Nevesta, ktorá už predtým používala priezvisko Babišová, mala na sebe dlhé biele šaty s hlbokým dekoltom a závoj. Už skôr prezradila, že jej snubný prstienok zdobia diamanty, zatiaľ čo ženích bude nosiť hladký prsteň bez ozdôb.

[ooyala: xqamo0YzE6zf7dCf_y0-D2nIo53x5t4H]

O svadbe informovali Babišovci v apríli, organizáciu si vzala na starosť Monika. Novomanželia sa poznajú 25 rokov, žijú spolu 23 a vychovávajú dve deti. Obaja si za svedkov zvolili svoje dlhoročných kamarátov. Šesťdesiatdvaročný Babiš, ktorého hnutie je favoritom blížiacich sa volieb, má z prvého manželstva dve dospelé deti. Monika je o 20 rokov mladšia. Medové týždne vraj pár neplánuje, ale rodinnú dovolenku áno.

Ešte pred začiatkom svadobného obradu prešla okolo Čapího hnízda protestná jazda zhruba dvadsiatich vozidiel, ktoré z reproduktorov a ampliónov púšťali kritické názory na šéfa ÁNO. Ako píše portál Extra.cz, z reproduktorov aktivisti púšťali príbeh podnikateľa Milana Sládečka, ktorý sa v minulosti zastrelil. Babiš ale novinárom povedal, že si tým deň pokaziť nenechá a že títo ľudia nie sú podľa neho ochotní diskutovať. Kolóna okolo areálu prešla aj po obrade.

Babiš, označovaný za jedného z najbohatších Čechov, čelí v súvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnému oznámeniu. Lehota na policajné rozhodnutie vo veci sa niekoľkokrát predlžovala. Čapí hnízdo patrilo do prelomu rokov 2007 a 2008 do Babišovho Agrofertu. Potom zmenilo formu vlastníctva, a nebolo tak možné vyhľadať jeho majiteľa. Vďaka zmene farma dosiahla päťdeisatmiliónovú európsku dotáciu.

Po niekoľkých rokoch, keď dodržiavala dotačnú podmienku, sa vrátila medzi firmy Agrofertu. Babiš vlani v marci na mimoriadnej schôdzi Snemovne zvolanej z popudu opozície povedal, že v čase získania dotácie vlastnili farmu jeho dve dospelé deti a brat jeho partnerky Moniky.

Dotácie pre Bocianie hniezdo šetrí aj Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF, ktorý chce k záveru dospieť do konca tohto roka.

Čítajte viac