Šiesty po sebe idúci víkend sa obyvatelia Číny zhromaždili na protest proti zákonu o násilných páchateľoch a vzájomnej právnej pomoci v legislatíve pre trestné veci, ktoré navrhla vláda Hongkongu.

Demonštranti obsadili kľúčové oblasti, kde sídlia vládne a obchodné inštitúcie a neskôr sa presunuli ku kanceláriám, v ktorých má zastúpenie centrálna vláda vedená Komunistickou stranou Číny. Protestujúci  na budovy hádzali vajcia a bezpečnostné kamery postriekali farbou. Štátny symbol Číny nachádzajúci sa nad vchodom do budovy postriekali čiernym atramentom.

Hong Kong protest.
Hong Kong protest.
Zdroj: twitter

Rozsiahle protesty sa v Hongkongu začali minulý mesiac. Vyvolal ich kontroverzný zákon o extradícii, ktorý by umožnil hongkonským úradom vydávať osoby podozrivé zo spáchania trestného činu orgánom v pevninskej Číne. Obyvatelia opakovane vychádzajú do ulíc, aby protestovali proti politike správkyne Carrie Lamovej.

Protestujúci Lamovú minulý víkend opäť žiadali, aby schvaľovanie sporného zákona o vydávaní páchateľov trestných činov do Číny nielen pozastavila, ale aj stiahla.

Demonštranti tento víkend zopakovali päť bodov svojho manifestu, v rámci ktorého žiadajú volebné právo pre všetkých obyvateľov Hongkongu, stiahnutie obvinení proti účastníkom protestov a rozpustenie hongkonskej Legislatívnej rady. Takisto chcú, aby zrážky medzi políciou a demonštrantami prestali byť označované za "vzburu".