"Jedna cesta je vzdať sa, keď ako námesační prejdeme v spánku cez bod, z ktorého už niet návratu, a ohrozíme tým zdravie a bezpečie každého na tejto planéte,"povedal Guterres na začiatku klimatického summitu OSN, na ktorom sa zúčastňujú delegáti z takmer 200 krajín.

Cesta nádeje znamená používať menej fosílnych palív a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, upozornil podľa tlačovej agentúry DPA Guterres.

"Naozaj chceme, aby si nás pamätali ako generáciu, ktorá strčila hlavu do piesku, ktorá sa len vykrúcala, zatiaľ čo planéta horela?" položil otázku šéf OSN, ktorého citovala agentúra AFP. Guterres vo vášnivom apeli spomenul dlhý zoznam znepokojujúcich prejavov a tiež nové údaje zverejnené Svetovou meteorologickou organizáciou (WMO).

Najhorúcejších 5 rokov

Posledných päť rokov bolo najhorúcejších od začatia zaznamenávania teplôt, uviedla WMO. A koncentrácia oxidu uhličitého (CO2) v ovzduší, ktorý spôsobuje otepľovanie, dosiahla stupeň, aký Zem nezažila tri až päť miliónov rokov. "Naposledy, keď bola porovnateľná koncentrácia, bolo o dva až tri stupne Celzia teplejšie a hladina morí siahala o 10-20 metrov vyššie než dnes," dodal Guterres.

"Jedna cesta je vzdať sa, keď ako námesační prejdeme v spánku cez bod, z ktorého už niet návratu, a ohrozíme tým zdravie a bezpečie každého na tejto planéte," povedal Guterres.
Zdroj: Bernat Armangue

Historická parížska klimatická dohoda z roku 2015 vyzýva na udržanie globálneho otepľovania "dobre pod" dva stupne Celzia - ale ak je to možné, na úrovni 1,5 stupňa Celzia.

Hlavná vedecká správa OSN stanovuje hranicu na 2 až 1,5 stupňa Celzia, ak má byť ešte klíma pre svet bezpečná. "Permafrost (trvalo zamrznutá pôda) v Arktíde sa topí o 70 rokov skôr, než sa predpokladalo," pokračoval Guterres. "Antarktída sa roztápa trikrát rýchlejšie než pred desiatimi rokmi. Hladina oceánov stúpa rýchlejšie, než sa očakávalo,"dodal šéf OSN. "Vyše dve tretiny megamiest sveta sa nachádzajú pri mori,"povedal.

Do roku 2050 sa vyše 150 miliónov ľudí ocitne v pobrežných záplavových oblastiach, ako ukázal nedávny výskum. Ak chce ľudstvo zabrániť tomu, aby teploty stúpli o viac než 1,5 stupňa Celzia, svetová ekonomika musí byť do polovice 21. storočia uhlíkovo neutrálna, uvádzalo sa už vo vlaňajšej významnej správe OSN.

"Najlepšie dostupné výsledky vedeckej práce, sprostredkované Medzivládnym panelom o zmene klímy (IPCC), nám dnes hovoria, že prekročenie hranice 1,5 stupňa Celzia nás povedie k osudnej katastrofe," vyhlásil Guterres.