V stredu o tom informovali grécke úrady, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AP. Mužov, ktorých nemenovali, v stredu predviedli na súd na ostrove a oficiálne ich obvinili.

Neskôr ich vrátili do policajnej väzby, pričom dostali tri dni na prípravu svojej výpovede. Požiare zachvátili preľudnený tábor Moria minulý týždeň, čo donútilo ujsť vyše 12 000 migrantov a utečencov.

Nikto neutrpel zranenia. Väčšina z týchto ľudí, asi 11 000, je stále bez prístrešia a zdržiava sa pri ceste neďaleko spáleného tábora Moria.

Dvaja ďalší migranti, údajne zapletení do založenia požiarov v tábore, sú neplnoletí a polícia ich zadržiava na gréckej pevnine. Oficiálne voči nim nevzniesli obvinenia.

Vláda tvrdí, že požiare v Morii založili migranti úmyselne. Protestovali totiž proti obmedzovaniu pohybu, keď tábor z dôvodu vypuknutia nákazy koronavírusom úrady uzavreli.

Atény v utorok vyzvali Európsku úniu, aby spoločne prevádzkovala nové utečenecké tábory na východogréckych ostrovoch, a to v rámci novej, prepracovanej migračnej politiky EÚ.