FOTOGRAFIE z našej návštevy útulku nájdete TU!

Napriek tomu, že je to už rok, čo do účinnosti vošiel zákon, že zviera nie je vec, týranie, vraždenie či zbavovanie sa domácich "miláčikov" na Slovensku neprestáva. Podľa oficiálnej ročenky Štátnej veterinárnej a potravinovej správy za rok 2018 prešlo útulkami a karanténnymi stanicami presne 11 777 zvierat. Je to však stále len zlomok a za mnohými múrmi či plotmi existujú stovky ďalších, ktoré márne čakajú ná záchranu či milujúci domov. Práve na 4. október pripadá svetový deň zvierat, kedy nielenže je dobré si pripomenúť ich dôležitosť pre ľudskú existenciu, ale rovnako sa aj zamyslieť nad tým, či robíme maximum na ich ochranu. Na získanie potrebných informácií, osvety, predstavy o záchrane a tvrdej práci ľudí, ktorí ochrane zvierat zasvätili život, sme navštívili neziskovú organizáciu Sloboda zvierat. Útulkom nás sprevádzala a naše otázky zodpovedala Predsedníčka združenia Ing. Pavla Dugovičová.

V útulkoch skončilo takmer 12-tisíc zvierat

Za uplynulý rok skončilo v útulkoch takmer 12-tisíc zvierat.
Za uplynulý rok skončilo v útulkoch takmer 12-tisíc zvierat.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Pod organizáciu Slobody zvierat patrí aj linka proti krutosti. Na ich ústredňu nahlasujú občania podozrenia na týrané, vyhodené či zranené zvieratká. Na základe oznamu následne vyráža do terénu odborný pracovník, ktorý často za spolupráce polície situáciu rieši. Počas našej návštevy sme boli svedkami a priamymi účastníkmi dvoch výjazdov, pri ktorých išlo o zranenú mačku a opusteného vystrašeného psíka. "Podobných výjazdov máme denne aj 30. Počas niektorých sa pošťastí zvieratko nájsť a pomôcť mu, iné sú takzvané slepé výjazdy, kedy na mieste ohlásenia nič nenájdeme a oznamovateľovi sa už dovolať nevieme. Za uplynulý rok však v našich centrách, ktoré sú po celom Slovensku, skončilo 7887 zvierat, k pôvodnému majiteľovi sa vrátilo 702 zvierat, osvojených do nových rodín bolo 1642 zvierat," uviedla Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat.

Podľa jej slov sa situácia na Slovensku zlepšuje, no stále je vážna. Útulky sú preplnené a často bojujú s existenčnými problémami. Od nedostatku miesta, chýbajúceho krmiva či medikamentov. Na to všetko sú potrebné peniaze. Hlavne neziskové organizácie ako je Sloboda zvierat a im podobné sa tak spoliehajú na pomoc dobrovoľníkov.