Na stránke máte napísané, že ste prešli 7 kontinentov a 181 krajín, je to pravda?

Nie, nie je to pravda, dokopy sme ich prešli asi 182. Ale tých 181, to sú skôr Martinove. (smiech) Ja som prešiel okolo 90 krajín.

Ako ste sa spoznali a čo vás viedlo k cestovaniu?

Kamaráti sme asi osem, deväť rokov. Martin ma jedného dňa zavolal na pracovný pohovor do cestovnej kancelárie, kde sme obaja pracovali niekoľko rokov. Potom ma zavolal na jednu zo svojich ciest do Afganistanu a Pakistanu. Súhlasil som a ďalší rok sme išli spolu do Konga, boli sme aj v Pakistane pod horu K2 či na Kaukaze. Tento rok sme spolu okrem Afriky boli aj na ruskej Čukotke, kde sme sa snažili prejsť na Aljašku. Pred pár rokmi sme spolu začali pracovať aj na portáli Travelistan, ktorý sa venuje cestovaniu, poradenstvu a takým netradičným destináciám.

Veľa ľudí by si chcelo zarábať cestovaním. Dá sa to? Čo by si takým ľuďom odporučil?

Dá sa to, ale tým, že na Slovensku je malý trh, myslím, že prežijú a uživia sa len tí najlepší. Tým nechcem povedať že my sme tí najlepší ale skôr ide o to, že je to veľmi náročné. Snažíme sa cestovať do zaujímavých destinácii, spoznať miestny jazyk, kultúru, ľudí a získať netradičné zážitky. Keď chce človek cestovať, musí sa nejako odlíšiť, musí byť za tým príbeh. A hlavne musí mať rád to čo robí a robiť to úprimne. Ľudia pózu odhalia.

Ty si sa stihol vrátiť pred koronakrízou. Martin zostal v Kambodži. Ako si prežíval toto obdobie?

Voľno mi padlo dobre po tom rozcestovanom období. Tento rok sme mali dve náročné expedície s Martinom. Najskôr sme išli na Relly Budapešť-Bamako. Kúpili sme si staré auto, na ktorom sme z Budapešti prešli 9200 km až do afrického Sierra Leone a šesť dní na to nám začala veľká expedícia Beringov prieliv, kde sme sa snažili dostať z Čukotky cez zamrznuté more na Aljašku, čiže my sme teploty + 40 vymenili za – 40 a v priebehu týždňa sme mali 80 stupňový rozdiel. Boli to dva mesiace na cestách v drsných podmienkach, čiže voľno mi padlo veľmi dobre. Aspoň som mal čas spoznať Slovensko.

Viac fotografií z Konga a Čukotky nájdete v galérii >>>

Peter s Martinom navštívili v roku 2017 Kongo.
Peter s Martinom navštívili v roku 2017 Kongo.
Zdroj: Travelistan

Čiže cestujete s Martinom aj po Slovensku..

Teraz keď je čas, snažíme sa spoznávať Slovensko trošku viac. Bol som napríklad na Muránskej planine, v Karpatoch, Nízkych Tatrách...

Vráťme sa ale k vašim zahraničným cestám. Prečo práve Kongo? Predsa len, je to druhá najchudobnejšia krajina nášho sveta...

V tomto prípade budem citovať Martina: „“Lebo tam je“. Táto destinácia bola pre nás mýtická. Kongo má druhý najväčší prales na svete, sú tam horské gorily, okapi či šimpanzy bonobo. Je to nebezpečná krajina ťažko skúšaná vojenskými konfliktami. O Kongu nezoženiete žiadne materiály ako tam cestovať, žiadny návod, bedeker, nič. Preto sme to pokladali za výzvu a chceli sme vyskúšať, či na niečo také vôbec máme .

Článok pokračuje na druhej strane >>>