Prvá časť záchrannej akcie odštartovala už v nedeľu. Po niekoľkých hodinách boja, ktorý komplikoval najmä neustále padajúci dážď, 18 profesionálnych potápačov vytiahlo 4 chlapcov.

Nachádzal sa medzi nimi aj otecko ich spolužiaka, ktorý sa na obrovské nešťastie nedokázal nečinne pozerať. Inú možnosť nemali samotní spolužiaci futbalistov a ich učitelia, ktorým neostávalo nič iné, len sa za skupinu športovcov modliť.

Náročná akcia dala špeciálnym jednotkám poriadne zabrať.
Náročná akcia dala špeciálnym jednotkám poriadne zabrať.
Zdroj: facebook

„Nie sme si istí, či ide o zázrak, či o vedu... všetci 13 sú totiž z jaskyne von,“ oznámili šťastnú správu na sociálnej sieti thajské námornícke jednotky. Tým sa utorok podarilo náročnú operáciu ukončiť až v utorok. O tom, že nešlo o bežnú záchranu, svedčia aj ich výpovede. ,,Je to najťažšia misia, akú sme kedy podstúpili,‘‘ prezradil thajský potápač. Podľa jeho slov si totiž v kalnej vode ledva dovideli na vlastné ruky, ich životy však ohrozovali aj úzke prechody a ostré kamene. Situáciu nezlepšovali ani chlapci, ktorí začali panikáriť, a tak im museli podať utlmujúce lieky.

Na záchrane chlapcov sa podieľal aj otec spolužiaka futbalistov.
Na záchrane chlapcov sa podieľal aj otec spolužiaka futbalistov.
Zdroj: twitter

Napriek tomu, že sú chlapci s trénerom už v súčasnosti v bezpečí, ich zdravotný stav stále ohrozujú možné infekcie. Dvom chlapcov totiž diagnostikovali pľúcne chlamýdie, a tak musia byť pod prísnym drobnohľadom lekára. V najhoršom prípade im totiž hrozí až smrť.

Odvážnym záchranárom po opustení provincie blahoželali ľudia z celého sveta, medzi nimi aj americký prezident Donald Trump či nemecká kancelárka Angela Merkelová. Najväčšiu vďaku im však vzdali samotní rodičia uviaznutých športovcov.

Rodičia detí nevedeli skryť radosť.
Rodičia detí nevedeli skryť radosť.
Zdroj: getty images

Viac foto nájdete v galérii