Druhý najväčší výrobca lietadiel na svete chce od základov zmeniť usporiadanie kabíny cestujúcich. Airbus si nechal v USA patentovať originálnu myšlienku.

Týka sa lietadiel so širokým trupom. Ide o to, že v strednom rade by bola každá druhá skupina sedadiel za sebou vyvýšená. Tým by sa dali sedadlá sklopiť do vodorovnej polohy na spanie tak, aby by nezavadzali iným pasažierom.

K vyvýšeným sedadlám by viedli malé schodíky. Vďaka novému usporiadaniu by sa do kabíny zmestilo aj viac ľudí. Z toho by samozrejme profitovali letecké spoločnosti. V patente výrobca lietadiel uvádza, že je dôležité optimálne využiť priestor v kabíne.


Bude takto sedávať počas letu?
Foto: Airbus/espacenet.com

Sedenie na dvoch podlažiach by bolo radikálnou zmenou dizajnu. Využívané by mali byť v business triede v prémiovej zóne. Tvorcovia nápadu sú presvedčení, že takéto sedadlá by boli mimoriadne pohodlné. Získal by sa tak dostatočný priestor pre hlavu. Podľa náčrtu by mali byť horné sedadlá asi dva metre nad podlahou.

Dráma v oblakoch: Pilot airbusu zomrel počas letu

Tento nový dizajn vyvinuli zamestnanci Airbusu v Hamburgu, píše stránka Daily Mail. Či sa takto vybavené lietadlá niekedy naozaj vznesú do vzduchu? Koncern je zatiaľ zdržanlivý.

"Airbus si takto poisťuje 600 patentov ročne. Chce tak ochrániť duševné vlastníctvo firmy," povedal hovorca.