Desiatky Gruzíncov protestovali minulý týždeň pred letiskom v hlavnom meste Tbilisi v čase, keď na ňom pristálo po prvýkrát od roku 2019 ruské dopravné lietadlo.

Demonštranti držia obrovskú vlajku Gruzínska počas protivládneho protestu v Tbilisi v nedeľu 9. apríla 2023.
Zdroj: Zurab Tsertsvadze

"Úprimne, bol som úplne prekvapený tou reakciou," Putin uviedol na stretnutí s podnikateľmi. "Myslel som si, že všetci povedia: vďaka, skvelé. Ale nie, namiesto toho tu bol okolo danej záležitosti úplne nepochopiteľný rozruch."

Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: Mikhail Klimentyev

"Keď sa na to pozerám stadiaľto, vravím si: zbláznili sa. Nie je vôbec jasné, čo sa tam deje," vyhlásil. Agentúra AFP pripomenula, že Rusko napadlo Gruzínsko v krátkej no intenzívnej vojne v roku 2008 a v kaukazskej krajine dodnes panujú silné protiruské nálady.

Gruzínsku v piatok pristálo prvé ruské dopravné lietadlo od roku 2019. Ruský prezident Vladimir Putin obnovil leteckú dopravu medzi týmito dvomi krajinami. Gruzínski opoziční aktivisti sa v piatok 19. mája 2023 zúčastňujú protestu proti obnoveniu leteckých spojení s Ruskom na medzinárodnom letisku pri Tbilisi v Gruzínsku.
Zdroj: Shakh Aivazov

Rusko zakázalo akúkoľvek lety do Gruzínska v roku 2019 v rámci svojej reakcie na protimoskovské protesty v Tbilisi. Avšak tento mesiac Putin zákaz prekvapujúco zrušil a zaviedol i 90-dňový bezvízový režim pre gruzínskych občanov.

Ruský prezident dodal, že Moskva nebude zasahovať do gruzínskej vnútroštátnej politiky. "Čo sa deje v ich krajine sa nás netýka," uviedol. Demonštranti v Tbilisi minulý týždeň držali v rukách transparenty s nápismi "Nie ste tu vítaní" a "Rusko je teroristický štát".