Podľa dekrétu, ktorý Putin podpísal v stredu, bude od 15. mája platiť pre obyvateľov Gruzínska 90-dňový bezvízový režim. Šéf Kremľa zároveň ďalším dekrétom obnovil leteckú dopravu medzi Ruskom a Gruzínskom, ktorá bola prerušená v roku 2019 ako odvetné opatrenie za protikremeľské protesty v Gruzínsku.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová však zrušenie zákazu leteckého spojenia označila za "provokáciu". Agentúra AFP pripomína, že Rusko a Gruzínsko mali v minulosti komplikované vzťahy. Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, ktorý je v súčasnosti vo väzení, je vnímaný ako jeden z úhlavných nepriateľov Kremľa.

Saakašvili sa snažil upevniť vzťahy s krajinami Západu, čo medzi Moskvou a Tbilisi vyvolalo napätie, ktorá v roku 2008 vyústilo do krátkej vojny. Súčasní gruzínski predstavitelia sa podľa slov tamojšej opozície v posledných rokoch snažia upevniť vzťahy práve s Kremľom. Vládnuca strana Gruzínsky sen však zdôrazňuje, že stále podporuje členstvo Gruzínska v Európskej únii a NATO.