Po meste, ktoré do veľkej miery zrovnal so zemou, sa prevážal na aute a dokonca sa ukázal aj v malom divadle, ktoré v počiatkoch vojny slúžilo ako najväčší mestský kryt pre civilistov. Potom ho Rusi zbombardovali aj s ľuďmi, ktorí v jeho vnútri hľadali posledné útočisko.

FOTO z Putinovej návštevy na Ukrajine nájdete v galérii >>

Informácie o počte obetí sa rôznia - niektoré hovoria o 300, iné o dvojnásobku.

Navštívil miesto, ktoré sám nechal zničiť

V Mariupole žilo pred 24. februárom 2022 asi 450-tisíc obyvateľov, po ruskom "oslobodení" v ňom ostalo asi len stotisíc ľudí - bez vody, jedla či elektriky. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vtedy vyhlásil, že "mesto už neexistuje".

Zábery ruín obleteli celý svet, najmä Putinovo bombardovanie nemocnice a jej pôrodného krídla a fotky tehotných žien, ktoré museli po náletoch odnášať na nosidlách.

Na archívnej snímke z 8. mája 2022 dievča a jej rodinní príslušníci, ktorí utiekli z ukrajinského obliehaného prístavného mesta Mariupol, stoja pred prijímacím centrom pre vnútorne vysídlené osoby v ukrajinskom meste Záporožie.
Zdroj: Francisco Seco

Hŕstka ukrajinský vojakov tiež odolávala ruskej presile v tamojších oceliarňach Azovstal celých 83 dní, a stala sa tak akýmsi symbolom ukrajinského odporu. Mariupol sa sám stal symbolom hrôz, ktoré Rusi na Ukrajine páchajú, a o dianí v metropole vznikol dokonca aj dokument.

Prišiel v noci - ako sa na zločinca patrí

Vladimir Putin, na ktorého Medzinárodný trestný súd vydal zatykač za vojnové zločiny na Ukrajine, navštívil okupované teritórium prvýkrát od začiatku vojny. Najprv sa prišiel pozrieť na anektovaný Krym, neskôr helikoptérou doletel do Mariupola.

Na videosnímke zverejnenej v nedeľu 19. marca 2023, ruský prezident Vladimir Putin a podpredseda ruskej vlády Marat Chusnullin počas návštevy divadla v Mariupole na Ukrajine. Šéf Kremľa Vladimir Putin navštívil okupovaný Mariupol. Stalo sa tak skoro rok po tom, ako Moskva deklarovala dobytie tohto strategicky významného prístavného mesta na juhu Ukrajiny.
Zdroj: TASR

Prekvapivá návšteva sa odohrala v noci, "ako sa na zlodeja patrí", uviedlo v nedeľu v reakcii ukrajinské ministerstvo obrany.

"Tak, ako sa na zlodeja patrí, navštívil Putin Mariupol pod rúškom noci. Po prvé, je to bezpečnejšie. Ďalej, tma mu umožňuje zvýrazniť to, čo chce ukázať; a udržuje mesto, ktoré kompletne zničila jeho armáda, ako aj pár jeho preživších obyvateľov, ďaleko od zvedavých očí," uviedlo ministerstvo obrany v Kyjeve na sociálnej sieti Twitter.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v nedeľu tiež kritizoval Putinovu návštevu v Mariupole, ktorý do rúk Moskvy padol po niekoľkomesačnom obliehaní vlani v máji. "Zločinec sa vždy vracia na miesto činu... Vrah tisícok mariupolských rodín prišiel obdivovať ruiny mesta a (jeho) hroby. Cynizmus a nedostatok svedomia," uviedol na Twitteri Podoľak.

Ako nejaký turista si na aute obišiel historické pamiatky a zhováral sa s tamojšími obyvateľmi. Ťažko však povedať, do akej miery bol tyranov "výlet" autentický a či nešlo len o nastrčených hercov. Objavili sa tiež špekulácie, že na nových záberoch Krymu ani nemusí byť Putin, ale jeho dvojník.

Anketa
Prišiel podľa vás na Ukrajinu skutočný Putin alebo len jeho dvojník?

Nezdravo vyzerajúci Putin má byť totiž podľa nepotvrdených informácií vážne chorý; špekulácie sa začínajú rakovinou a končia Parkinsonom. Jedno je však isté; nech už tohto tyrana trápi hocičo, svedomie to zjavne nebude.

Prečítajte si aj: