Ustinov svoju vinu popiera. Na pojednávaní dokonca tvrdil, že priamo na zhromaždení za registráciu nezávislých kandidátov do komunálnych volieb v Moskve sa ani nezúčastnil, len v čase jej konania "stál obďaleč". Podľa vyšetrovateľov Ustinov počas úradmi nepovoleného zhromaždenia v Moskve v blízkosti stanice metra Puškinskaja vykrikovaním sloganov najprv upútal pozornosť príslušníkov Národnej gardy, ktorí ho následne zaistili. Počas zadržania Ustinov kládol odpor a jednému z gardistov údajne vykĺbil rameno ľavej ruky.

Súd dospel k záveru, že Ustinov týmto svojím konaním spôsobil poškodenému Alexandrovi Ľaginovi morálnu ujmu i fyzickú bolesť a odsúdil ho na tri a pol roka väzenia. Predseda súdu Sergej Krivoručko, ktorý je podľa Novej gazety na tzv. Magnitského zozname vypracovanom vládou USA, si na pojednávaní odmietol pozrieť videozáznam dokazujúci, že Ustinov pred svojím zatknutím nevykrikoval. Po pobúrenej reakcii ľudí v sále Krivoručko pohrozil, že dá sieň vyprázdniť, uviedla rozhlasová stanica Rádio Sloboda.

Centrum pre ľudské práva nedávno oznámilo, že herca Ustinova považuje za politického väzňa. Komunálne voľby v Moskve sa konali 8. septembra. Predvolebnú kampaň sprevádzali akcie na podporu opozičných a nezávislých politikov, ktorým miestna volebná komisia nedovolila kandidovať pre údajne formálne nedostatky v predkladaných zoznamoch podporovateľov a ďalších dokumentoch.

Po úradmi nepovolených protestoch, ktoré sa v Moskve konali 27. júla, začala Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) viesť trestné stíhanie vo veci podnecovania nepokojov a použitia násilia voči policajtom. Podľa nich bolo zatknutých 16 osôb. Niektoré z nich už boli medzičasom odsúdené. Aktivisti za ľudské práva pritom tvrdia, že v Moskve sa nestalo nič také, čo by sa dalo kvalifikovať ako "nepokoje" a "násilie" voči bezpečnostným zložkám, dodala Novaja gazeta.

Spomínaný Magnitského zoznam obsahuje mená 32 ruských úradníkov, ktorí sú zodpovední za smrť ruského právnika Sergeja Magnitského, za následné krytie trestného činu súdnymi orgánmi a za pretrvávajúce prenasledovanie jeho rodiny. Sergej Magnitskij, ktorý odhalil rozsiahlu korupciu ruských orgánov, zomrel podľa nezávislých vyšetrovaní vo vyšetrovacej väzbe v roku 2009 po tom, ako bol vystavený neľudským podmienkam, úmyselnému zanedbávaniu a mučeniu.