Turecký viceprezident Fuat Oktay uviedol, že celkový počet obetí v Turecku vzrástol na 3419 mŕtvych a 20 534 ranených. Na sýrskej strane hraníc je zatiaľ potvrdených 1602 úmrtí. Celkový počet obetí na životoch sa tak vyšplhal na 5021.

Zábery apokalypsy: Neskutočné FOTO z Turecka spustošeného zemetrasením, záchranári spod trosiek vyhrabávajú zázraky aj tragédie >>

Ľudia zavalení v troskách cez noc mrzli

Vládnu obavy, že počet obetí ešte neúprosne stúpne, pričom predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) odhadujú, že mŕtvych môže byť až do 20 000. Záchranári spod trosiek budov stále vyťahujú ľudí, pričom záchrannú akciu na mnohých miestach komplikuje nepriaznivé chladné počasie.

Jednou z obetí zemetrasenia v Turecka sa stala aj nemenovaná žena, ktorá začala rodiť priamo počas otrasov. Hoci počas nešťastia zahynula, novorodenca sa záchranárom podarilo z trosiek vyslobodiť.
Zdroj: Daily Mail/Twitter

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8, za ktorým postupne nasledovalo približne 200 dotrasov, zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v noci na pondelok. Podľa predstaviteľa tureckej štátnej agentúry pre zvládanie katastrof a núdzových situácií (AFAD) bolo v Turecku pri zemetrasení zničených vyše 5700 budov, píše Reuters.

Najsmrteľnejšie za posledné štvrťstoročie

Ide o najsmrteľnejšie zemetrasenie v Turecku od roku 1999, keď pri podobne silnom zemetrasení zahynulo vyše 17.000 ľudí.

Päťročné dievčatko Ayşe Kubra Güneş zostalo po zemetrasení v Turecku uväznené v troskách šesťposchodovej bytovky. Záchranárom sa ju nakoniec podarilo bezpečne vyslobodiť, ustarosteného otca hneď bez plaču a pokojne ubezpečila, že je v poriadku.
Zdroj: Daily Mail

Podľa geologickej služby USA (USGS) išlo o najväčšie zemetrasenie zaznamenané na svete od zemetrasenia v odľahlej časti južného Atlantiku v roku 2021.

Prečítajte si tiež: