Snímka Fabelmanovci bola vyhlásená za najlepšiu filmovú drámu. Režíroval ju Steven Spielberg, ktorý zvíťazil aj v kategórii najlepší režisér. Film Víly z Inisherinu sa stal najlepšou filmovou komédiou a írsky herec Colin Farrell, ktorý v ňom stvárnil hlavnú postavu, získal ocenenie za najlepšiu mužskú úlohu v komediálnej snímke. Táto komédia zároveň zvíťazila aj v kategórii najlepší filmový scenár.

VIAC FOTO nájdete TU!

Austrálska herečka Cate Blanchettová sa stala najlepšou herečkou v dráme. Ocenenie získala za hlavnú úlohu v snímke Tár o živote fiktívnej skladateľky a dirigentky Lydie Tár. Cenu za najlepšieho herca v dráme získal Austin Butler, ktorý si zahral v snímke Elvis.

Cenu za najlepšieho herca v dráme získal Austin Butler, ktorý si zahral v snímke Elvis.
Zdroj: Archív

Víťazkou kategórie najlepšia herečka v komédii sa stala Michelle Yeohová za film Everything Everywhere All at Once (Všetko, všade, naraz).

Jennifer Coolidge vyhrala Zlatý glóbus za jej výkon v sérii Biely lotus.
Zdroj: shutterstock
VIAC FOTO nájdete TU!

Zlatý glóbus za najlepší televízny seriál v kategórii dráma si odniesol House of Dragon (Rod draka); v kategórii komédia a muzikál ocenenie získal sitkom Abbott Elementary (Základná škola Willarda Abbotta). Najlepšou minisériou sa stal The White Lotus (Biely lotos).

Americký filmový režiér, producent a scénarista Steven Spielberg (uprostred) si preberá cenu za najlepšiu filmovú drámu, ktorú získal čiastočne autobiografický film Fabelmanovci na 80. ročníku udeľovania Zlatých glóbusov v Beverly Hills v utorok 10. januára 2023.
Zdroj: Rich Polk

Zlaté glóbusy v 25 televíznych a filmových kategóriách každoročne udeľuje Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov (HFPA). Tohtoročné odovzdávanie cien sa konalo v hoteli Beverly Hilton v Los Angeles a moderoval ho stand-up komik Jerrod Carmichael. Počas galavečera vystúpil s videopríhovorom aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.