Zahraničie nás niekedy hádže s Českom do jedného vreca, akoby sme stále boli jedna krajina. V tomto prípade síce ide len o historický prežitok, na druhej strane však naozaj platí, že ide o nášho najbližšieho suseda – tak z jazykovej, ako aj kultúrnej stránky.

Mnohí Slováci do Česka cestujú za prácou, ďalší zasa pri dovolenkách nedajú dopustiť na Prahu či malebnú Moravu. Aj pre takéto úzke vzťahy je potrebná dvojnásobná opatrnosť pri akýchkoľvek cestovných obmedzeniach, ktoré môžu vyplývať zo zhoršujúcej sa zdravotnej situácie.

Cestovateľský korona semafo
Cestovateľský korona semafo
Zdroj: MZVEZ

Podľa Martina Klusa z ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí sa Slovensko pri zatváraní hraníc poučilo z prvej vlny epidémie koronavírusu, „maďarskou cestou“ sa teda vydať neplánujeme. Na druhej strane si však podľa neho treba uvedomiť, že každá cesta do zahraničia je rizikom, ktoré musia Slováci zvážiť. Platí tiež, že ani Slovensko už nie je, pokiaľ ide o COVID-19, „bezpečným prístavom“ a viaceré európske krajiny nás vnímajú ako rizikový štát.

Anketa
Myslíte si, že by Slovensko malo zatvoriť hranice s Českom?
  • 29%
  • 71%

Len v piatok u nás pribudlo za jeden deň až 226 prípadov koronavírusu.„Zhoršenie situácie sme po návratoch z dovoleniek a začatí školského roka očakávali,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Klus. Prvá vlna vraj Slovensko takpovediac vyškolila, sme múdrejší a vieme, čo funguje a čo nie.

Obmedzenia, ktoré platia od 6. do 30. septembra v Bratislave a v okresoch Senec a Pezinok:

  • Platí zákaz usporadúvania podujatí nad 250 osôb v interiéroch a 500 osôb v exteriéroch (v jednom okamihu). Výnimkou sú svadby a pohreby do 150 osôb, ako aj akcie, ktorých účastníci budú disponovať negatívnym testom na COVID-19.
  • Platí zákaz konania hromadných podujatí v čase od 23.00 do 6.00.
  • Plavárne a kúpaliská musia obmedziť kapacitu prevádzok na 50 %.
  • Platí zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach s výnimkou paliatívnych návštev.
  • Platí zákaz návštev v interiérových priestoroch pobytových zariadení sociálnej starostlivosti.
  • Cirkvi musia prijať opatrenia na minimalizovanie šírenia vírusu pri bohoslužbách a náboženských úkonoch.
  • Hromadné podujatia pre seniorov RÚVZ neodporúča organizovať.

ROZHOVOR s Martinom Klusom, štátnym tajomníkom MZVEZ, nájdete na ďalšej strane >>>

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ
Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ
Zdroj: MZVEZ