Zhrnutie

  • Chlapci vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročný tréner zmizli pri záplavách 23. júna, keď sa vydali preskúmať jaskynný komplex blízko hranice s Barmou.
  • Do Thajska prichádza obdobie monzúnových dažďov, preto je nutné chlapcov dostať von ešte predtým, ako sa jaskyňa zaplní vodou. Taktiež im dochádza kyslík.
  • Jediným spôsobom je brodiť sa temnými a úzkymi chodbami. Tie sú plné blata a silných prúdov a nedostáva sa do nich kyslík. Záchranári pokračujú aj v odčerpávaní, aby hladina vody klesla.
  • V nedeľu okolo 14. hodiny boli zachránení prví dvaja chlapci, následne ďalší dvaja. Operácia bola približne o 16. hodine prerušená, ďalšie informácie prinesieme zajtra ráno.

16:42 - Podľa reportéra Sky News sú štyria zachránení chlapci v dobrom stave.

15:58 - Thajský guvernér a vedúci misie Narongsak Osatanakorn uviedol, že záchranári potrebujú "asi 10 hodín", aby sa pripravili na ďalšiu operáciu. Akcia podľa neho prebiehala lepšie než očakávali. Potápačom došli zásoby kyslíka a je nutné, aby ich doplnili. Zároveň sú vyčerpaní a potrebujú si odpočinúť. Zvyšných 8 chlapcov a tréner preto budú musieť na záchranu počkať do zajtra.

15:54 - Úrady oficiálne informovali o zachránení len štyroch chlapcov. Keďže médiá boli presunuté ďalej od jaskyne, došlo k zverejneniu nepresných informácií. Do akcie je zapojených približne 90 potápačov.

Členovia Thajského kráľovského námorníctva pomáhajú s vyslobodzovaním chlapcov z útrob jaskyne.
Členovia Thajského kráľovského námorníctva pomáhajú s vyslobodzovaním chlapcov z útrob jaskyne.
Zdroj: Profimedia

15:09 - Štyria vyslobodení chlapci boli prevezení vrtuľníkom do nemocnice. Nie je však jasné, v akom stave ich prevážali. Podľa reportéra britského denníka Sky News šli ako prví z jaskyne najslabší chlapci, pričom tí silnejší prišli na rad hneď po nich.

Prvých vyslobodených chlapcov ihneď previezli do nemocnice.
Prvých vyslobodených chlapcov ihneď previezli do nemocnice.
Zdroj: Blesk

14:59 - Vedúci pracovník tímu záchranárov informoval miestne média o tom, že šesť chlapcov je už z jaskyne vyslobodených!

Zachránení sú už šiesti chlapci
Zachránení sú už šiesti chlapci
Zdroj: twitter.com

14:30 - Podľa Sky News je tretí chlapec takmer na slobode a štvrtého zachraňujú. Chlapci sú umiestení v základnom potápačskom tábore.

14:08 - Veliteľ záchranárskeho tímu Tossathep Boonthong oficiálne potvrdil, že dvaja chlapci sú vonku a boli prevezení do nemocnice. Záchranári musia pomôcť dostať sa von ešte desiatim chlapcom a ich trénerovi.

13:55 - Podľa BBC sú už prví dvaja chlapci vonku. Správa však oficiálne nie je potvrdená.

13:48 - Pre chlapcov v je pripravená nemocnica v meste Chiang Rai, ktorá sa nachádza asi 60 kilometrov od jaskyne v ktorej sú uväznení.

Záchranná akcia v Thajsku
Záchranná akcia v Thajsku
Zdroj: twitter.com

12: 53 - Počasie sa po nekončiacich lejakoch aktuálne umúdrilo. Kebyže sa však opäť spustí dážď, môže to výrazne skomplikovať záchrannú akciu.

12:24 - Záchranári strojmi rozširujú chodby, ktoré sú príliš úzke.

11:40 - Ako prvý by sa mal na slobodu dostať 14-ročný Adul Sam-on, ktorý ako jediný vie rozprávať po anglicky.

Prvý chlapec sa volá Adul Sam-on
Prvý chlapec sa volá Adul Sam-on
Zdroj: twitter.com

10:00 - Potápači vošli do jaskyne o 10.00 hod. Pred vchod jaskyne stále dovážajú kyslíkové bomby, záchranári nechcú už nič podceniť. Pred jaskyňou sa zišli aj dobrovoľníci, ktorí varia jedlo pre záchranárov a uviaznutých chlapcov. Prvá skupina chlapcov by už mala byť na ceste z jaskyne.

Záchrana chlapcov v jaskyni.
Záchrana chlapcov v jaskyni.
Zdroj: twitter.com

Deň D

Guvernér provincie Čiang Rai, ktorý vedie záchrannú operáciu, novinárom v nedeľu povedal, že dnes je "Deň D" a že záchrany sa zúčastňuje 13 zahraničných a päť thajských potápačov. Podľa guvernéra sa podarilo z jaskyne odčerpať toľko naplavenej vody, koľko sa len dalo ale záchranná akcia skončí ak začne opäť pršať. Upozornil aj na možné zvyšovanie hladiny oxidu uhličitého v jaskyni.

Jediný spôsob, ako dostať chlapcov von, je plaviť sa po tmavých a úzkych chodbách plných kalnej vody a silných prúdov, vo vzduchu, ktorý je chudobný na kyslík.

Záchrana futbalového tímu
Záchrana futbalového tímu
Zdroj: facebook

Mohlo by vás zaujímať: