Maďarskí záchranári začali v utorok nadránom z koryta Dunaja v Budapešti dvíhať plávajúcim žeriavom vrak vyhliadkovej lode Hableány, ktorá sa potopila v Budapešti 29. mája po zrážke s iným plavidlom. Informoval o tom spravodajský server Blikk.hu.

Vyhliadkova loľ s juhokórejcami na palube sa potopila za sedem sekúnd
Vyhliadkova loľ s juhokórejcami na palube sa potopila za sedem sekúnd
Zdroj: twitter

Podľa informácií M1 už našli prvé mŕtve telo. Od 7:37 sa ho snažia vytiahnuť z vraku. Všetky cesty a chodníky sú v okolí mostu uzavreté.

Prvou úlohou bude vyrovnať trup lode, pretože na podloží nie je vo vodorovnej polohe. V prvej etape potom vrak zdvihnú do úrovne hladiny a potápači prekontrolujú kapitánsky mostík. Pri ďalšej etape skontrolujú priestory lode už aj s kórejskými potápačmi a vynesú z neho prípadné telá obetí. Vyzdvihnutie plavidla môže trvať až šesť hodín.

Nezvestnými sú ešte siedmi Juhokórejčania a maďarský kapitán potopenej lode. Bezprostredne po zrážke sa z vôd Dunaja podarilo zachrániť sedem ľudí.

Čo sa stalo?

Maďarská vyhliadková loď, ktorá sa s dvojčlennou posádkou a 33 juhokórejskými turistami zrazila v stredu večer na budapeštianskom úseku Dunaja s veľkou výletnou loďou, sa po zrážke prevrátila na bok a v priebehu siedmich sekúnd sa potopila, informovalo vo štvrtok Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK).

Podľa spravodajského servera Ma.hu Adrián Pál z ORFK na tlačovej konferencii uviedol, že pri tragickej havárii zahynulo najmenej sedem ľudí.

Pál dodal, že príčiny nehody vyšetruje polícia v rámci trestnoprávneho konania v spolupráci s expertmi. K zrážke došlo o 21.05 h, prvý telefonát evidovala polícia o desať minút neskôr. Polícia tiež informovala, že výletná loď Viking Sigyn, s ktorou sa vyhliadková loď mala zraziť, patrí švajčiarskej spoločnosti.

Pátranie po nezvestných

Pátranie po nezvestných z potopenej lode Hableány stále pokračuje. Polícia v nedeľu oznámila, že sa podarilo identifikovať telo Kórejčanky, ktoré našli približne 30 kilometrov južne od Budapešti pri Százhalombatte. Medzinárodný tím záchranárov pátra ešte po siedmich Juhokórejčanoch a maďarskom kapitánovi potopenej lode.

Záchranári vyzdvihli z potopenej lode štyri telá obetí havárie

Potápači vyzdvihli v utorok z vody štyri vrecia s telami obetí havárie výletnej lode Hableány, ktorá sa potopila v Budapešti 29. mája po zrážke s iným plavidlom. Informovala o tom agentúra AP. Vrak vyhliadkovej lode začali v pondelok nadránom záchranári pomocou lodného žeriavu vyzdvihovať z dna Dunaja. Vyzdvihnutie plavidla môže trvať dovedna až šesť hodín.


Nezvestnými sú ešte siedmi Juhokórejčania a maďarský kapitán potopenej lode. K zrážke vyhliadkovej a výletnej lode došlo pod Margitiným mostom v Budapešti v stredu predminulý týždeň krátko po 21.00 h. Vyhliadková loď s 33 juhokórejskými turistami a dvojčlennou posádkou sa následne v priebehu siedmich sekúnd potopila. Bezprostredne po zrážke sa z vôd Dunaja podarilo zachrániť sedem ľudí.

Tri zo štyroch tiel vyzdvihnutých z vraku lode patria turistom

Tri zo štyroch tiel, ktoré maďarskí záchranári vyzdvihli v utorok z vraku lode Hableány na budapeštianskom úseku Dunaja, patria juhokórejským turistom. Štvrté telo pravdepodobne patrí maďarskému kapitánovi vyhliadkovej lode, ktorá sa potopila v Budapešti 29. mája po zrážke s väčším plavidlom. Informovala o tom agentúra Jonhap. Vrak vyhliadkovej lode začali záchranári v utorok ráno približne o 06.30 h vyzdvihovať z dna Dunaja pomocou lodného žeriava.

Maďarskí záchranári začali dvíhať vrak potopenej lode
Maďarskí záchranári začali dvíhať vrak potopenej lode
Zdroj: tasr

Do približne 09.10 h sa záchranárom podarilo vrak čiastočne vyzdvihnúť nad hladinu medzi dva oceľové pontóny. K zrážke vyhliadkovej a výletnej lode došlo pod Margitiným mostom v Budapešti v stredu predminulý týždeň krátko po 21.00 h. Vyhliadková loď s 33 juhokórejskými turistami a dvojčlennou posádkou sa následne v priebehu zhruba siedmich sekúnd potopila. Bezprostredne po zrážke sa z vôd Dunaja podarilo zachrániť sedem ľudí. Podľa informácii portálu Blikk.hu sa jeden zo záchranárov pri vyťahovaní vraku pošmykol a spadol do Dunaja. Na miesto musel doraziť motorový čln, vďaka ktorému záchranára z vody vytiahli. 

Záchranári vyzdvihli z Dunaja vrak potopenej vyhliadkovej lode

Záchranári vyzdvihli v Budapešti z dna Dunaja na pontón vrak vyhliadkovej lode Hableány, ktorá sa s 33 juhokórejskými turistami na palube potopila 29. mája po zrážke s veľkou výletnou loďou. Informovala o tom televízia M1. Loď začali vyzdvihovať v utorok približne o 06.30 h pomocou obrovského žeriava s nosnosťou 200 ton, ktorý sa na miesto zrážky presunul v pondelok. Záchranári pritom z vraku vytiahli v utorok štyri telá, z ktorých tri patrili juhokórejským turistom a štvrté pravdepodobne maďarskému kapitánovi lode. Jeho telo sa našlo na zničenom kapitánskom mostíku. 

Už predpoludním sa plavidlo podarilo vyzdvihnúť takmer nad hladinu, avšak zo zadnej časti dolnej paluby, ktorá je poškodená, bolo nevyhnutné odčerpať vodu. Záchranári doposiaľ vyzdvihli z vôd Dunaja a vraku lode 24 tiel, pričom štyri osoby sú stále nezvestné. Sedem ľudí sa bezprostredne po nehode podarilo zachrániť. K zrážke vyhliadkovej a výletnej lode došlo pod Margitiným mostom v Budapešti v stredu predminulý týždeň krátko po 21.00 h. Vyhliadková loď s 33 juhokórejskými turistami a dvojčlennou posádkou sa následne v priebehu zhruba siedmich sekúnd potopila. Bezprostredne po zrážke sa z vôd Dunaja podarilo zachrániť sedem ľudí.

Maďarskí záchranári salutujú najmladšej z obetí.
Maďarskí záchranári salutujú najmladšej z obetí.
Zdroj: tasr

Ďalšie video z miesta nešťastia nájdete na nasledujúcej strane