Prezident Barack Obama sa s Vladimirom Putinom zhováral na začiatku ukrajinskej krízy vyše hodiny a pol.

Za dĺžkou rozhovoru však bola nevyhnutnosť tlmočníka. Druhý telefonát medzi najmocnejšími mužmi sveta sa teraz – vo štvrtok večer odohral podobne a trval viac ako hodinu.

Hovor sa uskutočnil obyčajným telefónom v Oválnej pracovni Bieleho domu. To však napriek hojne rozšírenému mýtu nie je legendárna „červená linka“.

Tá totiž v skutočnosti nie je ani červená a nie je to ani telefón. Kľúčové správy v najvypätejších situáciách sú odosielané e-mailom.

Založil ju Kennedy

Priame spojenie medzi Bielym domom a Kremľom inicioval americký prezident John F. Kennedy. Mal na to naozaj pádny dôvod, keďže počas kubánskej raketovej krízy v roku 1962 stál svet na prahu jadrovej katastrofy. Kľúčovú úlohu zohrávali vtedy sekundy, ale doručiť oficiálnu depešu trvalo aj 12 hodín.

Červená linka vznikla v roku 1963, aby sa komunikácia zrýchlila. V prípade, že by sa kríza na Ukrajine vyostrila a svet by stál na prahu globálneho konfliktu, Obama s Putinom by opäť vymenili telefóny za kódovaný e-mail, ktorý možno oveľa jednoduchšie zašifrovať a vďaka písanému textu sa vyhnúť aj osudným nedorozumeniam.

Linka bola použitá v týchto konfliktoch:

1971 – Vojna medzi Indiou a Pakistanom
1973 – Jomkipurská vojna
1974 – Turecká invázia na Cyprus
1979 – Sovietska invázia do Afganistanu
1981 – Hrozba sovietskej invázie do Poľska
1982 – Izraelská invázia do Libanonu
1991 – Vojna v Perzskom zálive 2
003 – Dohra vojny v Iraku

Zaujímavosti o „červenej linke“:

  • Prvé správy sa posielali ďalekopisom. Neskôr satelitnou komunikáciou, až napokon dnes je to šifrovanými e-mailmi.
  • Správy medzi terminálmi sa odosielajú každú párnu hodinu z Washingtonu a každú nepárnu hodinu z Moskvy. Testovacie – pre prekladateľov – zahŕňajú rôznu poéziu alebo krátke príbehy.
  • Hlavnou úlohou linky je najmä včas informovať o náhlych presunoch flotíl alebo vojska, čo by mohlo byť vnímané ako provokácia.
  • Biely dom síce používal červené telefóny, ale len na vnútornú komunikáciu.