Viac FOTO nájdete TU!

Detektív Zbyněk Prousek, ktorý o sebe hovorí, že má ako človek obrovskú antipatiu voči akýmkoľvek prvkom nespravodlivosti, sa na lov šmejdov a podomových predajcov podujal už v roku 2013, keď si založil firmu na pomoc pri problematike dlhov a pohľadávok. "Hneď pri rozjazde podnikania som sa dostal k niekoľkým osobám, ktoré mali akýsi dlžobný úpis od podivných spoločností z predvádzacích akcií. Spoločnosti mali virtuálne sídlo a zaujalo ma, že za tým stáli ľudia z Mělnicka," povedal Blesk Správam Prousek. Keď sa dostal problematike zamotaných a podvodných obchodov na kĺb, zavesil svoje hlavné podnikanie na klinec a rozhodol sa odhaľovať biznis šmejdov.

Detektív Zbyněk Prousek
Zdroj: reprofoto video čt24

Jedným z jeho najväčších úspechov bola likvidácia biznisu zameraného na starčekov. Na prezentáciách ich predajcovia tlačili neľudským spôsobom k nákupu predražených harabúrd. Na samotnú predvádzaciu akciu sa však nikdy nedostal. Jeho meno už totiž po mnohých trestných oznámeniach poznali všetci podvodníci. "Vtedy už som bol odhalený, pretože som podal celý rad trestných oznámení. Navyše sú tu signály spojenia medzi políciou a ľuďmi v špinavom biznise na Mělnicku, takže som sa vždy dostal len na začiatok predvádzačiek. Tie ale mojím príchodom okamžite skončili," opisuje Prousek.

22 tisíc obetí humusákov ročne

Za svoje pôsobenie sa osobne stretol so 122 obeťami humusákov. Upozornil však na to, že za jeden rok narátali 22-tisíc obetí nekalých praktík. Iba 8 prípadov sa však dostalo na súd. "Najviac mnou otriasol príbeh osemdesiatročnej starenky z Plzeňska . Nechcela dať šmejdom peniaze, tak ju naložili do dodávky, pretože tvrdila, že má peniaze doma. V ruke pri tom zvierala asi desať tisíc. Šmejdi jej ruku skrútili, aby jej bankovky zobrali. Pani síce podala trestné oznámenie, to však bolo odložené. Tu opäť zlyhala ako polícia, tak dozorné štátne zastupiteľstvo," hneval sa Prousek. S napadnutou starenkou sa stretol po piatich rokoch od tohto nepríjemného zážitku. "Stále má ešte traumu, aj dnes má slzy v očiach, keď si spomenie, ako jej krútili ruku a vulgárne na ňu vrieskali," uviedol pre Blesk lovec šmejdov.

Anketa
Stali ste sa obeťou šmejdov?

Novodobý fenomén - energetickí šmejdi

V poslednej dobe sa nielen v médiách, ale aj na sociálnych sieťach skloňuje slovo šmejdi v súvislosti s energetikou. Podľa Zbyňka však nejde o štandardných šmejdov. "Celé to funguje na báze trojuholníka zákazník - sprostredkovateľ - dodávateľ, a to svoje humusáctvo má sprostredkovateľ platené od poskytovateľa energií, je medzi nimi dohodnutý vzťah. Všetko je v podstate o tom, s akou dávkou slušnosti pôsobí sprostredkovateľ na zákazníka," domnieva sa Prousek.

Starenka naletela energetickým šmejdom. pri odstúpení zmluvy jej napúarili pokutu 5000 korún českých. Lacnejších energií sa nedočkala.
Zdroj: reprofoto video blesk.cz

Nepríjemnú skúsenosť s energetickými šmejdmi mala aj pani Katarína z Kopřivnice, ktorá nám opísala stretnutie so spoločnosťou Centrální výberová řízení. "Manželovi, ktorý si ich chcel nahrať, sa pán vyhrážal rozmlátením mobilného telefónu. Keď argumentujete a chcete brániť starších susedov, stupňujú slovnú agresivitu a zosmiešňujú vás. Boli sme pre nich doma v nevhodnú chvíľu, tak začali pokrikovať a urážať nás, že nemáme prácu a vzdelanie, keď sedíme doma. Nakoniec sme zavolali políciu," uviedla Katka pre denník Plus JEDEN DEŇ. Sama si však myslí, že boj s nimi je ako s veternými mlynmi. "Aj takmer po roku, čo som na sociálnej sieti zverejnila príspevok o agresívnom správaní predajcu, mi ľudia neustále píšu svoje skúsenosti s nimi a pýtajú si radu," dodala.

Anketa
Zaznamenali ste vo vašom okolí podvodné praktiky podomových predajcov?

Situácia v Česku je vážna. V mnohých mestách a obciach je podomový predaj zakázaný a v momente, keď sa podvodníci objavia, obyvatelia to najmä kvôli ochrane starších občanov hlásia polícii aj obecnému úradu. Všetko by mala zmeniť novela zákona, ktorá by šmejdom zabránila v nekalých praktikách.

Máte nepríjemnú skúsenosť so šmejdami aj vy? Ozvite sa nám na adrese [email protected]

ĽUDSKÉ HYENY MÁME AJ NA SLOVENSKU: Viac o podvodných praktikách šmejdov na Slovensku sa dočítate v zajtrajšom vydaní denníka Plus JEDEN DEŇ a na webe Pluska.sk.

Prečítajte si aj: