Keď Escobara omrzelo nakupovanie domov a luxusných áut, rozhodol sa, že si v džungli, asi 160 kilometrov od Medellínu, postaví haciendu so súkromnou zoo.

Zdroj: Profimedia

Rezidencia dostala názov Hacienda Napoles a okrem iných zvierat si do nej Escobar nechal priviesť štyri hrochy, pre Kolumbiu nevídané a exotické zvieratá. Keď Pabla zastrelili, ostatné zvieratá odviezli do zoologických záhrad, no hrochy sa ťažko chytali a ešte horšie prevážali. Úrady ich preto nechali v Haciende Napoles, z ktorej je dnes zábavný park.

Problémom však je, že zo štyroch Escobarových hrochov sa postupne stalo premnožené 80-členné stádo, ktoré ohrozuje kolumbijský ekosystém a faunu. Úrady sú bezmocné a nevedia, čo s takýmto „dedičstvom“ robiť – sterlizácia priliš nepomáha a proti zastreleniu zvierat sa tamojší obyvatelia búria.

Operácia Fénix

V roku 1989 si konkurenčný kartel Cali najal žoldnierov z Británie, ktorí mali Escobara zavraždiť.

Tím špeciálne vycvičených mužov trénoval útok na Escobarovu vilu v džungli jedenásť týždňov, pričom simulovali všetky možné scenáre.
Zdroj: reprofoto BBC

O vojenskej operácii pojednáva dokument britskej televízie BBC s názvom „Killing Escobar“, ktorý mal premiéru pred niekoľkými dňami. Skupinu bývalých vojakov viedol vyslúžilý člen elitnej jednotky SAS Peter McAleese (78). Na Escobara bola vtedy vypísaná miliónová odmena. Lov na najnebezpečnejšieho muža Kolumbie vraj potajme schvaľovali aj kolumbijské a americké vlády. Všetci ho totiž chceli vidieť mŕtveho, bez ohľadu na to, či padne rukou ich alebo konkurencie.

Tím špeciálne vycvičených mužov trénoval útok na Escobarovu vilu v džungli jedenásť týždňov, pričom simulovali všetky možné scenáre. Každý navyše plnil na ďalšom tréningu inú úlohu, aby boli zabijaci univerzálni. Ktokoľvek by z nich počas honu na Escobara umrel, bol by plne nahraditeľný. Za odmenu získali každý 5-tisíc dolárov mesačne ako žold a ďalší milión by si podelili v prípade úspechu. Ten sa, bohužiaľ, nedostavil, a Escobar si požil ešte ďalšie štyri roky.

Prečítajte si aj: