Narkobarón Pablo Escobar († 44) pred 30 rokmi pašoval z Kolumbie do USA 80 ton kokaínu mesačne, kontroloval 80 percent svetového obchodu s touto drogou, unikal polícii, zabíjal rivalov, policajtov aj niekoľkých prezidentských kandidátov.

18+ Posmrtné FOTO Escobara na streche jeho úkrytu: K mŕtvole narkobaróna neprejavili ani štipku úcty! >>

Napriek tomu, že bol zodpovedný za smrť asi 4-tisíc ľudí, pre chudobných Kolumbijčanov z okolia mesta Medellín, kde Escobar pôsobil, bol akýmsi novodobým Robinom Hoodom. Kokaínové miliardy Pablo nemíňal len na život plný luxusu, ale krvavými peniazmi financoval aj školy, staval kostoly a domy pre tých, ktorí nemali nič.

Zdroj: Twitter, YouTube, archív

Ani charitatívne aktivity Escobara však nič nemenili na skutočnosti, že išlo o chladnokrvného, mocou opitého mafiána, ktorý v roku 1989 napríklad nechal vyhodiť do vzduchu civilné lietadlo plné ľudí. Dostať ho nechceli len úrady v Kolumbii, ale aj Spojené štáty, kam v kolesách lietadiel a ponorkách pašoval niekedy aj 15 ton drogy denne. Nakoniec sa s kolumbijskými úradmi v roku 1991 dohodol, že sa vzdá, a výmenou za to dostal chabý 5-ročný trest v luxusnej väznici La Catedral, ktorú si navyše sám postavil.

Nie je preto žiadnym prekvapením, že o žiadnu basu vlastne ani nešlo a Pablo si chodil, kam chcel a kedy chcel. Polícia sa preto rozhodla previesť ho do poriadneho väzenia, pri transporte 22. júna 1992 však utiekol.

Escobar si sám pre seba postavil väzenie, ktoré vlastne ani nebolo väzením. Úradom to však došlo až neskôr.
Zdroj: airshipdaily.com

Rok a pol Escobar unikal zákonu, až nakoniec deň po svojich 44. narodeninách v roku 1993 utiecť nestačil. Na streche budovy jeho úkrytu v Medellíne ho polícia dohonila a dodnes nie je jasné, či ho zastrelili oni alebo si guľku hlavou prehnal sám. Často totiž hovoril, že sa chytiť nenechá a radšej si strelí za ucho.

Anketa
Zastrelil sa podľa vás Escobar sám alebo ho trafila guľka vystrelená políciou?
Pablo Escobar
Zdroj: Profimedia

Na jeho pohreb prišlo asi 25-tisíc smútiacich Kolumbijčanov. Jeho hrob sa nachádza v meste Itagüí južne od Medellína. Hoci každý vie, kde je najbohatší zločinec histórie pochovaný, už horšie to je s jeho peniazmi. Zhruba 25 miliónov dolárov však pred rokmi našiel jeho synovec ukrytých v stene jedného z Escobarových domov. Kam sa však podeli ďalšie miliardy? Nikto nevie...

Hrochy, Escobarova „pomsta“

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>