Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj americké Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) už dávnejšie uviedli, že riziko infekcie z kontaminovaných povrchov je nízke a postupom času aj menej pravdepodobné. Čínski predstavitelia napriek tomu naznačili, že niektorí ľudia sa mohli nakaziť vírusom na balíkoch zo zahraničia. Medzi nimi mohla byť i žena v Pekingu, o ktorej úrady uviedli, že nemala žiadny kontakt s inými nakazenými ľuďmi. Napriek tomu mala pozitívny výsledok testu na variant podobný tým, aké boli detegované v Severnej Amerike.

Leong Hoe Nam, odborník na infekčné choroby zo singapurskej nemocnice Mount Elizabeth Novena, pre agentúru AFP povedal, že pravdepodobnejšie vysvetlenie ako nákaza dotykom je skôr infikovanie sa od asymptomatických osôb, ktoré mali falošne negatívne výsledky testov PCR. Uviedol, že eliminovať vírus je možné opakovaným testovaním spolu s lockdownom a trasovaním kontaktov, "... ale za cenu vysokých nákladov a nepohodlia".

Čína, ktorá bola koncom roku 2019 oficiálne prvou krajinou na svete, kde sa vírus koronavírus SARS-CoV-2 potvrdil, využíva práve prísne lokálne lockdowny, hromadné testovanie a aplikácie na sledovanie kontaktov, aby sa pokúsila zlikvidovať ohniská nákazy hneď po zistení prvých prípadov. AFP konštatuje, že Čína "nie je ochotná riskovať, a už vôbec nie pred zimnými olympijskými hrami", ktoré sa tam začnú vo februári.

Po rozšírení koronavírusových variantov delta a omikron sa v Číne v posledných týždňoch v karanténe či lockdowne ocitli milióny ľudí. Nedávno boli ohniská nákazy zistené v oblastiach, kam sa zo zahraničia dopravujú veľké objemy tovarov. Medzi ohniskami je aj prístavné mesta Tchien-ťin a región Kuang-tung. Čína v utorok oznámila 127 nových prípadov komunitného šírenia koronavírusu, dodala AFP.