Zariadenie na spracovanie plynu Nyhamna sa nachádza približne 375 kilometrov severozápadne od Osla a prevádzkuje ho nórska pobočka spoločnosti Shell. Nórska polícia podľa vlastných slov páchateľa poznala, keďže v minulosti sa už o podobné činy pokúsil. Incident však bude predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Po preverení bezpečnosti prevádzkovateľ zariadenia Nyhamna oznámil, že pracovníci sa môžu do zariadenia opäť vrátiť a obnoviť produkciu.

Nórske úrady museli vo štvrtok evakuovať jedno z tamojších najväčších zariadení na spracovanie plynu po tom, čo tam neznámy páchateľ nahlásil bombu.
Zdroj: Twitter/Frank_Stones

Incident sa odohral v období, keď sa Nórsko snaží posilniť svoju kľúčovú energetickú a digitálnu infraštruktúru po tom, čo po výbuchoch na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori začal unikať plyn.

Tieto výbuchy a úniky sa udiali v medzinárodných vodách medzi Švédskom a Dánskom, no v rámci ich výlučných ekonomických zón. Poškodené potrubia uvoľnili do atmosféry veľké množstvo metánu, ktorý pre životné prostredie veľmi nebezpečný.