Tak totiž Zeman označil sám seba po tom, čo ho volebný oponent Jiří Drahoš vyzval na politický duel v televízii. Súčasný prezident hodenú rukavicu zdvihol, aj keď pred voľbami sa konfrontáciám s protikandidátmi vyhýbal.

Korunovačné klenoty stráži sedem zámkov

Prezident patrí medzi nositeľov jedného zo siedmich kľúčov, ktoré odomykajú komnatu s národnými klenotmi v Katedrále sv. Víta. Na to, aby mohli byť klenoty uložené do vitríny a vystavené pre verejnosť, sú potrebné kľúče od Miloša Zemana, premiéra Andreja Babiša, pražského arcibiskupa Dominika Duka, predsedu Poslaneckej snemovne Radka Vondráčka, predsedu Senátu Milana Štěcha, dekana Metropolitnej kapituly u sv. Víta v Prahe Ondreja Pávka a pražskej primátorky Adriany Krnáčovej.

Primátorka hlavného mesta Praha, Adriana Krnáčová.
Primátorka hlavného mesta Praha, Adriana Krnáčová.
Šimánek Vít

Klenoty budú vystavené až do druhého kola prezidentských volieb. Naposledy ich mali Česi možnosť naživo vidieť v máji roku 2016, pri príležitosti 700. výročia od narodenia kráľa a rímskeho cisára Karla IV.

Po prvýkrát otváral Zeman dvere ku korunovačným klenotom v roku 2013, pričom už vtedy verejnosť riešila jeho zdravotný stav. Oficiálne stanovisko síce znelo „viróza“, no vtedajšia šéfka snemovne vraj cítila zo Zemana alkohol. Dnes prezident pre zmenu vyzeral, že sa sotva drží na nohách a necíti sa dobre. V porovnaní s inými účastníkmi ceremónie pôsobil len on, akoby mu bolo po celý čas zle.

Pozrite si VIDEO z ceremoniálu. Všímajte si Zemana:

Fotografie Miloša Zemana z odomykania klenotov nájdete v galérii článku.

Prečítajte si aj: