Požiar vypukol v sobotu večer a začal sa šíriť do turisticky vyhľadávaného priesmyku Cruz de Tejeda Valleseco na ostrove Gran Canaria, ktorý je jedným zo španielskych Kanárskych ostrovov. Oheň zasiahol plochu 3400 hektárov, uviedol na svojej webovej stránke denník El Mundo. Predseda miestnej vlády Ángel Víctor Torres požiar označil za "neobyčajne divoký" a "nestabilný".

Úrady zatiaľ nehlásili žiadne obete na životoch. Na mieste požiaru podľa AFP zasahovalo viac ako 600 hasičov a 14 lietadiel. Minulotýždňový požiar na tomto ostrove zničil porasty na ploche 1500 hektárov a vyžiadal si evakuáciu stoviek ľudí.

FOTKY Z KATASTROFY NÁJDETE V GALÉRII <<<

Požiar na ostrove Gran Canaria si vyžiadal evakuáciu 5000 ľudí
Požiar na ostrove Gran Canaria si vyžiadal evakuáciu 5000 ľudí
Zdroj: facebook

Bol aktivovaný 3. stupeň pohotovosti. Je to vôbec poprvý raz v histórii nie len Kanárskych ostrovoch ale aj celého Španielska. Od toho momentu preberá riadenie celej záchrannej akcie z rúk vlády generál Unidad Militar de Emergencias (UMA, Vojenské záchranné zložky).

3. stupeň znamená, že sa jedná o požiar tzv. národného záujmu a generál UME dostáva pri jeho likvidácii do rúk všetky právomoci a v jeho kompetencii je rozhodovanie aj o prípadnom nasadení civilistov alebo majetku v záujme ochrany majetku a života ľudí.

Ako vo svojom vystúpení pred chvíľou povedal náš prezident. UŽ JE TO NAOZAJ LEN V BOŽÍCH RUKÁCH.