Dve hlavné zvonové veže parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú v pondelok zachvátil požiar,"zachránené a zachované", vyhlásil náčelník miestnych hasičov, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Podľa parížskej prokuratúry vyšetrovatelia považujú požiar, ktorý zničil časť tohto gotického chrámu, za nehodu, pričom predbežne vylúčili možnosť podpaľačstva vrátane teroristických motívov. Polícia bude viesť vyšetrovanie "neúmyselného zničenia spôsobeného požiarom", dodala parížska prokuratúra citovaná tlačovou agentúrou AP.

Požiar Notre-Dam
Požiar Notre-Dam
Zdroj: Twitter

Čo na to odborník?

 „Všimol som si, že na streche zmizla krytina. Domnievam sa, že to bol olovený plech, ktorý sa roztavil a zatekal do klenby. To je nesmierne závažný faktor. Ak sa požiar podarí uhasiť, nebude vyhrané, pretože kamene, najmä v stropoch s klenbou sú namáhané veľmi vysokou teplotou. Hrozí, že ten kameň - a čo si pamätám, ide o vápenec - začne pukať," prezradil Ondřej Šefu, odborník na pamiatky, Českému rozhlasu v čase, keď ešte hasiči nedostali požiar pod kontrolu.

Interiér katedrály pri požiari
Interiér katedrály pri požiari
Zdroj: Twitter

Zároveň dodal aj to, že sa obáva, že stredoveké steny stratia stabilitu a obvodové steny sa zrútia.

Situácia v Paríži po požiari

Celý svet má hlavu v smútku. Francúzsky denník Le Parisien hlási, že Notre-Dame je zachránený, ale škody sú obrovské. Prezident Macron  sľúbil, že katedrálu dajú opäť do poriadku, a to aj napriek obrovským poškodeniam. Starostka francúzskeho hlavného mesta Anne Hidalgová uviedla, že ľudia žijúci neďaleko Notre-Dame boli evakuovaní pre prípad možného zrútenia horiacej stavby.

Hidalgová spresnila, že pri záchrannej operácii sa zranil jeden hasič a z interiéru katedrály sa podarilo včas dostať podstatné množstvo vzácnych umeleckých a posvätných predmetov, informuje TASR.

Notre Dame v plameňoch
Notre Dame v plameňoch
Zdroj: Twitter

"Požiar je úplne pod kontrolou. Je čiastočne uhasený; treba ešte zlikvidovať reziduálne ložiská ohňa," uviedol hovorca miestnych hasičov po ich niekoľkohodinovom boji s plameňmi devastujúcimi túto 850-ročnú pamiatku.

VIDEO a FOTO z horiaceho pekla nájdete na nasledujúcej strane