Šesťdesiatdvaročný duchovný Peter H. "mal zakázané pracovať s deťmi a mladými ľuďmi. Tento zákaz porušil," uviedla vo svojom pondelňajšom vyhlásení Mníchovsko-freisingská diecéza v južnom Nemecku. Podľa dokumentu proti kňazovi neboli vznesené žiadne ďalšie obvinenia zo zneužívania. V súvislosti s prípadom odstúpil aj starší kňaz Josef Obermaier, ktorý na Petra H. dohliadal.

Petra H. do diecézy presunuli v roku 1980 zo západného mesta Essen, kde mal byť obvinený zo zneužívania 11-ročného chlapca. "Mal som 11 rokov... dal mi Bacardi s kolou, potom si vyzliekol nohavice a nútil ma k orálnemu sexu," uviedla údajná obeť, teraz 41-ročný Wilfried Fesselmann, ktorého citoval bulvárny denník Bild.

Vtedajší arcibiskup Mníchovsko-freisingskej diecézy Joseph Ratzinger a terajší pápež Benedikt XVI. schválil "poskytnutie útočiska" spomínanému kňazovi pre účely "terapie", informovala v piatok diecéza. O dva roky neskôr, keď už bol Ratzinger presunutý do Vatikánu, Peter H. odišiel vykonávať pastoračnú činnosť do Bavorska, kde bol v roku 1986 podmienečne odsúdený za sexuálne zneužívanie detí. V cirkvi však zostal.

Pápež Benedikt XVI. sa od roku 2005, keď zasadol na pápežský stolec, na tému sexuálneho zneužívania detí vyjadril niekoľkokrát označujúc ho za "ohavný zločin" a "závažný hriech". Stále však čelí kritike, pretože zneužívanie detí v jeho rodnom Nemecku ešte nekomentoval.

Od januárového odhalenia prípadov zneužívania zo 70. a 80. rokoch v elitnej jezuitskej škole v Berlíne sa objavili ďalšie údajné obete takéhoto zaobchádzania v dvoch tretinách z 27 diecézach Nemecka. Kláštor v St. Ottilien v južnom Nemecku v pondelok oznámil, že niekoľko mníchov, ktorí sú teraz už mŕtvi, sa priznalo ku zneužívaniu v 60. rokoch. Vyzval obete, aby o týchto prípadoch prehovorili.