K útoku došlo krátko po uplynutí ultimáta Hamasu izraelským ozbrojeným zložkám. Podľa ozbrojeného krídla Hamasu bol odpoveďou na izraelské "zločiny a agresiu". "Toto bol odkaz, ktorému nepriateľ musí dobre rozumieť," uviedol vo vyhlásení hovorca ozbrojeného krídla hnutia Abú Ubajdá.

Zároveň pohrozil ďalšími útokmi v prípade, že Izrael opätovne vnikne na územie mešity al-Aksá alebo bude vyháňať palestínske rodiny z východného Jeruzalema.

Odpaľovanie rakiet bolo v Gaze počuť krátko pred tým, ako v Jeruzaleme zazneli varovné zvuky sirén. Vzápätí boli vystrelené ďalšie rakety. Informácie o prípadných zraneniach či škodách neboli bezprostredne známe.

Organizátori medzitým zrušili plánovaný sprievod Izraelčanov cez jeruzalemské Staré mesto, ktorý sa mal v pondelok konať pri príležitosti Dňa Jeruzalema (Jom Jerušalajim). Židia si v tento deň pripomínajú tzv. zjednotenie Jeruzalema.

Napätie v Jeruzaleme sa v uplynulých týždňoch vystupňovalo po tom, čo sa Palestínčania postavili na odpor proti izraelským obmedzeniam prístupu do častí jeruzalemského Starého mesta počas moslimského posvätného mesiaca ramadán. Príčinou napätia je tiež hrozba vysídlenia štyroch palestínskych rodín, na ktorých domy si robia nároky židovskí osadníci.

Stovky ľudí utrpeli zranenia pri násilných potýčkach medzi izraelskou políciou a Palestínčanmi, ktoré v pondelok vypukli pri mešite al-Aksá.

Predstavitelia palestínskej samosprávy postup izraelských bezpečnostných zložiek ostro odsúdili a avizovali, že palestínske úrady teraz v reakcii zvážia "všetky možnosti".

Izrael s odvetou dlho nečakal

Izraelská armáda v pondelok potvrdila, že začala s odvetnými náletmi na ciele palestínskeho radikálneho hnutia Hamas v pásme Gazy. Informuje o tom agentúra AFP. Hamas zároveň uviedol, že pri odvetných útokoch Izraela zahynul jeden z jeho veliteľov.

"Začali sme, a opakujem, začali, útočiť na vojenské ciele v Gaze," povedal hovorca izraelskej armády Jonathan Conricus novinárom. K odvetným útokom zo strany Izraela došlo po tom, čo palestínske radikálne hnutie vystrelilo rakety na izraelské územie.

Hamas prekročil podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahu namierením rakiet na Jeruzalem "červenú čiaru". Zároveň zdôraznil, že židovský štát bude "odpovedať silou". "Bojujeme na viacerých frontoch. Jeruzalem, Gaza a ďalšie miesta v Izraeli. Teroristické organizácie v Gaze prekročili červenú čiaru vystrelením rakiet na Jeruzalem v Deň Jeruzalema," povedal Netanjahu.
     

Počas izraelských náletov na ciele palestínskych militantov v pásme Gazy prišlo o život najmenej 20 ľudí a 65 ďalších utrpelo zranenia. S odvolaním sa na zdroje palestínskeho radikálneho hnutia Hamas o tom informovala agentúra AFP.