Rochus Misch bol na konci druhej svetovej vojny bodygardom nacistického diktátora Adolfa Hitlera. V deň jeho smrti mal službu v telefónnej ústredni vo führerovom berlínskom bunkri.

Mischovi, ktorý zomrel pred tromi rokmi vo veku 96 rokov, teraz v angličtine vychádza kniha spomienok. V nej opisuje aj posledné okamihy Hitlerovho života.

Misch 30. apríla 1945 prijal správu, že generálovi Keitelovi sa nepodarilo preraziť sovietske obkľúčenie Berlína a že neodvratný koniec sa blíži. Keď sa to Hitler dozvedel, rozprával sa potichu so šéfom nacistickej strany Martinom Bormannom a ďalšími pohlavármi. Potom odišiel so svojou manželkou Evou Braunovou do apartmánu.

Jeho pobočník Otto Günsche za nimi zavrel dvere. Günsche Mischovi povedal, že šéf nechce byť rušený. Hitler si s ním potriasol rukou a povedal mu, že všetci vojaci odteraz nie sú viazaní prísahou.

Pobočníkovi tiež povedal, že nechce, aby jeho telo posmešne vystavili ako Mussoliniho v Taliansku a preto chce, aby ho spálili. „Každý v bunkri nervózne čakal. Potom nastal nejaký rozruch. Keď otvorili dvere, môj prvý pohľad padol na Evu. Sedela so skrčenými nohami, hlavu mala naklonenú k Hitlerovi. Topánky mala pod gaučom. Pri nej... mŕtvy Hitler. Jeho oči pozerali do prázdna, hlava mu padla trochu dopredu,“ popisuje Misch.

Napísal tiež, že vzťah Hitlera a Evy Braunovej trval dlhé roky, obaja ho však tajili. Aby sa mohli stretávať, ich izby spájali tajné dvere.