Čo chce Putin dosiahnuť?

  • Rusko údajne nechce anektovať Ukrajinu, vyhlásil Putin, ktorý dokonca celú vojenskú inváziu nenazýva okupáciou.   
  • Západné krajiny preto varoval, aby Ukrajine nepomáhali a nepriamo sa vyhrážal použitím jadrových zbraní.  
  • Podľa USA je zámerom ruskej invázie zvrhnúť vládu v Kyjeve a namiesto nej dosadiť nové vedenie lojálne voči Moskve.

>> HROZIVÉ FOTO z Ukrajiny nájdete v GALÉRII <<

Ukrajinec ukazuje obrovský kráter, ktorý ostal po výbuchu neďaleko Charkova

Situáciu sledujeme ONLINE:

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra. 

22:00 Poznámky a myšlienky 12-ročnej utečenky pred ruskou inváziou na Ukrajine budú túto jeseň vydané knižne. Kniha Jevy Skalijeckej má názov "You Don't Know What War Is: The Diary of a Young Girl from Ukraine" (Neviete, čo je vojna: Denník dievčatka z Ukrajiny). V stredu o tom informovala tlačová agentúra AP. Americké vydavateľstvo Union Square & Co. vydá úvahy malého dievčaťa 25. októbra.

WA 23 - Dvanásťročná ukrajinská utečenkyňa Jeva Skalijecká, ktorej vyjde na jeseň knižne denník s názvom "You Don't Know What War Is: The Diary of a Young Girl from Ukraine" (Neviete, čo je vojna: Denník dievčatka z Ukrajiny). Americké vydavateľstvo Union Square & Co. vydá úvahy malého dievčaťa 25. októbra 2022. Skalijeckej kniha sa začína jej 12. narodeninami, krátko pred tým, ako Rusi 24. februára zaútočili na Ukrajinu. Keď sa bombardovanie a ostreľovanie začalo, žila v Charkove so svojou star Iryna Skalietska

21:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu povedal, že jeho vzormi sú bežní Ukrajinci, ktorí odolávali útočiacim ruským silám. Rusko prirovnal k fiktívnej postave lorda Voldemorta z kníh o čarodejníkovi Harrym Potterovi. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

20:30 Nemecká vláda v stredu varovala Rusko pred vystupňovaním napätia v Litve, ktorá v sobotu zakázala prevoz tovaru do ruskej Kaliningradskej oblasti cez svoje územie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit vo vyhlásení uviedol, že Nemecko odmieta protiopatrenia ohlásené Ruskom. "Rusko žiadame, aby neprijímalo žiadne opatrenia, ktoré porušujú medzinárodné právo," zdôraznil.

19:00 Za tri mesiace spoznala Európska únia badateľnú názorovú zmenu a na summite EÚ je pripravená udeliť štatút kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku. Uviedla to v stredu v rozhovore pre slovenských novinárov v Bruseli vedúca Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Petra Vargová.

Veľvyslankyňa pripomenula, že veľvyslanci a ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ v priebehu tohto týždňa jednohlasne súhlasili s udelením kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku. Pri Gruzínsku je pozícia odlišná v tom, že musí splniť niektoré podmienky, aby mu tiež mohli neskôr tento štatút udeliť.

18:00 Do českej obce Chýně prišla ukrajinská rodina na rozstrieľanom aute. Muž s manželkou a dvoma dcérami cestovali až z Doneckej oblasti na poškodenom vozidle. Informovala o tom miestná obecná polícia na svojej sociálnej sieti. 

17:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas utorka a stredy absolvoval telefonické rozhovory s premiérmi a prezidentmi viacerých členských krajín Európskej únie. Poďakoval sa im za podporu úsiliu jeho krajiny o získanie štatútu kandidátskej krajiny na vstup do EÚ, o ktorom má rozhodnúť tohtotýždňový summit EÚ. TASR o tom informovala na základe oznámení Zelenského na sociálnej sieti.

16:15 Veliteľ fínskych ozbrojených síl generál Timo Kivinen uviedol, že Fínsko sa už desaťročia pripravuje na útok Ruska a v prípade, že k nemu dôjde, bude klásť tvrdý odpor. Fínsko má podľa neho vybudovaný značný zbrojný arzenál, ale rozhodujúcim faktorom bude, že Fíni budú mať motiváciu bojovať. V rozhovore pre agentúru Reuters zverejnenom v utorok Kivinen vysvetlil: "Najdôležitejšia línia obrany je medzi ušami, čo v súčasnosti dokazuje vojna na Ukrajine."

16:00 Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu ubezpečil východných partnerov v rámci Severoatlantickej aliancie o plnej solidarite a podpore zo strany Berlína. V prejave konkrétne spomenul aj vyslanie jednotiek na Slovensko v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny. TASR o tom informovala na základe Scholzovho vystúpenia v nemeckom parlamente. "Budeme rozširovať našu vojenskú prítomnosť vyslaním ďalších vzdušných a námorných síl do Baltského mora. A sme pripravení vyslať ďalších vojakov a vojačky na Slovensko a podporovať Slovensko pri zabezpečení jeho vzdušného priestoru," povedal nemecký kancelár pred poslancami Spolkového snemu (Bundestag). "Budeme brániť každý meter štvorcový územia NATO," dodal Scholz. Podľa neho aj budúcotýždňový summit NATO v Madride "vyšle signál súdržnosti a odhodlania".

14:50 Moskovské úrady v stredu oznámili zmenu adresy, na ktorej v ruskom hlavnom meste sídli americká ambasáda. Tá sa teraz nachádza na Námestí Doneckej ľudovej republiky č. 1, čo odkazuje na samozvaný štátny útvar proruských separatistov v Donbase. Informuje o tom agentúra AFP.

13:45 Z okupovaného juhoukrajinského prístavu Mariupol vyplávala v stredu turecká nákladná loď. Stalo sa tak po "konštruktívnych" rozhovoroch s Moskvou venovaných vývozu obilia, oznámilo turecké ministerstvo obrany. TASR správu prevzala z agentúry AFP. "Stretnutie v Moskve prinieslo prvý konkrétny výsledok. Len niekoľko hodín po skončení dlhého stretnutia vyplávala z tohto ukrajinského prístavu (Mariupol) turecká loď na prepravu suchého nákladu," uvádza sa vo vyhlásení tureckého ministerstva. Rezort neuviedol bližšie podrobnosti o náklade tureckej lode. Tento typ plavidiel sa však používa na prepravu obilia a iných sypaných nákladov.

Ruskí hasiči zasahujú na mieste požiaru v ropnej rafinérii v Novošachtinsku v ruskej Rostovskej oblasti 22. júna 2022. Došlo k nemu krátko po tom, čo nad rafinériou údajne spozorovali dva ukrajinské drony.
Zdroj: TASR

13:30 Organizácia Lekári bez hraníc (MSF) v stredu upozornila na "šokujúci nedostatok úsilia" o ochranu civilistov, ktorí sa na Ukrajine ocitajú v oblasti bojov. Lekárska organizácia pri tomto konštatovaní vychádzala z anamnéz a výpovedí pacientov, ktoré zozbierali jej tímy na Ukrajine. Ako v stredu uviedla AFP, organizácia MSF, ktorá po ruskej vojenskej invázii sprevádzkovala na Ukrajine nemocničný vlak, informovala, že viac ako 40 percent zranených vo vlaku tvorili starší ľudia a deti. Prišli so zraneniami po výbuchu, s traumatickými amputáciami, črepinami a so strelnými poraneniami. Tento stav podľa MSF poukazuje "na nedostatočné rešpektovanie ochrany civilného obyvateľstva, čo je vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva."

12:45 Moskva neodpovie na zákaz prepravy tovaru cez územie Litvy do Kaliningradskej oblasti len diplomatickým, ale aj praktickým spôsobom. Uviedla to v stredu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, informuje agentúra Reuters. "Ako jedna z hlavných otázok zaznieva, či bude reakcia (Moskvy) výlučne diplomatická. Odpoveď je: nie," povedala Zacharovová na pravidelnom tlačovom brífingu. "Odpoveď nebude diplomatická, ale praktická," dodala bez akýchkoľvek podrobností o tom, o aké opatrenia pôjde.

10:35 Indonézsky prezident Joko Widodo navštívi na budúci týždeň Rusko a Ukrajinu a stretne sa s vrcholnými predstaviteľmi týchto znepriatelených krajín. Oznámila to v stredu indonézska ministerka zahraničných vecí Retno Marsudiová, informuje TASR na základe správy agentúry DPA. Marsudiová uviedla, že Widodo bude prvým prezidentom ázijskej krajiny, ktorý navštívi Kyjev a Moskvu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

10:30 V ropnej rafinérii v Novošachtinsku v ruskej Rostovskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou vypukol v stredu ráno požiar. Došlo k nemu krátko po tom, čo nad rafinériou údajne spozorovali dva ukrajinské drony. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru TASS. Jeden z dronov údajne narazil do výmenníka tepla, kde následne vypukol požiar. Druhý dron z miesta odletel, citovala agentúra TASS nemenovaný zdroj z miestnej samosprávy.

10:20 Hraničnými priechodmi prešlo v utorok (21. 6.) na Slovensko 2816 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 724 mužov, 1640 žien a 452 detí. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová. O dočasné útočisko požiadalo 140 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 2763 osôb.

9:35 Separatisti vo východoukrajinskej Doneckej oblasti stratili v boji už asi 55 percent pôvodného počtu príslušníkov svojich ozbrojených síl. Uviedlo to v stredu britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na informácie tajných služieb. Rusko nezverejnilo svoje celkové straty v bojoch na Ukrajine od 25. marca. Tzv. Donecká ľudová republika (DĽR), ktorej sily bojujú na strane Moskvy, však svoje straty zverejňuje. Najnovšie priznala, že od začiatku roka 2002 do 16. júna prišla o 2128 príslušníkov svojich ozbrojených síl, zatiaľ čo ďalších 8897 utrpelo zranenia.

Na snímke sa deti hrajú pred zničenými bytovkami v Boroďanke 21. júna 2022.
Zdroj: Profimedia

8:30 Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnila v stredu vyšetrovaciu správu o okolnostiach smrti ukrajinského fotoreportéra a novinára Maxa Levina a vojaka Olexija Černyšova, ktorý ho sprevádzal. RSF dospeli k záveru, že obaja muži boli "nepochybne chladnokrvne popravení" ruskými vojakmi. Informovali o tom agentúra AP a denník Le Monde. RSF pripomenula, že telá týchto dvoch mužov sa našli 1. apríla v lese na frontovej línii severne od Kyjeva. RSF vo svojej správe konštatujú, že boli zastrelení "po tom, čo ich pravdepodobne vypočúvali a mučili ruské sily (ešte) v deň ich zmiznutia" 13. marca 2022.

7:20 Ukrajina zadržala vysokopostaveného vládneho činiteľa a predstaviteľa podnikateľskej sféry, ktorí sú podozriví z členstva v ruskej špionážnej sieti. V noci na stredu to oznámila ukrajinská bezpečnostná služba (SBU), píše agentúra Reuters. SBU neuviedla mená podozrivých, no prezradila, že ide o vedúceho pracovníka sekretariátu ukrajinskej vlády a šéfa oddelenia v Obchodnej a priemyselnej komore.

3:20 Ministerstvo poľnohospodárstva ruskej autonómnej republiky Dagestan na severnom Kaukaze v noci na stredu uverejnilo video, v ktorom vyjadruje svoju podporu ruskej invázii na Ukrajinu prostredníctvom čriedy oviec, na ktorých bolo nasprejované písmeno "Z". TASR správu prevzala od agentúry DPA. Ministerstvo zverejnilo video oviec na sociálnej sieti Telegram, po negatívnej mediálnej odozve ho však vymazalo.

1:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorkovom videopríhovore vyzval Európsku úniu, aby čo najrýchlejšie prijala ďalší balík sankcií voči Rusku, ktoré 24. februára napadlo Ukrajinu. TASR prevzala správu z agentúry DPA. "Rusko musí cítiť narastajúci tlak ohľadom vojny a jeho agresívnej protieurópskej politiky," povedal ukrajinský líder. Zelenskyj tiež opakovane apeloval na nevyhnutnosť ďalších dodávok zbraní pre Ukrajinu brániacu sa proti ruským inváznym silám. "Život tisícok ľudí priamo závisí od rýchlosti našich partnerov," poznamenal.

22:00 Ruské bojové lietadlo typu SU-25 havarovalo v utorok počas cvičného letu v Rostovskej oblasti na juhozápade Ruska. Pilot pri páde stroja zahynul. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na Južný vojenský okruh. Lietadlo podľa predstaviteľov armády nenieslo výzbroj a zrútilo sa v neobývanej oblasti. Na palube sa nachádzal len pilot. Príčinou pádu bola podľa predbežných informácii technická porucha. Vzdušno-kozmické sily Ruskej federácie na mieste začali s vyšetrovaním.