AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 8 048 prípadov nákazy koronavírusom.
  • V štvrtok 24.9. pribudlo 419 nových prípadov ochorenia COVID-19.
  • Spolu máme na Slovensku 43 obetí koronavírusu a 3971 aktívnych prípadov.
SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 32,439,618
Počet vyliečených: 23,945,354
Počet úmrtí: 988,172

_____________________________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:55  Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu vo Francúzsku prekročil hranicu pol milióna. S odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva o tom v piatok informovala agentúra Reuters.

20:55  Český premiér Andrej Babiš skritizoval v piatok vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a zároveň vyzval na reformu OSN. Informovala o tom na svojej webstránke stanica TV Nova. Zdravotnícka agentúra OSN podľa Babišových slov pandémiu nového koronavírus nezvládla, pretože dostatočne nereagovala na prepuknutie nákazy v čínskom Wuchane.

20:35 V Spojenom kráľovstve pribudlo v piatok 6874 nových prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19 (stav k 10.00 h SELČ). Ide o vôbec najvyšší denný nárast od vypuknutia pandémie, informovala spravodajská televízia Sky News.

20:20 V zariadení pre seniorov v správe hlavného mesta potvrdili výskyt COVID-19. Pozitívne testovaná opatrovateľka prišla v pondelok do úzkeho kontaktu s troma klientmi a zamestnancami spoločnej služby. Po prejavení sa symptómov zostala v izolácii. V piatok testovali všetkých klientov pavilónu, v ktorom mala opatrovateľka službu. Rovnako otestujú aj zamestnancov daného pavilónu. 

20:00 V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou vo výskyte ochorenia COVID-19, ako aj predpokladaným vzostupom chrípky a ostatných akútnych respiračných ochorení, banskobystrická Rooseveltova nemocnica od soboty  zakazuje návštevy príbuzných hospitalizovaných pacientov na všetkých klinikách a oddeleniach nemocnice až do odvolania.

19:45 Vo Fakultnej nemocnici Trenčín pozitívne testovali na nový koronavírus 16 zamestnancov. Pri preberaní pacientov s iným ochorením ako COVID-19 budú pomáhať aj okolité nemocnice. Viac sa dočítate TU >>>

19:10 V Česku pribudlo v piatok do 18.00 h 1657 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je v rámci denného prírastku evidovaného do 18.00 h najviac od minulého štvrtka. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

18:25 Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú na Slovensku od októbra opäť sprísniť. V exteriéri bude môcť sedieť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. Hromadné podujatia, na ktorých majú ľudia stáť, sa majú zakázať. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí, informoval premiér.

18:20 "Toto je extrémny príklad nezodpovednosti,"  poznamenal Matovič na margo svadobných osláv, ktoré ľudia z Oravy sťahujú do Poľska, aby sa tak vyhli prísnym bezpečnostným opatreniam.

18:17 Problém nie je počet testov na Slovensku, ale to, že ľudia prestali dodržiavať opatrenia, tvrdí hlavný hygienik SR Ján Mikas.

18:05 Na Slovensku sa začne koronavírus testovať novými, takzvanými antigénovými testami. Ich úlohou je rýchlejšie prvotné testovanie ľudí, pozitívni budú musieť následne absolvovať aj PCR test.

18:00 Podľa hlavného hygienika Mikasa na Slovensku aj po týždni rastie počet červených aj oranžových regiónov. Aktuálne je pre pandémiu nového koronavírusu 19 okresov v takzvanej červenej fáze. Rovnaký počet je v oranžovej fáze. Ostatných 41 okresov sa nachádza v zelenej zóne. Mapa je zverejnená na webe korona.gov.sk.

17:50 Premiér Matovič rázne vyzval ľudí, aby dodržiavali opatrenia a nezľahčovali situáciu. Bol by nerád aby zodpovední ľudia doplácali na ľudí "ktorí na to s*rú a na mladých zasranov".

17:45 Hlavný hygienik Ján Mikas informoval, že finálne zmeny týkajúce sa nových opatrení budú známe až v pondelok po zasadnutí Ústredného krízového štábu. Zároveň vyzval ľudí, aby naďalej dodržiavali shcému R-O-R a boli zodpovední.

17:40 Tlačovú konferenciu sme sledovali NAŽIVO

17:20 O 17:30 sa uskutočnila tlačová konferencia po zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR 

17:00 Celkovo 15 prípadov ochorenia COVID-19 evidujú aktuálne v Dome pokojnej staroby v Lipanoch. Prvé prípady sa tam vyskytli 14. septembra. Celkovo bolo vtedy pozitívne testovaných 19 klientov a osem zamestnancov.

16:40 Členské štáty EÚ na čele s Nemeckom, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ, obviňujú Európsky parlament (EP) z toho, že ohrozuje plán obnovy po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur a viacročný európsky rozpočet. Na ich podobe sa šéfovia vlád a štátov dohodli v júli len po náročných rokovaniach

16:20 Nový český minister zdravotníctva Roman Prymula v piatok avizoval, že na budúci týždeň budú v Česku prijaté ďalšie opatrenia voči šíreniu koronavírusu, ktoré obmedzia zhromažďovanie a voľnočasové aktivity. Zatiaľ sa však nebudú prijímať reštrikcie v oblasti ekonomiky.

16:00 Na Slovensku pribudli ďalšie dve úmrtia:

  • 67-ročná pacientka bola hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Skonala 17. septembra.
  • 87-ročná pacientka zomrela 23. septembra a bola hospitalizovaná v Nemocnici s poliklinikou Michalovce.

Následná pitva a laboratórne vyšetrenia potvrdili pľúcnu formu ochorenia COVID-19.  Počet potvrdených úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 je 43.

15:30 Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského  ruší od nedele 27. septembra do nedele 4. októbra všetkých osem naplánovaných divadelných predstavení. Jeden externý herec má potvrdené ochorenie COVID-19.

15:15 Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dunajskej Strede a v Trnacve prijíma z dôvodu pandémie od 25. septembra 18.00 h nové opatrenia. 

  • zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach, až na výnimky
  • zákaz vykonávania odbornej praxe na oddeleniach nemocnice
  • dôsledné dodržiavanie hygienicko-epidemiologického režimu v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS).
  • pri ukončení hospitalizácie v zdravotníckom zariadení povinnosť zabezpečiť klientovi ZSS odber biologického materiálu na vyšetrenie SARS-CoV-2.

15:00 Premiér Matovič informoval na sociálnej sieti, že zasadnutie pandemickej komisie trvá už 4 hodiny

Status Igora Matoviča k zasadnutiu Pandemickej komisie.
Status Igora Matoviča k zasadnutiu Pandemickej komisie.
Zdroj: fb I.M

14:40 Kritické naplnenie očakáva v najbližšom čase nemocnica v Trenčíne, lôžka na pľúcnom a geriatrickom oddelení už pripravila pre pacientov s Covidom-19. Zatiaľ však poskytuje starostlivosť bez obmedzení. "Nie je to ešte reprofilizácia, ale je to príprava na ňu," uviedla hovorkyňa trenčianskej Fakultnej nemocnicie Martina Holecová. 

V Trenčianskom kraji za posledný týždeň pribudlo viac ako 170 nakazených. Infektológia v nemocnici, ktorá je jediná v celom kraji, má 32 lôžok. Nové opatrenia ich rozšírili na 100.

Do mesiaca bude možno hospitalizovaných toľko ľudí, že na infekčných oddeleniach nebudú stačiť lôžka. "Môže sa stať, že keď nejaký región vybuchne, bude sa tam nemocnica reprofilizovať, pretože už infektologické pracoviská nebudú stačiť," naznačil minister Krajčí.  (sme.sk)

14:20 Izrael v piatok tretí deň po sebe hlásil viac ako 7000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ich počet krátko pred sprísnením celoštátnej karantény súčasne dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku pandémie. Izraelská vláda medzitým oznámila obmedzenie odchádzajúcich letov.

14:00 V Poľsku pribudlo od štvrtka 1587 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

13:40 Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je hospitalizovaných 17 pacientov s potvrdených ochorením COVID-19, traja z nich sú na umelej pľúcnej ventilácii. Najstarší z pacientov má 92 rokov, najmladší 40. Informoval o tom referent nemocnice pre vonkajšie vzťahy Matej Martovič.

13:20 Vo štvrtok Permanentný krízový štáb Univerzity Komenského rozhodol, že oba komplexy univerzitných internátov, teda Mlyny a Družba, prechádzajú s okamžitou platnosťou do červenej fázy.

Internáty v Bratislave sadostali tiež do červenej zóny.
Internáty v Bratislave sadostali tiež do červenej zóny.
Zdroj: mlyny.uniba.sk

13:00 Na chirurgickom oddelení Nemocnice Krompachy sa vyskytlo ochorenie COVID-19. Dočasne preto funguje v obmedzenom režime. Hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková, pod ktorú nemocnica patrí, uviedla, že nový koronavírus sa potvrdil u 15 zamestnancov oddelenia, ako aj u štyroch pacientov.

12:40 V trebišovskej nemocnici platí zákaz návštev, dôvodom je aktuálna epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19.

12:20 Ochorenie COVID-19 má v popradskej nemocnici celkovo 12 zamestnancov. Oproti štvrtku (24. 9.) sa ich počet zvýšil o dvoch. Potvrdila to hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

12:00 Doteraz bolo v zariadení Domova dôchodcov v Klížskej Nemej v okrese Komárno potvrdených 41 prípadov ochorenia COVID-19 u klientov a 16 prípadov u zamestnancov zariadenia.

„Vo štvrtok (24. 9.) sa zhoršil zdravotný stav deviatich pozitívne testovaných ľudí, ktorí boli hospitalizovaní na Infekčnej klinike Fakultnej nemocnice v Nitre,“potvrdila regionálna hygienička Denisa Masárová. V okrese Komárno pribudlo vo štvrtok 14 nových pozitívne testovaných prípadov, podľa slov Masárovej išlo najmä o dohľadané kontakty a pacientov, ktorých poslali na testovanie všeobecní lekári.

Infografiku odborníkov z ministerstva nájdete na ďalšej strane >>>