Čo chce Putin dosiahnuť?

  • Rusko údajne nechce anektovať Ukrajinu, vyhlásil Putin, ktorý dokonca celú vojenskú inváziu nenazýva okupáciou.  
  • Západné krajiny preto varoval, aby Ukrajine nepomáhali a nepriamo sa vyhrážal použitím jadrových zbraní.  
  • Podľa USA je zámerom ruskej invázie zvrhnúť vládu v Kyjeve a namiesto nej dosadiť nové vedenie lojálne voči Moskve.

>>HOROROVÉ ZÁBERY  (+18) Z UKRAJINY NÁJDETE V GALÉRII<<

WA 27 Mariupol - Na videosnímke ruského ministerstva obrany vydanej vo štvrtok 19. mája 2022, sú ukrajinskí vojaci, ktorí opustili oceliarne Azovstaľ obliehané niekoľko týždňov ruskou armádou v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol. FOTO TASR/AP Ukrainian servicemen sit in a bus traveling from Mariupol to a prison in Olyonivka after they leave the besieged Mariupol's Azovstal steel plant, in Mariupol, in territory under the government of the Donetsk People's Republic, eastern Ukraine, We
Zdroj: TASR

Väčšina Mariupoľu je zničená, mesto už zrejme nikdy nebude ako predtým

Situáciu sledujeme ONLINE:

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE. Nové informácie vám prinesieme zajtra!

22:00 Ukrajinská splnomocnenkyňa pre ľudské práva Lyudmila Denisová, hovorí, že linka psychologickej pomoci komisára dostáva každý deň správy o sexuálnych zločinoch zo strany ruskej armády. Včera sa k sexuálnemu násiliu prihlásilo 10 ľudí, z toho 8 znásilnených maloletých, vrátane dvoch 10-ročných chlapcov. Informoval o tom portál Nexta.

21:35 Ukrajina exhumovala telá Rusov, vrátane vysokopostaveného ruského dôstojníka, z hrobov vykopaných miestnymi obyvateľmi v Charkovskej oblasti. V sobotu o tom informoval portál americkej televízie CNN.

21:05 Moskva zvažuje výmenu bojovníkov zajatých v oceliarňach Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupol, vyhlásil v sobotu ruský zákonodarca Leonid Sluckyj. 

20:30 Moskva svoje útoky naďalej sústredí na východ Ukrajiny, kde ukrajinská armáda nedávno odrazila 11 útokov, uviedol generálny štáb. Lode ruského námorníctva sa presúvajú do Čierneho a Azovského mora na bojové a prieskumné operácie, píše sa v správe. Informovala o tom agentúra DPA.

19:50 Na Ukrajinu putujú ďalšie húfnice z Ameriky. Informovalo o tom na twitteri americké ministerstvo obrany.

18:35 Ukrajina sa musí stať plnohodnotným členom Európskej únie a nepotrebuje žiadne alternatívy v podobe "európskeho politického spoločenstva", ktoré navrhuje Francúzsko. V sobotu v Kyjeve to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tlačovej konferencii s portugalským premiérom Antóniom Costom. Viac, sa dočítate v našom článku TU.

17:50 Rusko rozšírilo v sobotu zákaz vstupu na celkovo 963 občanov USA a 26 Kanaďanov. Je to odveta za západné sankcie uvalené na Moskvu za to, že vedie agresiu na Ukrajine.

17:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu v Kyjeve stretol s portugalským premiérom Antóniom Costom a stretnutie označil ako "dôležité a zmysluplné". Informoval o tom portál britského denníka The Guardian. Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram uviedol, že s portugalským premiérom Costom diskutoval o ďalšej obrannej pomoci, šiestom balíku sankcií Európskej únie proti Rusku, trestnom stíhaní vojnových zločincov, európskej integrácii a povojnovej obnove Ukrajiny.

Portugalský premiér António Costa navštívil Ukrajinu.
Zdroj: TASR/AP

16:25 Ukrajina upozorňuje na riziko leteckých útokov z Bieloruska, ktoré sa zatiaľ do vojny na Ukrajine oficiálne nezapojilo. V sobotu to v správe o vývoji situácie v krajine uviedol ukrajinský generálny štáb, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

16:05 Bezpilotné lietadlá zohrávajú na oboch stranách rusko-ukrajinského konfliktu kľúčovú rolu, hoci o nich obe strany vo veľkom množstve prichádzajú. V pravidelnom hodnotení vývoja vojny na Ukrajine to v sobotu uviedlo britské ministerstvo obrany. TASR informuje podľa správy britskej spravodajskej stanice Sky News.

15:50 Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) obmedzuje po vojne na Ukrajine dodávky aj spoluprácu s Ruskom. Inštitút rešpektuje rozhodnutia členských štátov. K embargu, uvalenému na Rusko pristupuje rovnako. CERN zatiaľ spoluprácu s ruským inštitútmi nezrušil, rozhodnutie má padnúť na zasadnutí hlavného orgánu v júni. Dotknúť sa to môže vyše 1000 ruských vedcov. Pre médiá to v sobotu v Ženeve uviedol fyzik a zástupca koordinátora pre riadiaci systém detektora ALICE Peter Chcochula.

15:30 Rusko zakázalo vstup na svoje územie viac ako 900 Američanom vrátane prezidenta Joea Bidena, ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena či riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williama Burnsa. Viac, sa dočítate v našom článku TU.

14:30 Ukrajinský veľvyslanec v Poľsku Andrij Deščycia sa v mene svojej krajiny poďakoval Poľsku za prijatie miliónov ukrajinských utečencov. Takisto vyjadril presvedčenie, že Európska únia čoskoro uvoľní miliardy eur pre Poľsko, aby náklady za pomoc Ukrajine neniesol poľský ľud. TASR o tom informuje na základe sobotňajšej správy agentúry AP.

14:00 Britská kráľovská rodina údajne poskytuje ubytovanie rodinám z Ukrajiny, ktoré pre rusko-ukrajinský konflikt museli opustiť svoju rodnú krajinu. V sobotu o tom informovali agentúry DPA a PA Media odvolávajúc sa na britský bulvárny denník Daily Express.

13:30 Americký prezident Joe Biden podpísal v sobotu v Soule návrh zákona o balíku pomoci Ukrajine v hodnote 40 miliárd dolárov. TASR informuje na základe správ agentúry AFP a AP. Biden balík finančnej pomoci podpísal v čase svojej prvej prezidentskej návštevy v Ázii. Washington mu príslušný dokument na podpis zaslal do Južnej Kórey letecky.

13:00 Vojnové zločiny na Ukrajine budú trestne stíhané a zverstvá spáchané počas ruskej invázie "nezostanú nepotrestané". Vyhlásil to v sobotu komisár Európskej únie pre spravodlivosť Didier Reynders, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Reynders pre talianske noviny La Stampa povedal, že vojnové zločiny na Ukrajine vyšetruje 11 členských štátov EÚ, pričom dosiaľ identifikovali viac než 600 podozrivých osôb.

12:30 Hraničnými priechodmi prešlo v piatok (20. 5.) na vstupe do Slovenskej republiky 3266 osôb. Z toho bolo 737 mužov, 2049 žien a 480 detí. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

12:00 Rusko tvrdí, že jeho ozbrojené sily zničili pri raketovom útoku na severozápade Ukrajiny veľkú dodávku zbraní poskytnutých Západom. Oznámilo to v sobotu ruské ministerstvo obrany, informovali agentúra AFP a televízia BBC.

11:20 „Hrubé porušovanie medzinárodného práva, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny je nezlučiteľné s členstvom v Rade Európy, ktorá vznikla v polovici 20. storočia na troskách vojnou zničenej Európy práve s cieľom, aby sa tieto hrôzy už nikdy viac nezopakovali. Preto som v talianskom Turíne na zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy opätovne vyzdvihol vylúčenie Ruskej federácie z tejto významnej európskej organizácie. Mier, demokracia, ľudské práva a právny štát sú hodnoty, ktoré dnes treba chrániť a posilňovať viac, než kedykoľvek predtým.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v piatok, 20. mája 2022 v Turíne, počas 132. zasadnutia Výboru ministrov Rady Európy, na ktorom zastupoval Slovenskú republiku.

11:00 Vojnu na Ukrajine možno ukončiť len prostredníctvom diplomacie, uviedol v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyjadril sa v čase uviaznutých rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou, informuje agentúra AFP.

Vojna "bude krvavá, bude sa bojovať, ale definitívne sa skončí len prostredníctvom diplomacie", povedal Zelenskyj pre ukrajinskú televíziu. "Sú veci, ktoré možno dosiahnuť iba za rokovacím stolom," zdôraznil prezident. "Chceme, aby sa všetko vrátilo (tam, ako to bolo predtým)... ale Rusko to nechce," dodal.

10:00 Spojené štáty zrejme v dohľadnej dobe ponechajú v európskych krajinách svojich 100.000 vojakov. Ak by však došlo k eskalácii napätia zo strany Ruska a prípadného ohrozenia Švédska, Fínska či členských krajín NATO, mohli by tento počet ešte zvýšiť. Uvádzajú to viacerí nemenovaní americkí predstavitelia oboznámení so situáciou, ktorých v piatok citovala spravodajská stanica CNN.

9:00 Spojené kráľovstvo začalo so spojencami rozhovory o dodávkach modernej výzbroje Moldavsku, aby sa mohlo chrániť pred Ruskom. Uviedla to britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová s tým, že táto krajina by mala byť vybavená na úrovni štátov NATO. Informovali o tom v sobotu na svojich weboch televízia BBC a denník The Guardian.

8:00 Dodávky ruského zemného plynu do Fínska sa v sobotu ráno zastavili, oznámil fínsky štátny energetický koncern Gasum. Došlo k tomu po tom, ako Helsinki odmietli platiť za plyn v rubľoch. Fínsko spolu so Švédskom okrem toho pred niekoľkými dňami podalo žiadosť o členstvo v NATO. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a AP.

"Dodávky zemného plynu do Fínska na základe zmluvy spoločnosti Gasum boli prerušené," uviedla firma vo vyhlásení s tým, že dodávky plynu budú teraz realizované z iných zdrojov cez plynovod Balticconnector, spájajúci Fínsko s Estónskom.

7:00 Ruské ministerstvo spravodlivosti zaradilo v piatok na zoznam tzv. zahraničných agentov prominentnú dvojicu kritikov Kremľa - šachového veľmajstra Garriho Kasparova a bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Rezort to uviedol na svojej webstránke, informuje agentúra Reuters.

6:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom video príhovore k národu v piatok večer vyslovil názor, že Rusko by malo niesť finančnú zodpovednosť za škody, ktoré jeho armáda spôsobuje na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AP.

Ako uviedol, len v piatok Rusi odpálenou raketou zničili kultúrne centrum v meste Lozova na severovýchode Charkovskej oblasti. Ďalšie raketové útoky zaznamenali aj v mestách Odesa, Poltava a Žytomyr.

6:00 Pozornosť na vojnu na Ukrajine upriamila v piatok na medzinárodnom filmovom festivale vo francúzskom meste Cannes polonahá demonštrantka pomaľovaná farbami ukrajinskej zástavy, ktorej sa podarilo nakrátko vbehnúť na červený koberec.