AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 311 002 prípadov nákazy.
  • Za pondelok (1. 3) pribudlo 2 077 pozitívne testovaných PCR testami.
  • Spolu máme 7 388 (+118) obetí a počet neaktívnych prípadov je 396 963.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 115,117,024
Počet vyliečených: 90,815,036
Počet úmrtí: 2,552,850

__________________________________________________________________________________

22:00 Online je u konca. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

21:20 V Portugalsku nastal v boji proti koronavírusu obrat k lepšiemu a v nemocniciach bolo v utorok najmenej infikovaných pacientov za posledné štyri mesiace. Premiér António Costa však ľudí upozornil, aby ďalej dodržiavali opatrenia lockdownu, pretože sú základom pre úspech. Portugalsko malo pritom ešte pred mesiacom najvyššiu mieru úmrtí na svete. (tasr)

21:00 Slovensko objednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie. Ako v utorok uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), aktuálne sú už na ceste do krajiny. (tasr)

20:30 Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zmení očkovaciu stratégiu. Po novom sa budú môcť vakcínou od spoločnosti AstraZeneca očkovať aj osoby vo veku od 60 do 70 rokov a očkovacími látkami od spoločností Pfizer a Moderna obyvatelia Slovenska nad 70 rokov. Výnimky očkovania sa zrušia. V utorok to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). (tasr)

20:00 Na nákup ruskej vakcíny Sputnik V mal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) súhlas vrcholných predstaviteľov koaličného partnera Za ľudí. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol na utorkovej tlačovej konferencii. Pripustil, že nákup spôsobil "vnútrokoaličné turbulencie" a Za ľudí je "vnútorne roztrasené". Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová odmieta, že by strana súhlasila s nákupom vakcíny Sputnik. (tasr)

19:30 Takmer štyri milióny vakcín proti ochoreniu COVID-19 dorazilo v utorok do Nigérie cez medzinárodný program COVAX. (tasr)

19:00 Európska agentúra pre lieky (EMA) v utorok oznámila, že na mimoriadnom zasadnutí 11. marca rozhodne o tom, či schváli jednodávkovú vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) na použitie v 27-člennej Európskej únii. (tasr)

18:00 Vatikán obhajuje rozhodnutie pápeža Františka odcestovať v piatok na plánovanú návštevu Iraku aj napriek narastajúcemu počtu osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 v tejto krajine a obavám v spojitosti s davmi ľudí, ktoré na pápeža čakajú. (tasr)

17:00 Nemecký výrobca domácich spotrebičov Miele prerušuje výrobu v niektorých svojich závodoch. Celkovo sa zastavenie produkcie dotkne približne 4000 zamestnancov. Dôvodom je nákaza novým koronavírusom. (tasr)

16:00 Otváracie hodiny pôšt v mestách budú dočasne upravené. Dôvodom je nepriaznivý vývoj pandemickej situácie na Slovensku. Počas nasledujúcich dvoch víkendov budú všetky pošty zatvorené. (tasr)

Otváracie hodiny pôšt v mestách sa upravia tak, že v dňoch pondelok, utorok, štvrtok a piatok budú tieto pobočky Slovenskej pošty otvorené do 17.00 h, v stredu do 18.00 h. Hovorkyňa pošty odporúča zákazníkom preveriť si aktuálne otváracie hodiny konkrétnej pošty na webovej stránke.

15:00 Na Slovensko mieri už tretie lietadlo s ruskými vakcínami Sputnik V. 

14:00 Bývalý prezident USA Donald Trump sa ešte počas výkonu funkcie dal spolu so svojou manželkou Melaniou zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na nemenovaného poradcu amerického exprezidenta. (tasr)

13:00 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok požiada ešte v utorok o prijatie u troch najvyšších ústavných činiteľov SR. Urobí tak v súvislosti s okolnosťami, za ktorých bola na Slovensko dovezená ruská vakcína Sputnik V, a možným spochybnením zahraničnopolitického smerovania krajiny. Za ruskou vakcínou vidí nástroj hybridnej vojny. (tasr)

12:30 Cyprus zaradil Slovensko od 1. marca na zoznam štátov červenej kategórie. Cestujúci musia absolvovať dva PCR testy. Prvý vykonaný do 72 hodín pred odletom na Cyprus, ďalší po príchode na cyperské letisko. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informovalo na svojom webe. (tasr)

12:00 Moslimovia, ktorí chcú tento rok v rámci tzv. veľkej púte (hadždž) pricestovať do Mekky v Saudskej Arábii, sa budú musieť preukázať potvrdením o zaočkovaní proti chorobe COVID-19. V utorok o tom podľa agentúry AP informovalo saudskoarabské ministerstvo zdravotníctva. (tasr)

11:00 V Univerzitnej nemocnici Martin  je hospitalizovaných 89 pacientov s ochorením COVID-19. V pondelok (1. 3.) to bolo až 93 pacientov, doteraz najviac od vypuknutia pandémie nového koronavírusu. (tasr)

V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku je momentálne hospitalizovaných 64 pacientov s ochorením COVID-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 11 z nich.

10:20 Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (389), nasleduje Žilinský kraj (375), Bratislavský (320), Prešovský (303), Trenčiansky (217), Trnavský (189), Banskobystrický (151) a Nitriansky (133). (tasr)

10:00 Aktuálne čísla:

  • vykonaných 10 854 PCT testov odhalilo 2 077 pozitívnych prípadov
  • pribudlo 118 úmrtí
  • hospitalizovaných je 4 042 ľudí, ide o doteraz najvyšší počet
  • na JIS je 318 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 376 osôb

9:00 Turecko v pondelok opäť otvorilo väčšinu reštaurácií a umožnilo im podávať jedlo v interiéri. Rovnako sa s uvoľnením opatrení mohli do škôl vrátiť ďalší študenti. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

8:00 Minuloročné celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19 stálo štát vyše 119,89 milióna eur. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR. Koľko presne čo stálo nájdete v článku >>>

7:00 Na ochorenie COVID-19 zomrelo vo februári v Nemocnici s poliklinikou  v Považskej Bystrici 49 pacientov. V nemocnici je momentálne hospitalizovaných 138 pacientov, na pľúcnej ventilácii je napojených osem pacientov, voľných lôžok je 19 a tri lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou.

6:00 Pravdepodobnosť, že nakazených koronavírusom bude potrebné hospitalizovať, klesá u ľudí vo veku nad 80 rokov o 80 percent už po podaní jednej dávky vakcíny od konzorcia Oxford/AstraZeneca alebo Pfizer–BioNTech. Informoval o tom v pondelok spravodajský portál Politico, ktorý sa odvoláva na nové analýzy z Británie.

Pozrite si, to najdôležitejšie zo včera >>>>