AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 1 765 prípadov nákazy koronavírusom.
  • Za nedeľu 5. 7. pribudol 1 nový prípad ochorenia Covid-19.
  • Spolu máme na Slovensku 28 obetí koronavírusu, vyliečilo sa celkovo 1 466 občanov.
  • Od soboty 4.7. nebudú musieť nosiť rúška už ani osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a ľudia s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by ich nosenie mohlo viesť k zhoršeniu stavu.

SITUÁCIA V ZAHRANIČÍ

  • Počet nakazených: 11,559,213
  • Počet vyliečených: 6,535,902
  • Počet úmrtí: 536,787

______________________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďakujeme za pozornosť.

20:55 Počet obetí pandémie nového koronavírusu prekročil v pondelok v Spojených štátoch hranicu 130.000. Vyplýva to z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. Z priebežne aktualizovanej bilancie tejto univerzity vyplýva, že v USA dosiaľ zaznamenali 130.007 úmrtí spojených s ochorením COVID-19. Nákazu vírusom SARS-CoV-2 potvrdili v celkovo 2.888.729 prípadoch. Spojené štáty sú krajinou, ktorú koronavírusová pandémia zasiahla najťažšie, a to v počte prípadov nákazy i počte úmrtí. (tasr)

19:10 Kým v iných krajinách sveta počas pandémie koronavírusu kleslo znečistenie ovzdušia, v Maďarsku vplyvom zavedenia parkovania zdarma - v snahe zamedziť koncentrácii ľudí v prostriedkoch hromadnej dopravy - sa stal opak, napísal v pondelok spravodajský server mfor.hu. Údaje meracích staníc v Maďarsku potvrdili, že oxid dusičitý (NO2) počas epidemiologických opatrení síce v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka mierne klesol, avšak koncentrácia všetkých ostatných znečisťujúcich látok v ovzduší, ktoré spôsobujú predčasnú úmrtnosť, bola oproti vlaňajším výsledkom vyššia. (tasr)

19:05 Slovinsko od 7. júla zaradí Českú republiku znova na zoznam bezpečných krajín. Na zozname epidemiologicky menej bezpečných oblastí však naďalej zostane Moravskosliezsky kraj na severovýchode ČR. Oznámil to v pondelok na Twitteri český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček s odvolaním sa na slovinského rezortného kolegu Anžeho Logara. (tasr)

18:20 Nemecký súd zrušil predbežne platnosť karanténnych opatrení zavedených po rozšírení nákazy novým koronavírusom v bitúnku na západe Nemecka. Prísne epidemiologické opatrenia zavedené pre celý okres Gütersloh v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko nie sú podľa súdu primeraným riešením. (tasr)

17:50 Vodiča autobusu v juhozápadnom Francúzsku vyhlásili v pondelok za mozgovo mŕtveho po tom, čo naňho v nedeľu večer zaútočila skupina ľudí, ktorých odmietol pustiť do vozidla, lebo nemali na tvári rúško požadované počas pandémie nového druhu koronavírusu. (tasr)

17:00 Najčastejším dôvodom vyšetrenia na ochorenie COVID-19 je návrat zo zahraničia a aktívne vyšetrovanie kontaktov s pozitívnymi prípadmi. V menšej miere je to vyhľadanie zdravotnej pomoci či iné dôvody. Informovala Mária Avdičová z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.

Na Slovensku bolo v 27. týždni vyšetrených celkovo 8491 ľudí. "Za toto obdobie bolo zistených 72 pozitívnych osôb (0,85 percenta), avšak ďalších osem osôb bolo diagnostikovaných v Čechách v rámci vyšetrovania baníkov v ČR," poznamenala Avdičová. (tasr)

15:00 Pre zrakovo znevýhodnené deti vytvorili CD s rozprávkami o koronavíruse. Zvukový CD nosič, na ktorom sú pre zrakovo znevýhodnených nahraté tri rozprávky o novom koronavíruse, je jedným z výsledkov projektu Maciky 2020. Ako o tom na pondelkovej tlačovej besede informoval riaditeľ Združenia Feman Eduard Buraš, jeho súčasťou je festival hudby, tanca, čítania a umenia vo svete nevidiacich detí a mládeže z marginalizovaných skupín. (tasr)

13:50 Čínske úrady v pondelok zadržali profesora práva, ktorý zverejnil eseje kritizujúce čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga za postup jeho vlády pri pandémii vyvolanej koronavírusom a za jeho snahy o upevnenie moci. Podľa nich profesora Sü Čang-žuna, jedného z mála kritikov v radoch členov čínskej akadémie vied, odviedlo z jeho domu na predmestí Pekingu viac ako 20 ľudí. (tasr)

13:10 V Belgicku v posledných troch dňoch pribúdalo denne viac ako 100 prípadov nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom v pondelok televízna stanica RTBF, podľa ktorej ide o mierny nárast oproti situácii z predošlého týždňa. Od vypuknutia epidémie bolo v Belgicku celkovo nahlásených už 62.016 prípadov nákazy a 9771 úmrtí. V pondelok ráno bolo v belgických nemocniciach hospitalizovaných 168 infikovaných ľudí. (tasr)

13:00 Nemocnica AGEL Zvolen v týchto dňoch zrealizovala viaceré organizačné zmeny súvisiace s pracoviskom na odbery vzoriek pre testy na nový koronavírus a s chodom infektologickej ambulancie. "Odberové pracovisko, kde sa vykonávajú testy pre pacientov a samoplatcov na prítomnosť koronavírusu, sa sťahuje z priestorov infektologickej ambulancie do vedľajšieho priestoru, ktorý si pacienti pamätajú ako bývalú ortopedickú ambulanciu," informovala riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá. (tasr)

12:00 Cez víkend začali platiť nové pravidlá nosenia rúšok. Výnimku mať prekryté ústa v interiéroch budov, ale aj v MHD majú viacerí ľudia s chronickými ochoreniami. Viac sa dočítate tu. 

11:30 Vyše polovica Maďarov sa domnieva, že nový druh koronavírusu rozšíril niekto vo svete zámerne. Vyplýva to z prieskumu inštitútu Publicus Intézet. Konšpiračnú teóriu, že koronavírus mohli vyvinúť v Číne a zámerne ho vypustili von, pripustilo 22 percent opýtaných. (tasr)

10:50 Slovenský používateľ Facebooku zdieľal príspevok zložený z dvoch záberov, podľa ktorého bola scéna z pohrebu obetí ochorenia COVID-19 montážou a vznikla vo filmovom štúdiu. To je však hoax. Scéna jedného zo záberov pochádza v skutočnosti z videa agentúry Reuters nakrúteného na cintoríne v brazílskom Sao Paule. Záber bol nešikovne upravený a zasadený do obrázku zeleného kľúčovacieho pozadia, ktorý v skutočnosti pochádza z fotobanky. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. (tasr)

9:30 Počas včerajšieho dňa (5.7.) sme testovali iba 50 ľudí, pozitívna vzorka bola iba jedna. 

7:50 India v pondelok oznámila, že zaznamenala celkovo už 697.358 prípadov nákazy novým koronavírusom. V počte infikovaných sa tak stala treťou najviac postihnutou krajinou na svete. (tasr)

6:20 Spojené štáty potvrdili v nedeľu 39.379 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín. Celkový počet prípadov dosiahol 2.876.143. Spojené štáty takisto zaznamenali 234 nových úmrtí. Celkový počet mŕtvych tak stúpol na 129.891. (tasr)

6:00 Brazília zaznamenala v nedeľu 26.051 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín, čím sa celkový počet prípadov zvýšil na 1.603.055. Úrady takisto potvrdili 602 nových úmrtí. Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2, celkovo v tejto najväčšej juhoamerickej krajine podľahlo už 64.867 ľudí. (tasr)