Čo chce Putin dosiahnuť?

  • Rusko údajne nechce anektovať Ukrajinu, vyhlásil Putin, ktorý dokonca celú vojenskú inváziu nenazýva okupáciou.
  • Západné krajiny preto varoval, aby Ukrajine nepomáhali a nepriamo sa vyhrážal použitím jadrových zbraní.
  • Podľa USA je zámerom ruskej invázie zvrhnúť vládu v Kyjeve a namiesto nej dosadiť nové vedenie lojálne voči Moskve.

>> HROZIVÉ ZÁBERY Z VOJNY NÁJDETE V GALÉRII <<

POZRITE, ako ukrajinská armáda zničili jedno z NAJLEPŠÍCH bojových vozidiel NA SVETE

Situáciu sledujeme ONLINE:

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

21:00 Na Ukrajinu dorazila prvá ľod pre obilie od začiatku ruskej invázie. Nákladná loď Fulmar S plávajúca pod vlajkou Barbadosu dorazila na Ukrajinu do jej prístavu Čornomorsk v Odeskej oblasti 6. augusta. Uviedol to minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov. Informuje The Kyiv Independent.

20:00 Rusko ostreľuje podľa ukrajinského Energoatomu jadrovú elektráreň v Záporoží, aby ju odpojilo od ukrajinského energetického systému. Úplným odpojením by sa ohrozili dodávky elektrickej energie na juh Ukrajiny. Spoločnosť dnes tiež oznámila, že existuje vážne riziko pre bezpečnú prevádzku elektrárne v dôsledku ruského ostreľovania. Informoval o tom The Kyiv Independent.

19:00 Päť tureckých bánk údajne už používa nový ruský platobný systém Mir a budú platiť za plyn aj v rubľoch. Deje sa tak po tom, ako sa turecký guvernér centralnej banky stretol s ruským náprotivkom. Informoval The Kyiv Independent.

18:00 Ruská armáda údajne presmerovala hlavný smer útoku na Sloviansk, Bachmut a Avdijivku. Ukrajinská armáda tiež hlási, že napriek silnému ostreľovaniu delostrelectvom, sa Rusom nepodarilo prelomiť obrannú líniu v Doneckej oblasti. Informuje The Kyiv Independent.

17:00 Severné Macedónsko darovalo Ukrajine štyri bombardéry typu Su-25. Potvrdil to na svojom účte na sociálnej sieti twitter poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.

16:00 Európska únia kritizuje vojenskú aktivitu ruskej armády v tesnej blízkosti jadrovej elektrárne v Záporoží. Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné vzťahy Josep Borrell apeloval na ruské jednotky aby umožnili Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu vstup do elektrárne. Aktivita armády v okolí elektrárne je vážnou hrozbou pre jej fungovanie, informuje The Kyiv Independent.

15:00 Ukrajinská tajná služba SBU zadržala dvoch ruských kolaborantov v Mykolajivskej oblasti. Tajná služba ich obviňuje z donášania informácií ruskej strane, ktoré majú za výsledok deštrukciu lodiarenskej infraštruktúry v Mikolajive. Informuje o tom The Kyiv Independent.

14:00 Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára zahynulo najmenej 361 detí, 702 bolo zranených. Podľa ukrajinskej Generálnej prokuratúry sa očakáva, že čísla budú vyššie, keďže nezahŕňajú obete na územiach okupovaných Ruskom a v blízkosti frontovej línie. Informuje o tom The Kyiv Independent.

13:00 Úrady zadržali v Doneckej oblasti 8 podozrivých kolaborantov.Podľa vyšetrovania sú zadržaní podozriví z úniku informácií ruským silám o mieste pobytu ukrajinských vojakov a pohybe vojenskej techniky a vozidiel. Informoval o tom The Kyiv Independent. 

12:00 Hraničnými priechodmi prešlo na Slovensko v piatok (5. 8.) z Ukrajiny 2806 osôb. Z toho bolo 706 mužov, 1471 žien a 629 detí. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hranicu počas piatka 2992 osôb. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová. "Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 24 policajtov, 21 hasičov, 74 colníkov, 84 vojakov, 30 dobrovoľníkov a 22 zamestnancov migračného úradu," priblížila Eliášová.

11:00 Regionálna riaditeľka medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI) na Ukrajine Oksana Pokaľčuková rezignovala na svoju funkciu po kritike AI na adresu ukrajinských ozbrojených síl. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters. Organizácia totiž uviedla, že ukrajinské jednotky ohrozujú civilistov nasadením svojich vojakov v obývaných oblastiach.

10:00 Rusko musí prevziať zodpovednosť za "akt teroru", vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok po tom, ako sa Moskva a Kyjev navzájom obvinili z ostreľovania najväčšej jadrovej elektrárne v Európe. TASR správu prevzala od agentúry AFP. Rusko už predtým obvinilo ukrajinské sily z útoku na Záporožskú atómovú elektráreň a Zelenského vládu z "jadrového terorizmu".

9:00 Meta odstráni viac ako 1000 falošných ruských účtov na podporu ruskej vojny. Meta uviedla, že deaktivovala 45 účtov na Facebooku a 1 037 instagramových účtov, ktoré sa zamerali na „politikov, novinárov, hercov, celebrity a komerčné značky z celého sveta“, ktoré podporujú Ukrajinu. Niekoľko stoviek ľudí bolo údajne zamestnaných a odmeňovaných v rubľoch, aby zanechali proruské komentáre, aby si vytvorili ilúziu o širokej podpore ruskej vojny. Informoval o tom The Kyiv Independent. 

8:30 Ruské sily zabili 5. augusta v Doneckej oblasti 5 civilistov. Podľa guvernéra Doneckej oblasti Pavla Kyrylenka ruské sily zabili dvoch ľudí v Opytne, jedného v Avdiivke, jedného v Soledare a jedného v Pervomajske. Kyrylenko oznámil, že zranených bolo 14 ľudí. Informoval o tom The Kyiv Independent. 

8:00 Zástupca šéfa okupačnej samosprávy v Chersonskej oblasti, Kirill Stremousov, v piatok poprel, že jeho nadriadený Volodymyr Saldo dostal mŕtvicu a je v kóme. Uviedla to tlačová agentúra Reuters. Stremousov vo vyhlásení na sociálnej sieti Telegram napísal, že tieto informácie sú "súčasťou informačnej vojny Ukrajiny proti Rusku". Potvrdil však, že Saldo je chorý a "odpočíva". Ruská štátna televízna stanica RT predtým oznámila, že Saldo je v kóme a pri živote ho udržiavajú prístroje. Saldo je bývalý starosta mesta Cherson, ktorého za šéfa celej Chersonskej oblasti vymenovali ruskí okupanti.

7:00 USA pripravujú ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške jednej miliardy dolárov (0.98 miliardy eur), informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tri anonymné zdroje oboznámené so situáciou. Detaily balíka pomoci by mali byť oznámené budúci pondelok (8. augusta). Podľa Reuters by mal obsahovať muníciu do mobilných raketových systémov HIMARS, až 50 pásových obrnených transportérov M113 a muníciu do systémov protivzdušnej obrany NASAMS. Americký prezident Joe Biden ešte tento balík nepodpísal a jeho hodnota i konkrétny vojenský materiál sa tak môže do budúceho týždňa zmeniť, dodáva agentúra.