Druhé kolo prezidentských volieb v Česku v kocke

  • Víťazom prezidentských volieb v Českej republike sa stal Petr Pavel. V druhom kole porazil expremiéra a podnikateľa Andreja Babiša.
  • Novozvolený prezident sa funkcie ujme 8. marca po inaugurácii vo Vladislavskej sále Pražského hradu. V úrade vystrieda odchádzajúceho Miloša Zemana, ktorému sa skončí druhé funkčné obdobie.
  • Porazeného kandidáta Andreja Babiša, expremiéra ČR a predsedu hnutia ANO, podporilo 41,67 percenta voličov.
  • Petr Pavel dostal 3.358.926 hlasov. Svojho protikandidáta tak predbehol o takmer milión hlasov.
  • Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb dosiahla 70,25 percenta. Je to viac, ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018, keď hlasovalo 66,18 percenta oprávnených voličov.
  • O priazeň voličov sa v druhom kole uchádzali český expremiér Andrej Babiš a vojenský generál vo výslužbe Petr Pavel. Obaja v prvom kole získali výrazne viac hlasov než ostatní kandidáti – Pavel 35,4 percenta a Babiš 34,9 percenta hlasov.
  • V Českej republike boli v piatok otvorené volebné miestnosti od 14.00 do 22.00 h.  Počas soboty Česi hlasovali od 8.00 do 14.00 h.
  • Prieskumy volebných preferencií zverejnené pred druhým kolom volieb favorizovali bývalého náčelníka generálneho štábu Petra Pavla pred expremiérom Andrejom Babišom.
  •  O tom, kto sa stane novým českým prezidentom, rozhodovalo 8,3 milióna oprávnených voličov.
  • Na hlasovanie v zahraničí sa zaregistrovalo viac než 14.000 ľudí.
Anketa
Ste spokojný s výsledkami českých prezidentských volieb?

Priebeh českých volieb sledujeme ONLINE:

Dnešný ONLINE sa skončil. Ďakujeme, že ste 2. kolo českých prezidentských volieb sledovali s nami.

21:46 Podľa informácií denníka Blesk sa Pavel nachádza vo Forum Karlín a víťazstvo oslavuje s rodinou v zákulisí. Jeho volebný štáb ovládla ženská hudobná skupina LAMA LUMI.

21:31 Petr Pavel opúšťa Národné múzeum, kde sa zúčastnil živého vstupu Českej televízie, a vracia sa do svojho volebného štábu, informuje portál iDNES. "Nech žije Pavel! Ďakujeme!" kričia ľudia a mávajú českými vlajkami.

Novým českým prezidentom bude armádny generál vo výslužbe Petr Pavel.
Zdroj: TASR

21:16 Sobotňajšie zvolenie nového českého prezidenta Petra Pavla si ruská štátna agentúra TASS všíma s tým, že po nástupe do funkcie predsedu Vojenského výboru NATO v roku 2015 sa pokúsil nadviazať dialóg medzi Alianciou a Ruskom, čo sa mu však nepodarilo. Neskôr Pavel vyhlásil, že konanie Ruska predstavuje väčšiu hrozbu než Islamský štát.

21:08 Podpredseda ANO Karel Havlíček zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu.

21:01 Víťazstvo Petra Pavla si všimli aj zahraničné médiá. "Politický nováčik Pavel porazil populistu Babiša v prvých dôležitých voľbách tohto roka v Európe. Posilní to pozíciu Českej republiky ako podporovateľa Ukrajiny," píše sa v americkom denníku The New York Times.

Petr Pavel v druhom kole prezidentských volieb porazil bývalého premiéra a podnikateľa Andreja Babiša.
Zdroj: Petr David Josek

20:58 Novozvolený prezident Pavel označil za najťažšiu časť svojej cesty na Pražský hrad kampaň pred druhým kolom volieb. Ako povedal pre Českú televíziu, vadilo mu zneužívanie strachu a obáv ľudí, píše portál iDNES.

20:33 "Nebude mať problém s tým, čo sa tradične očakáva od úradu prvej dámy. Ide o to, čo sa od prvej dámy očakáva z hľadiska obsahu - napríklad starostlivosť o oblasti, ktoré sú vedľajšie, ale sú jej cenné a blízke. Keď sa do toho pustí, vie byť veľmi dôkladná," povedal Pavel v Českej televízii o poste prvej dámy, ktorý čoskoro prevezme jeho manželka Eva, informuje denník Blesk.

Na snímke kandidát na českého prezidenta, bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel s manželkou Evou počas tlačovej konferencie po ohlásení predbežných neoficiálnych výsledkov 2. kola českých prezidentských volieb vo svojom volebnom štábe v Prahe 28. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

20:28 Petr Pavel v Českej televízii na otázku, aké vlastnosti bývalých prezidentov by si vzal do svojej novozískanej funkcie, odpovedal nasledovne: "Miloš Zeman - okrem jeho priateľských proruských a pročínskych postojov, jeho vzťah k armáde. Václav Klaus mal vždy svoj štýl a správanie. Pre mňa bol Václav Havel prvým prezidentom novej éry. Ak by som mal niečo vyzdvihnúť, tak by to bola slušnosť pri výkone funkcie a to, že nepodľahol veľkému dojmu zo seba," okomentoval vlastnosti svojich predchodcov.

20:24 Pavel v Českej televízii dnes večer uviedol, že jeho víťazstvo je veľkým bremenom zodpovednosti, ale na druhú stranu je to aj veľká hrdosť. „Niečo také som si v živote nedokázal ani predstaviť. Keď vám toľko ľudí verí a vkladá do vás nádej, je to i o tej radosti, ktorú im môžete priniesť,“ dodal.

Na snímke kandidát na českého prezidenta, bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel s manželkou Evou prichádza na tlačovú konferenciu po ohlásení predbežných neoficiálnych výsledkov 2. kola českých prezidentských volieb vo svojom volebnom štábe v Prahe 28. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

20:04 Novozvolenému českému prezidentovi Petrovi Pavlovi v sobotu osobne gratulovali aj neúspešní kandidáti z prvého kola volieb, ktorí ho podporili pred druhým kolom v súboji proti Andrejovi Babišovi – Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Výsledok ich podľa vlastných vyjadrení potešil, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Pavel Fischer bol v štábe Petra Pavla už krátko po poludní. "Mám radosť, že budeme mať slušného prezidenta, za ktorého sa nebudeme musieť hanbiť," uviedol po tom, keď už boli známe výsledky.

Večer do pražského Fóra Karlín prišiel aj Marek Hilšer s manželkou a deťmi. Novinárom povedal, že podobný výsledok očakával. Verí, že Pavel dokáže aj tým ľuďom, ktorí ho nevolili, že môže byť ich prezidentom.

Osobne prišla Pavlovi zablahoželať aj Danuše Nerudová s manželom. Podľa nej bolo dôležité, že sa viacerí protikandidáti z prvého kola zapojili do jeho kampane aj inak než len slovnou podporou. Nerudová Pavla sprevádzala napríklad v Ostrave, v Brne či v Prahe. "Gratulujeme tiež Českej republike, že si zvolila niekoho, kto bude našu krajinu spájať, a nie rozdeľovať," napísala na Twitteri.

20:00 "Mám radosť, že zvíťazil kandidát, ktorý reprezentuje hodnoty, ktoré považujem, za dôležité,“ napísal na Twitter český premiér a predseda ODS Petr Fiala.

19:58 Novozvolený prezident s manželkou, slovenská prezidentka a český premiér spoločne oslávili Pavlovo víťazstvo.

19:50  "Vážený pán prezident, blahoželám a pozdravujem z Poľska! Pozývame vás na návštevu Varšavy!" zagratuloval Pavlovi prezident Duda v príspevku na sociálnej sieti. Kancelária poľského prezidenta následne uviedla, že Duda Pavlovi aj zatelefonoval, napísal spravodajský server Novinky.cz.

"Bol to krátky, stručný a veľmi dobrý rozhovor v dobrej atmosfére. Prezidenti sa navzájom uistili o svojom odhodlaní udržovať dobré poľsko-české susedské vzťahy," povedal vedúci kancelárie poľského prezidenta pre medzinárodnú politiku Marcin Przydacz.

Na snímke kandidát na českého prezidenta, bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel s manželkou Evou prichádza na tlačovú konferenciu po ohlásení predbežných neoficiálnych výsledkov 2. kola českých prezidentských volieb vo svojom volebnom štábe v Prahe 28. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Pripomenul, ako Pavel počas kampane hovoril, že Poľsko bude druhou krajinou, ktorú vo funkcii prezidenta hneď po Slovensku navštívi. "Poľská a česká strana robia všetko pre to, aby posilnili pocit bezpečnosti svojich občanov. Poľsko-česká spolupráca ako krajín východného krídla NATO je veľmi dôležitá," uviedol.

19:41 Nový prezident Petr Pavel práve opustil svoj volebný štáb, aby sa zúčastnil živého vstupu v Českej televízii, informuje denník Blesk. Od Pavla sa očakáva, že sa do Forum Karlín opäť vráti.

19:01 Český denník Blesk píše, že Pavel bude v nedeľu telefonovať ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. Preberú možnosť, že by na Ukrajinu išiel s prezidentkou Čaputovou, ktorá nápad uvítala.

18:42 Pavlovi k zvoleniu zablahoželal aj predseda Európskej komisie Charles Michel.

18:38 Český denník Blesk uvádza, že Andrej Babiš údajne opustil svoj volebný štáb na pražskom Chodově. Na mieste zostala jeho manželka Monika.

18:34 Odchádzajúceho českého prezidenta Miloša Zemana prekvapil výsledok prezidentských volieb, v ktorých armádny generál vo výslužbe Petr Pavel porazil expremiéra Andreja Babiša o viac než 16 percentuálnych bodov. Uviedol to v rádiu Frekvence 1, informuje TASR.

Miloš Zeman si volil svojho nástupcu.
Zdroj: Facebook/Miloš Zeman - prezident České republiky

Zeman si však nemyslí, že Babiš je po tejto porážke odpísaný. Pripomenul, že sám v roku 2003 nebol v parlamentnej voľbe zvolený za prezidenta, avšak v roku 2013 sa v priamej voľbe už stal hlavou štátu a o päť rokov neskôr úrad obhájil.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie po ohlásení predbežných neoficiálnych výsledkov 2. kola českých prezidentských volieb vo volebnom štábe kandidáta na českého prezidenta, bývalého náčelníka generálneho štábu Petra Pavla, v Prahe 28. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Dosluhujúci prezident je podľa vlastných slov pripravený stretnúť sa so svojím nástupcom, i keď sám volil jeho súpera. Chce mu zároveň pripomenúť, že nie je dobré mať rozdelenú krajinu a už vôbec nie hovoriť o táboroch dobra a zla.

18:20 Pavlovi k víťazstvu zablahoželal aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

18:09 Spravodajský portál TA3 uvádza, že Petr Pavel pôjde na druhú zahraničnú cestu do Poľska. Podľa hovorkyne Markéty Řehákovej sa ešte dnes Pavel spojí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Na snímke na kandidát na českého prezidenta Andrej Babiš s manželkou Monikou počas tlačovej konferencie po ohlásení predbežných neoficiálnych výsledkov 2. kola českých prezidentských volieb vo svojom volebnom štábe v Prahe 28. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Novozvolený prezident to uviedol po kontroverznom výroku Andreja Babiša z predvolebnej kampane, v ktorom expremiér spochybnil prípadnú pomoc Poľsku a pobaltským krajinám pri ich vojenskom napadnutí.

18:04 Denník N píše, že Andrej Babiš ukončil tlačovú konferenciu po troch otázkach. Na poslednú otázku, ktorú mu položil redaktor z Českej televízie Martin Řezníček, či bude poslancom, odpovedal, že sa „čuduje, že sa po tej debate ešte dovoľuje opýtať." Řezníček bol moderátor záverečnej debaty medzi Pavlom a Babišom na ČT.

Kandidáti na českého prezidenta Petr Pavel (vľavo) a Andrej Babiš pózujú pred predvolebnou debatou 25. januára 2023 v Prahe. Druhé kolo českých prezidentských volieb, v ktorom sa proti sebe postavia Petr Pavel a Andrej Babiš, sa uskutoční 27. a 28. januára.
Zdroj: Petr David Josek

18:00 Babiš sa vyjadril aj k prípadnej spolupráci s budúcim prezidentom. "Čakám, ak bude záujem od pána prezidenta, že ma osloví," povedal. Expremiér ČR sa vyjadril aj k svojim neprajníkom, ktorým odkázal, aby skúsili žiť bez Babiša a zabudli na neho. "Prestaňte ráno vstávať s nenávisťou k Babišovi a večer s ňou zaspávať," dodal s úsmevom.

17:58 Babiš povedal, že tento výsledok je skvelou motiváciou pre hnutie ANO, aby oslovilo ďalších voličov a zásadným spôsobom zvíťazilo vo voľbách do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR. "Chcem poprosiť všetkých voličov, aby prišli voliť vo voľbách do snemovne a dali nám 2.382.000 hlasov, pretože hnutie ANO je jediné, ktoré pomáha ľuďom, bojuje za záujmy ľudí," dodal s poukázaním na svoj predbežný volebný výsledok. "Aj keď som prehral, som motivovaný, aby hnutie (ANO) pokračovalo," skonštatoval.   

Na snímke na kandidát na českého prezidenta Andrej Babiš s manželkou Monikou počas tlačovej konferencie po ohlásení predbežných neoficiálnych výsledkov 2. kola českých prezidentských volieb vo svojom volebnom štábe v Prahe 28. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

17:44 Andrej Babiš víťaza volieb Pavla poprosil, aby vyzval svojich voličov, aby neničili majetok jeho najbližšieho tímu, nenapádali deti jeho spolupracovníkov v školách a aby sa skončilo toto násilie. Predseda hnutia ANO zároveň odmietol, že by viedol negatívnu predvolebnú kampaň. Pripomenul, že vo voľbách čelil veľmi silnému súperovi, ktorého podporovali nielen vládne strany, ale i médiá.

17:42  Bývalý expremiér Babiš poďakoval svojim voličom. Podľa jeho slov spoločne dosiahli famózny výsledok. Označil ho za lepší ako dosiahla súčasná vládna koalícia v posledných parlamentných voľbách. "Boli ste fantastickí," odkázal voličom. Poďakoval aj svojej manželke Monike za to, akým spôsobom ho v predvolebnej kampani podporila.

17:36 Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zvíťazil na základe neoficiálnych výsledkov v druhom kole prezidentských volieb v ČR so ziskom 58,32 hlasov. Porazeného kandidáta Andreja Babiša, expremiéra ČR a predsedu hnutia ANO, podporilo 41,67 percenta voličov. Vyplýva to z dát Českého štatistického úradu (ČSÚ) po sčítaní 100 percent okrskov, informuje TASR.

Novozvolený český prezident Petr Pavel (vpravo) a prezidentka SR Zuzana Čaputová sa usmievajú po ohlásení predbežných neoficiálnych výsledkov 2. kola českých prezidentských volieb vo volebnom štábe Petra Pavla, v Prahe 28. januára 2023.
Zdroj: Petr David Josek

Petr Pavel dostal 3.358.926 hlasov. Svojho protikandidáta tak predbehol o takmer milión hlasov. Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb dosiahla 70,25 percenta. Je to viac, ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018, keď hlasovalo 66,18 percenta oprávnených voličov.

17:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu zablahoželal k víťazstvu v českých prezidentských voľbách armádnemu generálovi vo výslužbe Petrovi Pavlovi a zároveň ocenil jeho podporu Ukrajine v jej boji proti ruskej agresii, informuje TASR.

"Teším se na našu úzku osobnú spoluprácu v prospech národov Ukrajiny a Českej republiky a v záujme zjednotenej Európy," napísal Zelenskyj na Twitteri najprv ukrajinčine a potom aj v češtine.

17:21 Do volebného štábu víťaza českých prezidentských volieb Petra Pavla prišiel v sobotu podvečer aj český premiér Petr Fiala. Prítomnosť slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej označil za "krásne gesto priateľstva".

17:15 Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) zagratuloval novému prezidentovi Českej republiky Petrovi Pavlovi. Poukázal na to, že zvíťazili hodnoty Novembra 1989 - pokoj, rozvaha, slušnosť, cieľavedomosť. Informoval o tom na sociálnej sieti.

17:08 Šéf platformy Most-Híd mimoparlamentnej Aliancie Konrád Rigó k výsledkom volieb poznamenal, že "u českých bratov nakoniec zvíťazil zdravý rozum". Väčšina voličov si podľa neho v cieli uvedomila, čo je v stávke.

"Rozhodla sa nezísť z cesty, na ktorej tými najdôležitejšími míľnikmi sú Európska únia, liberálna demokracia, nezávislé a slobodné médiá. V čase vojny si vybrali Západ," vyhlásil v stanovisku, ktoré TASR zaslala hovorkyňa strany Klára Magdeme.

17:00 Mimoparlamentná strana Hlas-SD blahoželá novému prezidentovi ČR Petrovi Pavlovi k zvoleniu. Krajina je podľa nich najbližším partnerom Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

"Spája nás spoločná minulosť, aktívna spolupráca počas existencie oboch samostatných republík," uviedol Hlas-SD v stanovisku. Strana verí, že Pavel prispeje k ďalšiemu rozvoju intenzívnej spolupráce medzi oboma národmi.

16:54 Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár zagratuloval novému prezidentovi Českej republiky Petrovi Pavlovi k jeho volebnému výsledku. TASR o tom informovala hovorkyňa a riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Michaela Jurcová.

Na snímke je Boris Kollár.
Zdroj: MATEJ KALINA

Kollár zaželal Pavlovi vo výkone jeho funkcie veľa rozvahy a dobrých rozhodnutí. "Verím, že aj touto voľbou, ktorú si naši bratia Česi zvolili, sa ešte väčšmi upevnia vzájomné vzťahy medzi Českou a Slovenskou republikou," povedal.

16:45 "Blahoželám a prajem zvolenému pánu prezidentovi veľa šťastia a síl na čele nášho štátu, nech je prezidentom spájajúcim náš národ a zastupujúcim ho dôstojne v Európe a vo svete v tejto nepokojnej dobe," napísala na svojej sociálnej sieti eurokomisárka Jourová.

16:41 Predsedníčka Európskej Komisie Ursula von der Leyen pogratulovala novozvolenému českému prezidentovi Petrovi Pavlovi a ocenila jeho diplomatické skúsenosti.

16:38 Prezidentka Čaputová prišla do Prahy, aby mohla osobne pogratulovať Petrovi Pavlovi, píše Denník N. „Myslím si, že na svete nie sú dva národy, ktoré sú si tak blízke ako Česi a Slováci. Teším sa, že v našom regióne pribudne hlava štátu, ktorá si ctí demokratické hodnoty,“ uviedla Čaputová.

16:34 Český Deník N píše, že končiaci prezident Miloš Zeman blahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu a poprial mu, aby bol dobrým prezidentom Česka.

16:25 Andrej Babiš zablahoželal Petrovi Pavlovi na sociálnej sieti Twitter.

16:19 Andrej Babiš uznal porážku v českých prezidentských voľbách! Svojmu protikandidátovi poprial, aby bol prezidentom všetkých občanov ČR. Babiš to uviedol v sobotu na tlačovej konferencii vo svojom volebnom štábe.

16:18 Na otázku, či Pavlovi už telefonoval jeho protikandidát Andrej Babiš, odpovedal, že nevie. "Vzhľadom na to, že na Andreja číslo nemám, tak neviem, či mi volal," povedal. To, že získal viac hlasov ako dosluhujúci prezident Miloš Zeman v oboch voľbách, ho teší. "Ale beriem to ako veľký záväzok. V našej spoločnosti sú veľké očakávania," zhodnotil svoj výsledok.

Na snímke kandidát na českého prezidenta, bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel s manželkou Evou počas tlačovej konferencie po ohlásení predbežných neoficiálnych výsledkov 2. kola českých prezidentských volieb vo svojom volebnom štábe v Prahe 28. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

16:17 Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách zagratuloval aj dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Ocenil, že Pavel chápe význam partnerstva a spojenectva a jedinečnosť slovensko-českých vzťahov.

16:14 Predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v sobotu na Twitteri zablahoželala armádnemu generálovi Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách. "Veľmi blahoželám generálovi Pavlovi k zvoleniu a teším sa na spoluprácu," vyhlásila.

16:10 Strana SaS zagratulovala novému prezidentovi Českej republiky Petrovi Pavlovi. Podpredseda SaS Branislav Gröhling vyzdvihol, že Pavel počas kampane bol stelesnením slušnosti. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

"Ako prezidentovi našej najbližšej krajiny mu prajeme, aby bol prezidentom všetkých a dokázal spájať rozdelenú spoločnosť," uviedol Gröhling. Strana ocenila, že Pavel bude prozápadný prezident. "Jasná orientácia Petra Pavla je v súčasnej dobe o to dôležitejšia," uviedol tímlíder strany pre zahraničnú politiku a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Branislav Gröhling sa pridáva k ďalšíkm gratulantom Petra Pavla.
Zdroj: EMIL VAŠKO

"Taktiež považujem za správne, že bude pokračovať aj blízka spolupráca medzi Slovenskou a Českou republikou. Práve tá je kľúčom k úspechu tak na úrovni V4, ako aj Európskej únie a NATO," doplnil.

16:07 Na víťazstve Petra Pavla sa podieľal aj človek od Zuzany Čaputovej. Martin Burgr bol jej poradcom pre komunikáciu, ale minulý rok tím hlavy štátu opustil, aby pomohol kampaň Petra Pavla doviesť do víťazného konca.

Na fotke je Martin Burgr ktorý sa staral o mediálne výstupy prezidentke Zuzane Čaputovej.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

16:06 Na poste prezidenta v ére samostatnosti Českej republiky doposiaľ pôsobili Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Voľby sa konali v rokoch 1993, 1998, 2003, 2008, 2013 a 2018. Havla a Klausa volil parlament, Zeman už uspel v priamych prezidentských voľbách, ktoré sa prvýkrát konali v roku 2013. Jeho nástupcom sa stane Petr Pavel, ktorý zvíťazil v sobotu v druhom kole prezidentských volieb.

Bývalý český prezident Václav Havel (vľavo).
Zdroj: Tasr

16:05 Zatiaľ neoficiálny víťaz českých prezidentských volieb generál Petr Pavel získal v 2. kole výraznú väčšinu hlasov aj v dvoch zvláštnych volebných okrskoch, v ktorých mohli českí občania voliť na Slovensku. Dominantnú prevahu dosiahol vo voľbách na Veľvyslanectve ČR v Bratislave i v priestoroch vojenského výcvikového priestoru Lešť, kde v rámci medzinárodného zoskupenia NATO pôsobí aj kontingent českých vojakov.

16:01 Pavel poďakoval sa všetkým, ktorí ho volili, ale aj tým, ktorí ho nevolili, ale prišli k voľbám. Ocenil, že im záleží na demokracii. "Rozumiem tomu, že sa mnohí cítia sklamaní, že ich favorit nevyhral. Ale v tejto krajine nevidím víťazov či porazených voličov, ale vyhrali hodnoty ako sú pravda, dôstojnosť a pokora," dodal s tým, že je pripravený ich vrátiť na Pražský hrad.

Novým českým prezidentom bude armádny generál vo výslužbe Petr Pavel
Zdroj: TASR

"Ale nezvládnem to sám," povedal s tým, že je potrebné presvedčiť všetkých, že návrat k týmto hodnotám pomôže zlepšiť kvalitu života v Česku. "Vy ste mi dnes pomohli urobiť prvý krok na ceste k zmene" doplnil.

Podľa Pavla by občania mali chcieť, aby v ČR nebola "blbá nálada" ako to kedysi povedal Václav Havel, ale aby Česko bolo republikou pohody. "Myslím si, že na to máme a že to dokážeme," uviedol budúci český prezident.

"Za úspech vykonávania funkcie prezidenta budem považovať len náš spoločný úspech," doplnil na záver.

Na snímke nový zvolený prezident, bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel odpovedá na otázky novinárov pri príchode do svojho volebného štábu v Prahe 28. januára 2023 počas druhého kola prezidentských volieb v Českej republike. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

15:52 Petr Pavel už získal viac hlasov ako Miloš Zeman pri prezidentských voľbách v roku 2018. Sčítaných je 97 percent hlasov, Pavel už prekročil trojmiliónovú hranicu.

15:51 Po zrátaní 96 percent okrskov vedie v druhom kole prezidentských volieb v ČR armádny generál vo výslužbe Petr Pavel s 57,7 percentami hlasov. Jeho rival Andrej Babiš má 42,3 percenta hlasov.

Na snímke kandidát v boji o post hlavy štátu Českej republiky, generál vo výslužbe Petr Pavel, vkladá hlasovací lístok do volebnej schránky počas druhého kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti v piatok v českej obci Černouček v piatok 27. januára 2023. FOTO TASR/AP Presidential candidate and retired army Gen. Petr Pavel casts his vote during presidential election runoff in Cernoucek, Czech Republic, Friday, Jan. 27, 2023. (AP Photo/Petr David Josek)
Zdroj: Petr David Josek

15:49 V prezidentských voľbách v Českej republike zvíťazil občiansky kandidát, ktorý reprezentoval hodnoty. Na tlačovej konferencii v sobotu to uviedol premiér Petr Fiala, ktorý výsledok volieb označil za tretiu výraznú volebnú porážku Andreja Babiša a verí, že je to začiatok konca Babišovej politickej kariéry v Česku.

Český premiér Petr Fiala.
Zdroj: Teresa Suarez

Fiala zároveň poznamenal, že koniec Babišovej éry môže byť ešte "dlhý a nepríjemný". "Máme za sebou jednu z najhorších a najodpornejších kampaní v našej novodobej histórii," zhodnotil prezidentskú kampaň pred prezidentskými voľbami. "Populizmus sa priamo spojil s extrémizmom," vyhlásil Fiala a vymenoval, že v kampani sa objavili lži, vyvolávanie strachu aj spochybňovanie medzinárodných záväzkov ČR.

Kandidát na českého prezidenta Andrej Babiš.
Zdroj: Petr David Josek

Zároveň vyzval politikov, verejne činné osobnosti i médiá, aby pomohli upokojiť situáciu v nasledujúcich mesiacoch. Pripomenul, že vojna na Ukrajine pokračuje a bude naďalej ovplyvňovať aj českú ekonomiku. Fiala vyjadril spokojnosť, že v tejto situácii bude na Pražskom hrade prezident, ktorý bude upokojovať konflikty.

15:46 "Nevidím víťazov či porazených, v týchto voľbách vyhrali hodnoty ako sú pravda, dôstojnosť a pokora. Som pripravený ich na Pražský hrad vrátiť," povedal Petr Pavel na tlačovej konferencii vo svojom volebnom štábe

15:41 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zablahoželala Petrovi Pavlovi k víťazstvu. Budúcemu prezidentovi odkazuje, že sa teší na spoluprácu medzi Slovenskom a Českom.

15:38 Podľa predikcií expremiér Andrej Babiš už nemôže dohnať náskok, ktorý má Petr Pavel.

15:35 Český premiér Petr Fiala poblahoželal k víťazstvu Petrovi Pavlovi, píše denník SME. „Je dobré, že na Pražskom hrade bude prezident, ktorý si dal za cieľ stmeľovať spoločnosť a upokojovať konflikty. Ide o tretiu výraznú porážku Andreja Babiša a vyzerá to, že sme svedkovia začiatku jeho konca,“ povedal.

15:28 Pavlovi gratuluje aj slovenský europoslanec a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. "Ako predseda PS musím oceniť aj jeho neútočnú politiku a rešpekt k hodnotám férovosti a spravodlivosti pre všetkých ľudí bez rozdielu. Zvolenie generála Pavla je dobrou správou nielen pre ČR, aj pre nás na Slovensku, keďže ide o našu najbližšiu partnerskú krajinu," píše na sociálnej sieti.

15:23 Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. Súčasného prezidenta Miloša Zemana v úrade nahradí 8. marca.

15:22 Petr Pavel bude pravdepodobne novým českým prezidentom! Po sčítaní takmer 80 percent hlasov bude pravdepodobne novým prezidentom Petr Pavel so ziskom vyše 56 percent. Andrej Babiš za ním zaostáva o vyše 10 percent.

15:19 Generál vo výslužbe Petr Pavel prekročil hranicu dvoch miliónov hlasov a vedie so ziskom 56 percent. Pavel už vyhráva vo všetkých krajských mestách okrem Ostravy, v Prahe má zatiaľ 78 percent hlasov. Sčítaných je 75 percent okrskov.

15:14 Po sčítaní viac ako 70 percent českých okrskov vedie generál Petr Pavel so ziskom 56,23 percent. Nad Andrejom Babišom má náskok s takmer pol miliónom hlasov.

15:11 Pavlovi začínajú pribúdať prvé gratulácie. Okrem Danuši Nerudovej mu už stihli pogratulovať predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či minister financií Zbyněk Stanjura (ODS). "Petr Pavel už nemôže prehrať," píše na Twitteri Vystrčil.

15:10 Volebná účasť sa pohybuje zatiaľ na úrovni takmer 70 percent. Protikandidát Andrej Babiš do svojho volebného štábu zatiaľ nedorazil. Jeho príchod sa očakáva po sčítaní hlasov.

15:09 V druhom kole prezidentských volieb v Českej republike vyhráva po sčítaní vyše 60 percent hlasov Petr Pavel so ziskom 55,45 percenta hlasov. Druhý kandidát Andrej Babiš, expremiér ČR, zatiaľ získal 44,54 percent hlasov. TASR o tom informuje na základe dát Českého štatistického úradu (ČSÚ).

15:03 V štábe Petra Pavla podporovatelia nahlas pískajú a tlieskajú. V druhom kole prezidentských volieb v Českej republike vyhráva po sčítaní vyše 50 percent hlasov armádny generál vo výslužbe Petr Pavel so ziskom 55,18 percenta hlasov. Druhý kandidát Andrej Babiš, expremiér ČR, zatiaľ získal 44,81 percent hlasov. Očakáva sa, že vo veľkých mestách sa rozdiel ešte zväčší.

Andrej Babiš, expremiér ČR, zatiaľ získal 44,81 percent hlasov.
Zdroj: FB Andrej Babiš

15:00 Český Deník N uvádza, že najbližší spolupracovníci Andreja Babiša mu oznámili, že už nemôže vyhrať. Expremiérovi teraz dolaďujú ďakovnú reč a blahoželanie pre Petra Pavla. Existuje aj možnosť, že Babiš pôjde Pavlovi zablahoželať do pražského Fóra Karlín.

14:59 Neúspešná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová zablahoželala Petrovi Pavlovi k víťazstvu. „Vrátili sme srdce na Hrad,“ napísala na Twitteri.

14:56 Volebná účasť sa zatiaľ blíži k 69 percentám. Nový prezident bude v poradí druhým, ktorého si občania ČR zvolili v priamej voľbe. Prvýkrát si Česi vyberali hlavu štátu v roku 2013, predtým ho volil parlament. V oboch priamych voľbách zvíťazil Miloš Zeman.

14:47 Český Deník N píše, že média začínajú označovať Petra Pavla za víťaza prezidentských volieb. Po zrátaní 20 percent okrskov vedie s 53,86 percentami hlasov nad Andrejom Babišom.

Na snímke kandidát na českého prezidenta, bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel so svojou ženou Evou prichádza do svojho volebného štábu v Prahe 28. januára 2023 počas druhého kola prezidentských volieb v Českej republike. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

14:38 Sčítavanie hlasov napreduje bleskovou rýchlosťou. Po zrátaní desiatich percent hlasov vedie Petr Pavel s 53,86 percentami. Pred Babišom má viac ako 7-percentný náskok.

14:28 ČT 24 zverejnila prvé výsledky z českých okrskov. Po sčítaní prvého percenta hlasov vedie Petr Pavel s 52 percentami. Volebná účasť je zatiaľ 70 percent.

Kandidát na českého prezidenta, bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel odpovedá na otázky novinárov pri príchode do svojho volebného štábu v Prahe. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

14:20  Protikandidát Andrej Babiš do svojho volebného štábu zatiaľ nedorazil. Jeho príchod sa očakáva po sčítaní hlasov.

14:10  Podľa volebných komisií sa počas hlasovania v druhom kole neobjavili žiadne väčšie komplikácie. Český štatistický úrad uviedol, že počítanie hlasov v prezidentských voľbách je najjednoduchšie. Napriek tomu v prvom kole pochybilo sedem komisií, čo podľa ČSÚ predstavuje 0,047 percentnú chybovosť. Väčšinou nesedí počet vydaných a odovzdaných obálok.

Komisie odhadujú vysokú volebnú účasť. V niektorých pražských okrskoch sa okolo poludnia blížila k 75 percentám. V obci Průhonice, kde býva kandidát Andrej Babiš, odhadla volebná komisia rovnakú účasť ako v prvom kole. Vtedy presiahla 78 percent. V bydlisku Petra Pavla, v obci Černouček, už prišlo voliť viac než 82 percent ľudí. Výsledky by mali byť známe ešte skôr ako po ukončení prvého kola pred dvoma týždňami.

14:07 Český štatistický úrad zverejnil prehľadnú grafiku, ktorá zobrazuje, ako funguje proces sčítania hlasov.

14:05 V Jordánsku prišlo za tri hodiny hlasovať viac Čechov ako v prvom kole.

14:00 České prezidentské voľby sa skončili. Začína sčítavanie hlasov. To, či sa budúcim českým prezidentom stane Petr Pavel alebo Andrej Babiš, by podľa Českého štatistického úradu (ČSÚ) malo byť známe popoludní.

13:45 Petr Pavel prišiel do svojho volebného štábu. "Teraz už je to v rukách ľudí," povedal Pavel pri príchode do pražského Fóra Karlín, kde sa jeho volebný štáb nachádza. Krátko pred zatvorením volebných miestností bol už naplnený novinármi a Pavlovými podporovateľmi. Tí mu pri príchode aplaudovali. Podľa kandidátovho tímu by tu dnes malo byť asi tisíc ľudí.

13:40 Do volebného štábu Andreja Babiša prišiel poslanec ANO, Aleš Juchelka.

13:35 Odhadovaná účasť v Moravskosliezskom kraji sa pohybuje v priemere okolo 75 percent voličov. Na niektorých miestach prekročila aj 80-percentnú hranicu. Priebeh volieb je pokojný, bez mimoriadnych udalostí, uviedla redaktorka iDNES.cz.

13:30 Generál Peter Pavel dorazí s rodinou do svojho štábu o druhej hodine popoludní. Podľa hovorkyne Evy Hromádkovej bude mať krátke vyjadrenie a potom bude sledovať sčítanie. Podľa priebehu sčítania potom ešte raz vystúpi asi okolo 16:00 hod, aby odpovedal na otázky médií. Informuje o tom Blesk.cz.

13:20 "Nech sa pravda, česť a dôstojnosť vrátia do našej krajiny," napísal na Twitter Petr Pavel 1 hodinu pred uzatvorením volebných miestností.

13:10 Účasť v druhom kole prezidentských volieb v Českej republike sa v sobotu predpoludním priblížila k 60 percentám. To je viac, než v rovnakom čase v prvom kole. Volebná účasť v prvom kole (13.-14. januára) presiahla 68 percent. V niektorých pražských volebných okrskoch sa volebná účasť o 12.00 h blížila k 75 percentám.

V obci Černouček, bydlisku kandidáta Petra Pavla, odhlasovalo už viac ako 82 percent voličov. V bydlisku kandidáta Andreja Babiša, obci Průhonice, odhaduje volebná komisia podobnú účasť ako v prvom kole. Vtedy prišlo hlasovať 78,64 percenta voličov, píše ČT 24. Druhé kolo prezidentských volieb v ČR naďalej pokračuje aj na niektorých českých veľvyslanectvách.

13:00 Volebný štáb Petra Pavla sa nachádza v obrovských priestoroch budovy Forum Karlin. Veľkú jeho časť zaberá pódiu, ktoré pripomína americký štýl volieb, informuje Blesk.cz.

Volebný štáb Petra Pavla vo Forum Karlin.
Zdroj: Blesk.cz/Šimánek Vít

12:40 V štábe Andreja Babiša je už živo. Sála je plná novinárov a ťažko sa hľadá miesto na sedenie. Podáva sa zatiaľ malé občerstvenie pozostávajúce z koláčov a obloženej bagetky. Na pitie majú k dispozícii zástupcovia médií kávu a vodu. Informuje o tom portál Blesk.cz.

Občerstvenie vo volebnom štábe Andreja Babiša.
Zdroj: Blesk.cz/Jakub Poláček

12:15 Česi volia prezidenta aj z Kyjeva. Druhé kolo volieb tam zatiaľ prebieha pokojne, bez leteckého poplachu.

Česi hlasovali aj z Kyjeva.
Zdroj: Twitter/@VojtechHledik

12:00 V Liberci niektoré okrsky hlásia, že u nich odvolili už dve tretiny zapísaných voličov, v Českej Lípe je naopak účasť pod 50 percentami. V obľúbenom stredisku Bedrichov v Jizerských horách už malo dnes o 10:00 odvolených 87 percent voličov.

"Je to ale dané voličskými preukazmi, s ktorými prišlo 511 ľudí, odvolilo aj 188 miestnych," povedal podľa portálu Blesk.cz predseda volebnej komisie Jaromír Janda.

11:50 Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb sa o 10:00 hod. pohybovala v celej republike najčastejšie okolo 60 percent. Podľa volebných komisií bude celková účasť zrejme vyššia ako v kole prvom. Informuje o tom iDNES.cz.

11:40 Andrej Babiš na svojom Facebooku zdieľal niekoľko videí, na ktorých mu vyjadrujú podporu primátori viacerých miest a obcí.

11:30 „Hodnoty 17. novembra nesmú upadnúť do zabudnutia. Demokracia, dôstojnosť a úcta k pravde sú piliermi spoločnosti, ktorú by som chcel uchovať pre naše deti a vnúčatá. Ak to cítite rovnako, príďte mi dnes dať svoj hlas,“ napísal Pavel na svojom Facebooku.

11:25 Vo volebnom štábe kandidáta Petra Pavla sa pripravuje občerstvenie.

11:15 Účasť v 2. kole prezidentských volieb sa dopoludnia pohybovala okolo 60 percent. Väčšinou je vyššia ako v 1. kole, kedy bola celková účasť 68 percent. Informuje o tom portál iDNES.cz.

11:00 Na prezidentskú voľbu sa dá stále stávkovať LIVE. Kurzy sú teraz v spoločnosti Tipsport 1,06:1 pre Petra Pavla a 10,6:1 na víťazstvo Andreja Babiša. Informuje o tom portál iDNES.cz.

10:40 Kandidát Andrej Babiš zdieľal na svojom Facebooku spomienku na návštevu v Bielom dome.

Andrej Babiš zdieľal spomienku na Biely dom.
Zdroj: Facebook/Andrej Babiš

10:35 Prvý deň volieb vo väzniciach v celej republike odvolilo 8 833 väznených osôb, čo je 54 % z oprávnených voličov. Informuje o tom Väzenská služba ČR na svojom Twitteri.

10:20 Mestská polícia v Brne od začiatku volieb nezaznamenala podľa hovorcu Jakuba Ghanema žiadny problém. Pri jednej volebnej miestnosti mladí voliči hrali na gitaru a spievali hymnu, povedala ČTK hovorkyňa časti Brno-stred Katarína Dobešová. Tento rok v mestskej časti dovŕšilo 18 rokov 254 ľudí, ktorí môžu ísť po prvýkrát voliť.

Strážnici nemuseli nikde zasahovať. „Akokoľvek bola kampaň pred prezidentskými voľbami vyhrotená, do diania vo volebných objektoch a brnenských uliciach sa to doteraz nijako nepremietlo. Hliadky vykonali viac ako tisíc kontrol pri volebných miestach, nestretli sa však so žiadnymi komplikáciami,“ povedal Ghanom. Informuje o tom Blesk.cz.

10:15 Druhé kolo prezidentských volieb odštartovali Česi v Kodani štátnou hymnou

10:00 Záujem o voľby je v Paríži obrovský, napísala na Twitteri Ambasáda ČR v Paríži.

Záujem o voľby je v Paríži obrovský.
Zdroj: Twitter/CZAmbassade_FR

09:40 „Poďme voliť. Nerozhodujú prieskumy, ale lístky vo volebných urnách. Počíta sa každý hlas. Zápas končí dnes o 14. hodine. Ďalší začne až o päť rokov. Vďaka,“ odkázal na twitteri minister vnútra Vít Rakúšan.

09:30 „Ak ste ešte neboli, prosím, príďte k voľbám,“ vyzval Andrej Babiš voličov na svojom Facebooku.

09:15 Kandidát Petr Pavel dnes ráno opäť vyzval občanov ČR, aby išli voliť. Včera (27.1.) tak spravil niekoľkokrát prostredníctvom svojích sociálnych sietí.

09:10 Česi volia aj v Mexiku. Volebná miestnosť bola za Atlantikom kvôli časovému posunu otvorená o niekoľko hodín skôr ako v Česku. Informuje o tom Češka Adéla Chramrádová na Twitteri, ktorá sa momentálne nachádza 10 000 km od svojej rodnej zeme.

09:00 Obaja prezidentskí kandidáti – Petr Pavel aj Andrej Babiš – a tiež najvyšší ústavní činitelia odovzdali svoje hlasy už v piatok, počas prvého volebného dňa. Všetci vyzvali občanov, aby prišli k voľbám a vyjadrili tak svoj názor. Zhodli sa na tom, že volebná účasť bude zrejme vysoká, ako to naznačovali aj predvolebné prieskumy.

08:55 S počítaním hlasov začnú okrskové komisie hneď po 14.00 h. Hlasy odovzdané v prezidentských voľbách bývajú zrátané zo všetkých typov volieb najrýchlejšie. "Z minulosti vieme, že pri prezidentských voľbách sú dáta z 90 percent všetkých volebných okrskov sčítané v druhom kole už okolo 15.30 h. Je to veľmi rýchle," povedal hovorca Českého štatistického úradu (ČSÚ) Jan Cieslar.

"Prvý hlasovací deň je za nami! Ako to išlo u vás?" prihovoril sa kandidát Pavel občanom na svojom Facebooku.
Zdroj: Facebook/Generál Pavel

08:50 Podľa ČSÚ sa na realizácii volieb podieľa približne 100.000 ľudí a výdavky na ne dosahujú okolo 800 miliónov českých korún (viac ako 33 miliónov eur).

Česi si hlavu štátu vyberali priamo zatiaľ iba dvakrát. V oboch voľbách zvíťazil Miloš Zeman – v roku 2013 získal 54,8 percenta hlasov a o päť rokov neskôr 51,36 percenta. Informuje o tom TASR.

8:45 Svoj hlas v piatok hodil do urny aj minister zdravotníctva ČR, Vlastimil Válek: "@general_pavel bol v I. aj II. kole mojou jasnou voľbou! Má potenciál vrátiť prezidentskému úradu dôstojnosť a váhu, ktorá výrazne utrpela za panovania Miloša Zemana a jeho kohorty prisluhovačov. V jeho šľapajach deštrukcie a spálenej zeme by pokračoval práve Babiš, ako ukázala kampaň."

08:20 Včera bol voliť aj primátor Prahy, Zdeněk Hřib. Svoj hlas venoval Petrovi Pavlovi.

"Prial by som si pre našu krajinu prezidenta, ktorý je čestný, vie hrať fér a má rešpekt ku všetkým ľuďom, či už sú jeho priaznivci alebo odporcovia," napísal pražský primátor na sociálnej sieti.
Zdroj: Twitter/Zdenek Hřib

08:15 Celková účasť voličov na druhom kole prezidentských volieb by mohla byť rekordná, uvádza to portál E15.cz na svojom webe.

08:00 Česko sa v sobotu poobede dozvie meno svojho nového prezidenta. Včera (piatok 27.1.) boli volebné miestnosti otvorené od 14:00 do 22:00 a volebná účasť prekonala hranicu 50 percent. Dnes majú občania opäť možnosť odvoliť od 8:00 do 14:00.

"Prvý hlasovací deň je za nami! Ako to išlo u vás?" prihovoril sa kandidát Pavel občanom na svojom Facebooku.
Zdroj: Facebook/Generál Pavel

Priebeh prvého dňa volieb nájdete na ďalšej strane>>