Čo chce Putin dosiahnuť?

  • Rusko údajne nechce anektovať Ukrajinu, vyhlásil Putin, ktorý dokonca celú vojenskú inváziu nenazýva okupáciou.  
  • Západné krajiny preto varoval, aby Ukrajine nepomáhali a nepriamo sa vyhrážal použitím jadrových zbraní.  
  • Podľa USA je zámerom ruskej invázie zvrhnúť vládu v Kyjeve a namiesto nej dosadiť nové vedenie lojálne voči Moskve.

>>HOROROVÉ ZÁBERY  (+18) Z UKRAJINY NÁJDETE V GALÉRII<<

Príslišníci špeciálnej policajnej jednotky prinášajú vrecia s chlebom pre ľudí ukrývajúcich sa v pivnici v strategicky významnom meste Severodoneck v Luhanskej oblasti počas 79. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v piatok 13. mája 2022.
Zdroj: Leo Correa

Do Kyjeva pricestovala delegácia amerických senátorov

 

Situáciu sledujeme ONLINE:

______________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE. Nové informácie vám prinesieme zajtra!

22:00 Bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev povedal, že Rusku je jedno, či štáty G7 uznajú ruskú okupáciu ukrajinských území. Informuje o tom The Kyiv Independent. Jeho vyjadrenie je reakciou na dnešné vyhlásenie ministrov zahraničných vecí G7, že ich krajiny neuznajú hranice vytvorené v dôsledku ruskej vojenskej agresie.

21:20 Turecko vyjadrilo v sobotu ochotu diskutovať o možnom vstupe Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie napriek svojím tvrdeniam, že tieto severské krajiny poskytujú útočisko teroristickým organizáciám.

Očakáva sa, že Fínsko v nedeľu oficiálne oznámi, že podá žiadosť o vstup do aliancie. V nedeľu by malo o svojom prípadnom členstve v NATO rozhodnúť aj susedné Švédsko, ktoré k úvahám o opustení tradičnej vojenskej neutrality taktiež podnietila ruská vojenská agresia voči Ukrajine.

20:30 Turecko navrhlo, že zabezpečí námornú evakuáciu stoviek zranených ukrajinských vojakov, ktorí sa nachádzajú v komplexe oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom Mariupole. Oznámil to v sobotu hovorca a hlavný zahraničnopolitický poradca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin. "My sme pripravení. Naša loď je pripravená vyplávať a priviesť zranených vojakov a ďalších civilistov do Turecka," povedal pre agentúru Reuters hovorca prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

20:10 Obrancovia z oceliarského komplexu Azovstaľ v prístavnom meste Mariupoľ opísali otrasné podmienky, v ktorých sa nachádzajú. Jeden z obrancov povedal, že v závode sa nachádza asi 600 zranených ľudí. "Zranení vojaci bez končatín ležia vedľa seba v nehygienických podmienkach, s muchami, zvukmi bolesti a nepríjemnými pachmi," uviedol miestny policajt. Informácie priniesol The Kyiv Independent.

19:20 Celý svet ponesie následky totálnej hybridnej vojny, ktorú rozpútal proti Rusku Západ, vyhlásil v sobotu podľa agentúry RIA Novosti ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, upozornil na to portál novinky.cz. Vo svojom vystúpení na schôdzi ruskej Rady pre zahraničnú politiku a obranu tiež povedal, že západné sankcie proti Rusku nedosiahnu zamýšľaný výsledok.

18:50 Do Kyjeva pricestovala v sobotu delegácia členov Senátu Kongresu USA vedená popredným republikánskym senátorom Mitchom McConnellom. V ukrajinskej metropole ich privítal prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa im poďakoval za americkú podporu v boji proti ruskej vojenskej agresii. "Ďakujem, že zohrávate poprednú úlohu v podpore nášho boja, ktorý je nielen bojom za našu krajinu, ale aj zápasom za demokratické hodnoty a slobody. Naozaj si to ceníme," povedal Zelenskyj členom americkej delegácie podľa denníka The Guardian.

18:05 Mestská rada ukrajinskej metropoly Kyjev rozhodla v sobotu o "dekomunizácii" Oblúku priateľstva národov zo sovietskej éry a jeho premenovaní na Oblúk slobody ukrajinského ľudu. Na svojom účte v aplikácii Telegram to podľa agentúry AFP oznámil kyjevský starosta Vitalij Kličko.

17:40 Nová maďarská prezidentka Katalin Nováková na svojej sobotňajšej inaugurácii odsúdila "Putinovu agresiu" voči Ukrajine a avizovala, že jej prvá pracovná cesta povedie do Poľska. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. "Odsudzujeme Putinovu agresiu, ozbrojenú inváziu na územie suverénneho štátu. Navždy vravíme 'nie' každej snahe zameranej na obnovenie Sovietskeho zväzu," povedala vo svojom inauguračnom príhovore Nováková. Viac, sa dočítate TU.

17:00 Prezident Zelenskyj vyzýva USA, aby oficiálne uznali Rusko ako štátneho sponzora terorizmu. Informuje o tom The Kyiv Independent. Zelenskyj taktiež povedal americkým senátorom v Kyjeve, že počíta s tým, že USA ešte posilnia sankcie. "Rusko by malo byť oficiálne uznané ako štátny sponzor terorizmu," povedal.

16:00 Fínsky prezident Sauli Niinistö v sobotu zatelefonoval svojmu ruskému náprotivku Vladimírovi Putinovi, aby mu oznámil, že vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajine podá jeho krajina prihlášku do Severoatlantickej aliancie NATO. Informovala o tom kancelária fínskeho prezidenta. Telefón sa uskutočnil v deň, keď ruská dodávateľská spoločnosť RAO Nordic prestala dodávať do Fínska elektrinu.

15:15 Rusko chcelo inváziou na Ukrajinu dostať natrvalo pod kontrolu väčšinu územia tejto krajiny. Konštatuje sa to v príspevku zverejnenom v sobotu na twitterovom účte britského ministerstva obrany. TASR správu prevzala z agentúry DPA.Tomuto cieľu mali s veľkou pravdepodobnosťou poslúžiť zmanipulované referendá o pričlenení jednotlivých ukrajinských regiónov k Ruskej federácii.

14:50 Hraničnými priechodmi na slovensko-ukrajinskej hranici v piatok (13. 5.) prešlo 3143 osôb. Z toho bolo 745 mužov, 1771 žien a 627 detí. O dočasné útočisko požiadalo 199 žiadateľov. Zároveň na výstupe zo SR smerom na Ukrajinu prešlo 3095 osôb. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová.

14:00 Ruské jednotky sa po niekoľkých týždňoch intenzívneho bombardovania stiahli z druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov , oznámila v sobotu ukrajinská armáda. Viac, sa dočítate v našom článku TU.

13:30 Priemyselne najrozvinutejšie krajiny skupiny G7 prisľúbili v sobotu rozšírenie sankcií na sektory, od ktorých je Rusko závislé. Zároveň varovali Čínu v súvislosti s marením sankčných opatrení voči Moskve za ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, informovala agentúra AFP.

12:30 Vojna na Ukrajine by mohla dosiahnuť svoj "bod zlomu" v auguste a skončiť sa porážkou Ruska pred koncom tohto roka. Pre stanicu Sky News to v sobotu povedal šéf ukrajinskej rozviedky, generálmajor Kyrylo Budanov. Viac, sa dočítate v našom článku TU.

12:00 Rusko v noci na sobotu pozastavilo dodávky elektriny do Fínska po tom, čo jeho energetická spoločnosť RAO Nordic pohrozila prerušením dodávok pre nedoplatky, uviedol v sobotu agentúre AFP predstaviteľ fínskeho prevádzkovateľa siete.

Dodávky "sú od polnoci nulové," povedal Timo Kaukonen. Spoločnosť RAO Nordic v piatok oznámila, že pozastaví dodávky s odvolaním sa na problémy s platbami. "Sme nútení pozastaviť dovoz elektriny od 14. mája," uviedla dcérska spoločnosť ruského štátneho energetického holdingu Inter RAO. Ako dôvod uviedla neschopnosť platiť za elektrinu dodanú z Ruska.

11:00 Moskva podnikne primerané preventívne opatrenia v prípade, že Severoatlantická aliancia (NATO) rozmiestni jadrové sily a infraštruktúru v blízkosti ruských hraníc, uviedol v sobotu námestník ruského ministra zahraničných vecí Alekxander Gruško, ktorého citovali tamojšie agentúry. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

10:30 Telá mŕtvych ruských vojakov zabitých na Ukrajine prevážali na koľajisko pri Kyjeve a spolu so stovkami ďalších umiestnili do chladiarenského vlaku, kde čakajú na čas, kedy  budú môcť byť vrátené späť svojim rodinám. TASR správu prevzala od agentúry Reuters, ktorá o tom informovala v sobotu.

"Väčšina z nich bola privezená z Kyjevskej oblasti; sú tu aj niekoľkí z Černihivskej oblasti i z niektorých ďalších oblastí," uviedol hlavný civilno-vojenský styčný dôstojník Volodymyr Ljamzin, kým ľudia oblečení v bielom ochrannom odeve nakladali vaky s telami do skriňových vagónov. Ako dodal, chladiarenské vlaky umiestnené v iných regiónoch na Ukrajine sa používajú na rovnaký pochmúrny účel.

9:30  Nemecký kancelár Olaf Scholz ani dva a pol mesiaca od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine nezaznamenal zmenu v postoji ruského prezidenta Vladimira Putina. Scholz to povedal v rozhovore pre spravodajský portál t-online, ktorý zverejnili v sobotu. Informovala o tom agentúra DPA.

Pritom je podľa nemeckého kancelára jasné, že Rusko nedosiahlo žiaden zo svojich počiatočne určených vojenských cieľov. Ukrajina ovládnutá nebola, naopak, bránila sa s veľkou dávkou zručnosti, odvahy a sebaobetovania, dodal.

8:40 Ukrajinskí vojaci v zničenom obliehanom prístavnom meste Mariupol budú vzdorovať ruským jednotkám napriek nedostatku munície, jedla, vody a liekov "tak dlho, ako budú môcť", uviedol v piatok zástupca veliteľa pluku Azov Sviatoslav Palamar. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Palamar počas online zasadania kyjevského bezpečnostného fóra povedal, že ruské jednotky pokračujú v útokoch na areál oceliarní Azovstaľ - poslednej bašty ukrajinského odporu v Mariupole - kde sa nachádzajú ukrajinskí obrancovia.

7:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že aj keď Ukrajinci robia všetko pre to, aby vyhnali zo svojho územia ruských okupantov, "nikto dnes nevie predpovedať ako dlho bude vojna trvať". Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

"To bude, bohužiaľ, záležať nielen na našich ľuďoch, ktorí už teraz do toho dávajú svoju maximum," uviedol Zelenskyj vo svojom video príhovore k národu. "Bude to záležať na našich partneroch, na európskych krajinách a na celom slobodnom svete."

7:00 Život jedného civilistu si vyžiadalo ruské ostreľovanie v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, kým 12 ďalších ľudí utrpelo zranenia, uviedol v piatok tamojší gubernátor Pavlo Kyrylenko. TASR správu prevzala od agentúry AP.

"Rusi 13. mája zabili ďalšieho civilistu v Donbase - v meste Avdiivka. Výsledkom ruského ostreľovania bolo dnes zranených ďalších 12 ľudí," napísal Kyrylenko na platforme Telegram.

6:30 Ukrajinka Antonina Samojlovová vo štvrtok vystúpila na vrchol najvyššej hory sveta Mount Everest v Himalájach. Táto expedícia mala podľa jej slov potvrdiť "neporaziteľnosť ukrajinského ducha". TASR správu prevzala v piatok z agentúry DPA.

Ukrajinka Antonina Samojlovová vo štvrtok vystúpila na vrchol najvyššej hory sveta Mount Everest v Himalájach. Táto expedícia mala podľa jej slov potvrdiť "neporaziteľnosť ukrajinského ducha".
Zdroj: Twitter/ @4sportua

6:00 Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v piatok pripustil, že rýchly koniec vojny s Ruskom nie je v dohľade. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Reznikov na sociálnych sieťach napísal, že bude trvať určitý čas, kým západné zbrane prinesú celkový obrat v prospech Ukrajiny.