ČO SA STALO?

  • Požiare, ktoré už niekoľko mesiacov sužujú Austráliu, spôsobili nevyčisliteľné škody nielen na majetku miestnych obyvateľov, ale najmä na životoch nevinných zvierat. Obeťami sa stali dokonca viac než dve desiatky ľudí.
  • Austrália v dôsledku požiarov musela vyzvať obyvateľov v mnohých oblastiach na evakuáciu.
  • Hasiť plamene sa od septembra nedarí, krajina žiada o pomoc celý svet. 
  • Do pomoci sa zapájajú speváci, herci aj športovci, ktorí krajine finančne prispievajú nemalými čiastkami. 
Austrália v ničivých požiaroch.
Austrália v ničivých požiaroch.
Zdroj: youtube

 

SLEDUJEME ONLINE

14:00 Online sa ukončil, ďakujeme za pozornosť.

13:50 Austrálska vláda aj naďalej zastáva postoj, že neexistuje nijaký priamy súvis medzi klimatickou zmenou a rozsiahlymi lesnými požiarmi, ktoré už niekoľko mesiacov vyčíňajú v Austrálii.

13:30 Vedci porovnali rozľahlosť austrálskych požiarov s Amerikou. Výsledkom je desivá skutočnosť. 

Porovnanie veľkosti požiarov s Amerikou.
Porovnanie veľkosti požiarov s Amerikou.
Zdroj: twitter

12:00 Úrady obvinili z podpaľačstva už viac ako 24 ľudí.

11:45 Požiare v Austrálii už spálili územie väčšie ako Slovensko, ktoré má rozlohu necelých 5 miliónov hektárov.

11:30 Dym z Austrálie dorazil až do 12 000 kilometrov vzdialenej Argentíny.

10:50 Tínedžeri zachraňujú bezradné koaly z útrob horiacého lesa.

10:40 Herec Russell Crowe sa nezúčastnil udeľovania cien Zlatý glóbus kvôli požiarom v Austrálii. "Vrátil som sa tam, aby som ochránil svoju rodinu," dodal.

10:30 Počas požiaru bolo na video zachytené ohnivé tornádo.

10:20 Slávny herec Chris Hemsworth daroval jeden milión dolárov

10:10 Speváčka Selena Gomez prispela čiastkou 5 miliónov, kontroverzná Miley Cyrus zas sumou 3 milióny amerických dolárov. 

10:00 Pohľad zo záchranárskeho vrtuľníka vyzerá hrôzostrašne. Austrálske vzdušné sily zdieľajú video a fotky z kokpitu vrtuľníka. Celá krajina je zahalená do červenej farby. V Austrálii to vyzerá ako v pekle. 

09:40 Austrálska vláda v pondelok oznámila, že je pripravená zaplatiť "toľko peňazí, koľko bude treba", aby pomohla komunitám spamätať sa z ničivých lesných požiarov, ktoré vyčíňajú v krajine.

09:30 Hollywoodska hviezda Margot Robbie je v slzách. Spomína na kráse detstvo v Austrálii, zároveň tiež žiada fanúšikov, aby prispeli na záchranu krajiny.

Margot Robbie
Margot Robbie
Zdroj: instagram

09:20 Satelitný pohľad na spustošenú krajinu trhá srdce celému svetu. 

09:00 Americká speváčka Pink darovala na pomoc Austrálii zo svojho osobného konta 500 000 amerických dolárov

08:30 Dážď a zmiernenie horúčav pomohli vyčerpaným hasičom. Vyčerpaní dobrovoľníci okrem iného odstránili na niektorých miestach vegetáciu a založili kontrolované protipožiare predtým, ako majú teploty v piatok opäť prekročiť 40 stupňov.

Oheň po sebe zanecháva hotovú spúšť.
Oheň po sebe zanecháva hotovú spúšť.
Zdroj: Profimedia

08:00 Teploty klesli, hrozba požiarov však podľa úradov zďaleka nepominula. Na juhovýchode Austrálie zdevastovanej lesnými požiarmi oslabol vietor a znížili sa teploty ovzdušia, úrady v najviac zasiahnutých štátoch Nový Južný Wales a Viktória však v nedeľu večer miestneho času zdôraznili, že nebezpečenstvo ďalších požiarov ešte zďaleka nepominulo.

07:00 Desiatky rozsiahlych požiarov sú stále mimo kontroly. Mnohé z nich sú príliš veľké na to, aby ich bolo možné uhasiť — v týchto prípadoch pomôžu iba výdatné dažde. Zároveň rastú obavy, že dva požiare v Novom Južnom Walese a v štáte Viktória by sa mohli spojiť a vytvoriť ďalší nekontrolovateľný megapožiar.

06:00 Austrálsky premiér Scott Morrison v sobotu oznámil, že vláda pristúpi pre pretrvávajúce požiare k mobilizácii 3000 záložníkov z radov austrálskej armády. "Chcem zdôrazniť, že Austrálske obranné sily už tam (pri hasení požiarov) sú," uviedol Morrison s tým, že vláda sa rozhodla povolať aj časť záloh, pričom daný krok odsúhlasil aj generálny guvernér Austrálie David.