AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 392 406 prípadov nákazy.
  • Za pondelok (26. 7.) pribudlo 51 pozitívnych prípadov.
  • Spolu máme 12 534 (+ 0) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE
  • Počet nakazených: 195 392 249
  • Počet úmrtí: 4 183 365
  • Počet vyliečených: 177 226 941

_____________________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová dostala v utorok prvú dávku vakcíny proti novému koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Thunbergovej na sociálnej sieti.

21:32 Miera nezamestnanosti v Grécku v máji klesla na najnižšiu úroveň za tri mesiace po tom, ako sa krajina znovu otvorila pre zahraničných turistov a pandémia nového koronavírusu výrazne ustúpila. (tasr)

20:20 Väčšinu nových ochorení na COVID-19 spôsobujú varianty nového druhu koronavírusu, preto je opodstatnené, aby niektoré zraniteľné skupiny obyvateľstva dostali aj tretiu dávku vakcíny. Podľa agentúry MTI to v utorok vyhlásila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová.

19:05 V Tanzánii sa v stredu začne masové očkovanie obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19, pričom použijú jednodávkovú vakcínu Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson. (tasr)

18:37 Chorvátske inštitúcie v týchto dňoch striktne kontrolujú všetky podmienky pre vstup do tejto krajiny. Aktuálne podmienky platia minimálne do 31. júla, prípadne do odvolania. Cestujúcich na to upozorňuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na svojej webovej stránke. Pre značný počet turistov do Chorvátska treba podľa rezortu diplomacie počítať aj s niekoľkohodinovým zdržaním na hraniciach, pri ceste autom preto odporúča pripraviť si dostatok tekutín, zásob jedla i pohonných hmôt.

17:29 Počet nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Británii už šiesty deň po sebe klesá. Predseda vlády Boris Johnson však v utorok vyzval obyvateľov, aby boli aj naďalej opatrní. (tasr)

16:35 Ruské zdravotnícke úrady schválili testovanie kombinácie vakcín proti koronavírusu od spoločností AstraZeneca a jednodávkovej verzie tamojšej očkovacej látky Sputnik V. Do štúdie menšieho rozsahu, ktorá sa mala začať v pondelok a ktorej ukončenie je plánované na marec budúceho roku, sa zapojí 150 dobrovoľníkov. (tasr)

15:50 Opozičná strana Smer-SD sa pre novelu, podľa ktorej môže Úrad verejného zdravotníctva SR pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, obráti na Ústavný súd SR. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu strany Roberta Fica. TASR o tom informoval hovorca strany Ján Mažgút.

15:40 Aktuálne opatrenie českého ministerstva zdravotníctva o povinnosti nosenia respirátorov vo vnútorných verejných priestoroch nie je dostatočne odôvodnené. Rozhodol o tom v utorok český Najvyšší správny súd (NSS) s tým, že rezort má na úpravu nariadenia tri dni. (tasr)

15:20 Záujemcovia o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 budú môcť prísť od 1. augusta do levočskej nemocnice na očkovanie bez registrácie, a to v stredu, štvrtok a piatok od 08.00 do 12.00 h. Naďalej platí aj možnosť prihlásenia sa na očkovanie prostredníctvom webu korona.gov.sk. TASR o tom informovala hovorkyňa skupiny Agel SK, do ktorej nemocnica patrí, Martina Pavliková.

14:45 Minister financií Igor Matovič (OĽANO) dostal prvú dávku vakcíny Sputnik V. Pochválil sa tým na svojom facebookom profile. 

14:40 Okresy s nízkym percentom zaočkovanosti budú problémom aj pre školy, povedal to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Z  rezortu školstva uviedli, že vzhľadom na šírenie delta variantu môžu na školách v novom školskom roku vznikať ohniská nákazy. Viac čítajte TU >>>

14:15 V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) doposiaľ evidujú celkovo 56 prípadov variantu delta nového koronavírusu. Informuje o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave s tým, že v období od 26. júna do 9. júla zaznamenal 43 pozitívnych, u ktorých sa sekvenovaním vzoriek biologického materiálu potvrdil variant delta. Z nich sa 30 osôb vrátilo zo zahraničia vrátane ich úzkych kontaktov. (tasr)

13:50 Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski v utorok oznámil zavedenie politiky "nulovej tolerancie" voči agresívnym aktivistom proti očkovaniu. Niedzielski to vyhlásil, keď vyznamenával zdravotníkov v stredopoľskom meste Grodzisk Mazowiecki, ktorí pomáhali zvládnuť násilný incident z nedele v miestnom očkovacom centre. (tasr)

13:00 Spojené štáty pre obavy z vysokonákazlivého koronavírusového variantu delta nezrušia v najbližšom období žiadne zo súčasných obmedzení v oblasti cestovania. Informovala o tom v utorok stanica Sky News s odvolaním sa na hovorkyňu Bieleho domu Jen Psakiovú. Psakiová v pondelok povedala, že USA vzhľadom na súčasnú situáciu "s variantom delta" existujúce obmedzenia v oblasti cestovania ponechajú v platnosti. (tasr)

12:05 Tokio hlásilo v utorok 2,848 nových nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. V hlavnom meste Japonska sa len pred niekoľkými dňami začali letné olympijské hry. Japonské hlavné mesto v utorok prekonalo predchádzajúci rekord 2520 prípadov zo 7. januára. Celkovo tak Tokio od vlaňajšieho začiatku pandémie zaznamenalo vyše 200.000 prípadov nákazy koronavírusom. (tasr)

11:50 Európska únia dosiahla v utorok svoj cieľ podať do konca júla 70 percentám svojich dospelých obyvateľov aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu SARS-CoV-2. Plne zaočkovaných je 57 percent obyvateľstva. Oznámila to na Twitteri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. (tasr)

Vyľudnená ulica v austrálskom meste Melbourne. V celom štáte Viktória momentálne platí prísny lockdown, ktorý ale skončí už dnes v noci.
Zdroj: Profimedia

11:30  Úradu verejného zdravotníctva SR nič nebráni, aby aj naďalej vyhláškami reagoval na zmeny pandemickej situácie v závislosti na stav poznania okolností, ktoré aj potenciálne vplývajú na šírenie vírusu. K týmto zásahom však musí pristupovať tak, aby bol zrejmý nielen ich obsah, ale aj účel. Vyplýva to z uznesenia Ústavného súdu SR k pozastaveniu vyhlášky ÚVZ SR o režime na hraniciach, ktoré v utorok zverejnili v zbierke zákonov. (tasr)

11:00 Lekárske odborové združenie vyzvalo Ministerstvo zdravotníctva SR, aby začalo dôsledne plniť svoju kontrolnú a informačnú úlohu v otázke nedostatku lekárov a sestier v nemocniciach. Štátnu inštitúciu upodozrieva z porušovania práv pacienta na informácie a na adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Rezort zdravotníctva to však odmieta. Odborári sa preto obrátili na verejnú ochrankyňu práv a na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. (tasr)

10:50 Česká republika daruje Taiwanu 30.000 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19, oznámila v utorok taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Zároveň ocenila tento krok Prahy, ktorý by mohol podráždiť Čínu. "Toto opäť ukazuje nielen to, že Taiwan a Česko sú pevnými partnermi na ceste k slobode a demokracii, ale aj to, že priateľ v núdzi je naozaj dobrým priateľom," uviedla taiwanská prezidentka vo vyhlásení o darovaní vakcín.

AKTUÁLNE ČÍSLA

10:30 Prostredníctvom 8694 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (26. 7.) na Slovensku 51 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudli žiadne obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (17), nasleduje Prešovský (12),  Nitriansky (7), Trenčiansky (7), Košický (3), Banskobystrický (2), Trnavský (2) a Žilinský (1).  V nemocniciach je hospitalizovaných 83 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 44 ľudí. Na JIS sú štyria pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú tri osoby.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2.240.639, za predchádzajúci deň pribudlo 3160 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1.932.851 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4979 ľudí.

10:20 Úrady po dvoch týždňoch rušia takmer všetky prísne obmedzenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu v austrálskom štáte Viktória vrátane miliónovej metropoly Melbourne. Lockdown sa skončí v noci na stredu, oznámil v utorok premiér štátu Viktória Daniel Andrews. Andrews súčasne obyvateľstvo požiadal, aby "zostalo bdelé voči tomuto vírusu, voči variantu delta, kým nebude zaočkovaných čo možno najviac ľudí".

10:00 Počas uplynulého víkendu (24. - 25. 7.) bolo v piatich očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 viac ako 4700 ľudí, z ktorých 1350 prišlo bez predchádzajúcej registrácie. Nedeľou bola zároveň ukončená činnosť veľkokapacitného očkovacieho centra na Strednej zdravotníckej škole Trnava. (tasr)

9:35 V Česku pribudlo v pondelok 206 nových prípadov nákazy koronavírusom. V porovnaní s pondelkom minulého týždňa, keď hygienici evidovali 218 nových infikovaných, je to pokles o 12 prípadov. Čísla mierne klesajú už viac než týždeň. Najviac nakazených je v rámci Česka v Prahe a v Plzenskom kraji – tam sú tieto čísla 30,7 a 28,6. (tasr)

Aktuálny covid automat
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

9:30 V uplynulých 24 hodinách v Maďarsku potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu 26 osobám. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrel v tomto čase jeden človek. Aktuálne je infikovaných 33.048 ľudí. Počet hospitalizovaných s covidom stúpol za deň o 18 na 73. Z nich je na umelú pľúcnu ventiláciu napojených 11, o dvoch viac než v pondelok. (tasr)

9:25 Bratislavský samosprávny kraj  bude na aktuálnu situáciu a záujem občanov o očkovanie reagovať flexibilne. Pokiaľ bude záujem pretrvávať, na Národnom futbalovom štadióne bude očkovať aj naďalej, nie je problém ani s posilnením kapacít, v opačnom prípade by pozastavil očkovanie po 7. auguste a pokračoval by v teréne. Zamerať sa chce na dve skupiny obyvateľov.

 "V Bratislavskom kraji sú dve skupiny obyvateľstva, na ktoré sa chceme zamerať - mladí ľudia do 32 rokov a vybrané obce, kde je zaočkovanosť nižšia ako 40 percent," uviedol pre TASR Michal Feik, riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Úradu BSK.

8:30 Španielske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že šírenie koronavírusu sa po dlhých týždňoch prudkého nárastu prípadov nákazy už spomaľuje. Prudké stúpanie v počte infekcií spôsobovali predovšetkým vekové skupiny mladých ľudí, ktorí ešte len majú byť proti koronavírusu očkovaní. (tasr)

7:40 Belgicko v pondelok spustilo iniciatívu, v rámci ktorej vo svojich prístavoch ponúka očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zahraničným námorníkom. Lekárske tímy budú záujemcov zadarmo očkovať priamo na ich plavidlách jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson. Podľa belgických úradov je kampaň zameraná na členov posádok lodí, ktorí nemajú pre pracovné povinnosti čas sa dať zaočkovať.

6:50 Úrad verejného zdravotníctva SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v pondelok večer podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. (tasr)

6:25 Česká vláda rozhodla, že poskytne do konca tohto roka darom najmenej 2,39 milióna vakcín proti ochoreniu COVID-19. Poputujú do balkánskych krajín, Afriky a Ázie, oznámil v pondelok po rokovaní vlády minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch. (tasr)

Bhután zaočkoval za jediný týždeň väčšinu svojho obyvateľstva. Ide o 85 percent z 530.000 dospelých, ktorí môžu byť očkovaní.
Zdroj: Profimedia

6:00 Himalájske kráľovstvo Bhután dokázalo v priebehu jediného týždňa zaočkovať väčšinu svojej dospelej populácie. Agentúra AFP spresnila, že za uplynulý týždeň bolo v Bhutáne podaných viac ako 454.000 dávok vakcíny. Zaočkovaných je tak 85 percent z 530.000 dospelých, ktorí môžu byť očkovaní. Zástupca UNICEF v Bhutáne, Will Parks, ocenil ambicióznu očkovaciu akciu ako "veľký úspech pre Bhután", ale vyzdvihol aj darcov zo zahraničia, ktorí kráľovstvu poskytli vakcínu.

 Bhután, kráľovstvo vklinené medzi Indiu a Čínu, je známy meraním hrubého národného šťastia. Pokiaľ ide o pandémiu vyvolanú koronavírusom SARs-CoV-2, nateraz odtiaľ hlásili necelých 2500 infikovaných a dve úmrtia. Rýchle očkovanie v Bhutáne je v kontraste s ostatnými juhoázijskými štátmi, ktoré boli takisto zasiahnuté pozastavením vývozu vakcín Indiou. (tasr)