AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 621 423 prípadov nákazy.
  • Za štvrtok (25. 11.) pribudlo 9 331 pozitívnych prípadov.
  • Spolu máme 14 126 (+ 70) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

  • Počet nakazených: 260 420 117
  • Počet úmrtí: 5 201 960
  • Počet vyliečených: 235 382 665

_________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Spojené štáty v piatok oznámili, že preventívne obmedzujú cestovanie z ôsmich juhoafrických krajín. Dôvodom sú obavy z nového variantu koronavírusu, zisteného v Juhoafrickej republike (JAR). (tasr)

21:40 Kanada v piatok oznámila, že zakazuje vstup cudzích štátnych príslušníkov, ktorí za posledných 14 dní cestovali cez južnú Afriku. Kanada tak reaguje na objavenie nového variantu koronavírusu označeného gréckym písmenom omikron, ktorý vyvoláva vo svete obavy a donútil mnoho krajín zaviesť cestovné zákazy. (tasr)

21:10 Slovinské ministerstvo zahraničných vecí odporučilo Slovincom, ktorí sú v súčasnosti v Juhoafrickej republike (JAR), aby sa čo najskôr vrátili do vlasti a sledovali situáciu, keďže čoraz viac štátov zavádza obmedzenia pre pasažierov prichádzajúcich z tejto oblasti. Výzva ministerstva súvisí s novým variantom koronavírusu, zisteným v JAR. (tasr)

20:39 Holandsko od nedele sprísni reštrikcie prijaté proti šíreniu nového koronavírusu. Bary, reštaurácie a obchody tak budú musieť zatvoriť skôr. Dôvodom sú vysoké počty nových prípadov infekcie. Oznámil to v piatok holandský premiér Mark Rutte. (tasr)

20:07 Diváci, ktorí si kúpili vstupenky na predstavenia zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT), môžu požiadať o vrátenie peňazí. V divadle zrušili plánované predstavenia a podujatia pre epidemiologické opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Divadlo to uvádza na svojej oficiálnej webstránke. (tasr)

19:28 Viac ako 50 lídrov európskych a ázijských krajín vyzvalo v piatok na 13. virtuálnom summite Ázia-Európa (ASEM) na rovnomernú distribúciu vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2.Dvojdňový summit, ktorý hostil kambodžský premiér Hun Sen, sa uskutočnil v čase, keď krajiny sveta prijímajú opatrenia zamerané na spomalenie šírenia nového variantu koronavírusu – s označením B.1.1.529 – identifikovaného v Juhoafrickej republike (JAR). Vedci sa medzitým snažia zistiť, či je nová mutácia odolná voči vakcínam. (tasr)

19:20 Pandémia koronavírusu má dramatické dôsledky na boj s HIV, pretože sa od liečby tejto infekcie odkláňajú ľudské a finančné zdroje, oslabujú sa programy prevencie a narušuje sa zásobovanie potrebami. (tasr)

18:15 Kultúrny semafor, na základe ktorého mohli kultúrne inštitúcie v stanovených podmienkach fungovať aj v čiernych okresoch, bude počas tzv. lockdownu vypnutý. Po jeho skončení by sa mal v aktuálnej alebo v mierne modifikovanej podobe vrátiť späť. V diskusii na TASR TV to povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

17:47 Novozámocká radnica v súvislosti s pandemickou situáciu a lockdownom ruší viaceré plánované kultúrne podujatia. Pripravovaný koncert presunie do on-line priestoru. Zrušené sú Novozámocké Vianoce, ktoré sa mali konať v nedeľu 28. novembra. Konať sa nebude ani vianočný hand-made trh, ktorý sa mal konať v rovnaký deň v Cisársko-kráľovskej jazdiarni. (tasr)

17:30 Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku po dvoch týždňoch opäť zvyšuje počet lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Vedenie nemocnice tak reaguje na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v regióne. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

17:09 Mesto Zvolen pre svojich obyvateľov otvorí tradičnú Vianočnú dedinu 1. decembra, pre nový koronavírus to však bude v obmedzenom režime. Pre TASR to v piatok uviedol zvolenský hovorca Martin Svatuška.

16:40 Slovenské národné divadlo (SND) je v čase lockdownu pre návštevníkov zatvorené. Od štvrtka 25. novembra zrušilo všetky plánované predstavenia Činohry, Opery aj Baletu SND na nasledujúce dva týždne. Pokladnica prvej divadelnej scény bude fungovať len ako výdajné miesto. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

16:15 Rezort vnútra bude v prípade nového koronavírusového variantu B.1.1.529 potvrdeného aj v Európe postupovať v súlade s rozhodnutiami pandemickej komisie, konzília odborníkov a hlavného hygienika. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR s tým, že sú pripravení prijať adekvátne opatrenia a riešenia.

15:45 Mestská základná škola v Gelnici na základe odporúčania regionálnych hygienikov prejde od pondelka (29. 11.) na dištančný spôsob výučby. "Dôvodom je, že pre ochorenie či karanténu je už dnes zatvorených desať tried, čo znamená, že viac ako polovica žiakov by nenastúpila do školy," informoval v piatok mestský úrad po rokovaní krízového štábu mesta. (tasr)

15:15 Mesto Dolný Kubín obmedzí od pondelka 29. novembra do piatka 3. decembra úradné hodiny v radnici. Týka sa to aj stránkových hodín matričného a stavebného úradu. Obmedzenie súvisí s aktuálnou epidemickou situáciou na Slovensku a prijatými opatreniami vlády SR. Mestský úrad bude od pondelka otvorený od 9.00 do 14.00 h, v stredu od 12.00 do 17.00 h. (tasr)

15:00 V okrese Rožňava bude od pondelka (29. 11.) obmedzená prezenčná forma výučby vo všetkých stredných školách a na druhom stupni základných škôl. Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v okrese o tom rozhodla v piatok regionálna protiepidemická komisia.

"Prvý stupeň základných škôl budeme priebežne sledovať a v prípade, ak si to situácia bude vyžadovať, budeme individuálne prerušovať vyučovanie aj v týchto zariadeniach," informoval rožňavský regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Poukázal pritom na to, že viac ako tretina pozitívnych osôb na ochorenie COVID-19 v okrese je vo veku do 18 rokov. (tasr)

14:50 Piatim percentám Slovákov vo veku 16 až 35 rokov sa pre pandémiu nového koronavírusu veľmi zhoršil psychický stav. Spokojní nie sú ani s aktuálnou politicko-spoločenskou situáciou. Vyplýva to z online prieskumu spoločnosti Median SK o "Psychickom zdraví a spokojnosti mladých". (tasr)

14:25 Prítomnosť nového koronavírusu sa doposiaľ potvrdila v 300 vzorkách, čo predstavuje 90,36 percenta z celkového počtu vyšetrených vzoriek odpadových vôd. Vyplýva to z informácie, ktorú v piatok TASR zaslala sekcia epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. 

13:55 Zaočkovať sa proti ochoreniu COVID-19 jednodávkovou vakcínou ponúka počas soboty a nedele (27. a 28.11.) mesto Vranov nad Topľou. Vakcinačné centrum v mestskej športovej hale otvorí samospráva v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a Združením miest a obcí vranovského regiónu. (tasr)

13:40 Cestujúci zo zahraničia sú naďalej pri príchode na Slovensko povinní registrovať sa cez formulár eHranica. Všetky neočkované osoby musia po príchode do krajiny povinne absolvovať karanténu. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. (tasr)

13:25 Vianočné trhy v Banskej Bystrici nebudú ani v tomto roku. Pre nepriaznivú pandemickú situáciu ich mesto zrušilo aj vlani. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová. Mesto tak urobilo na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici a schválenia núdzového stavu.

13:15  Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech skúma, ako jej vakcína proti chorobe COVID-19, ktorú vyvinula v spolupráci so spoločnosťou Pfizer, chráni pred novým variantom B.1.1.529 zisteným v južnej Afrike. "Viac údajov z laboratórnych testov očakávame najneskôr do dvoch týždňov. Tieto údaje poskytnú viac informácií o tom, či B.1.1.529 môže byť variantom, ktorý si bude vyžadovať úpravu našej vakcíny, ak sa rozšíri globálne," informoval hovorca spoločnosti BioNTech. (tasr)

13:10 Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 vzrástol vo štvrtok na Slovensku o 70 osôb. Celkový počet úmrtí "na covid" je 14.177 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2662. (tasr)

12:50 Z celkového počtu 5.287.594 podaných vakcín proti ochoreniu COVID-19 prijal Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) doposiaľ 9125 hlásení podozrení na nežiaduce účinky, čo predstavuje necelých 0,2 percenta. Vyplýva to z informácie, ktorú ústav zverejnil na svojom webe. "Počet prijatých hlásení podozrení na nežiaduce účinky závisí od počtu dostupných vakcín, zaočkovaných osôb, dĺžky obdobia používania jednotlivých vakcín a subjektivity odosielateľa hlásenia," upozornil ŠÚKL. (tasr)

12:30 Na Slovensku je zaočkovaných druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 k piatku 95 detí vo veku od 5 do 11 rokov. Prvú dávku má 267 detí v tejto vekovej kategórii. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

12:15 Nemecké vojenské letectvo (Luftwaffe) bude od piatka asistovať pri prevoze pacientov s ťažkým covidom na jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) po celej spolkovej republike. Informoval o tom nemecký minister zdravotníctva v demisii Jens Spahn, ktorého citovala agentúra AP. (tasr)

12:00 Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou poskytuje od štvrtka (25. 11.) len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Rozhodnutím reaguje na príkaz ministra zdravotníctva a aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku. Nemocnica bude naďalej poskytovať aj následnú a ambulantnú starostlivosť. (tasr)

11:50 Lockdown iba spomalí šírenie nákazy novým druhom koronavírusu – riešením je tretia dávka očkovacej látky proti covidu, vyhlásil v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Zároveň však zdôraznil, že v súvislosti s epidemiologickou situáciou nevylučuje ani sprísnenie opatrení. (tasr)

11:45 Do Českej republiky nebudú môcť od soboty vstúpiť občania tretích krajín, ktorí boli v posledných 14 dňoch viac ako 12 hodín v Juhoafrickej republike (JAR), Namíbii, Lesothe, vo Svazijsku, v Zimbabwe, Mozambiku alebo Zambii. Na Twitteri to v piatok oznámil dosluhujúci minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek.

11:30 Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v  Bratislavskom kraji (1415), nasleduje Košický (1373), Prešovský (1285), Žilinský (1281), Banskobystrický (1110), Trenčiansky (1018), Trnavský (1002) a Nitriansky (847). Je medzi nimi 4536 mužov a 4795 žien. (tasr)

11:10 V nemocniciach je hospitalizovaných 3162 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. "Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo je len čiastočne zaočkovaných takmer 83,71 percenta," ozrejmil rezort zdravotníctva. Na JIS je 291 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 251 osôb. (tasr)

10:50 Všetky pracoviská jednodňovej chirurgie pracujú bez obmedzení, teda v plnom rozsahu. TASR o tom informovala predsedníčka výboru Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie (SAJCH) Eva Vidová. "Chceme deklarovať, že aj naďalej budeme vykonávať plánované operácie pacientov v takom rozsahu, ako to len bude možné," uviedla Vidová s tým, že asociácia je presvedčená, že bez jej práce by situácia s plánovanými operáciami na Slovensku bola absolútne neudržateľná.

10:45 Laboratória odhalili v Českej republike za posledných 24 hodín ďalších 27.717 nakazených koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.  Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva zverejnených v piatok ráno, informuje spravodajský server Novinky.cz. (tasr)

10:30 Nemocnica Agel Komárno začala poskytovať len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Znamená to úplné pozastavenie plánovanej tzv. bielej medicíny. Výnimkou sú pacienti, ktorí dostávajú onkologickú, biologickú liečbu a chodia na dialýzu. Zachovaná ostáva aj jednodňová zdravotná starostlivosť. Uvedené rozhodnutie reaguje na príkaz ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku, potvrdil riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška. (tasr)

10:15 Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice zostalo od štvrtka (25. 11.) opäť pre verejnosť zatvorené. Vyhlásený núdzový stav a lockdown ovplyvnili aj programové plány múzea na december. TASR o tom v piatok informovala kultúrno-propagačná manažérka múzea Petra Gordíková.

10:05  AKTUÁLNE ČÍSLA:

  • Prostredníctvom 26 482 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (25. 11.) na Slovensku 9 331 prípadov nákazy.
  • Pribudlo 70 obetí. 
  • Pribudlo 1884 pozitívnych prípadov z 29.594 antigénových testov.
  • Takmer 72 percent z nich nebolo zaočkovaných.

9:40 Od pondelka (29. 11.) ostanú zatvorené, resp. na dištančnú výučbu prejdú základné umelecké školy (ZUŠ), centrá voľného času (CVČ), jazykové školy i krúžky a mimoškolské aktivity. Ako jedno z možných opatrení, ktoré má pomôcť udržať školy mimo ohnísk infekcie koronavírusu, to na piatkovej tlačovej konferencii oznámil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Rovnako avizoval, že by sa zimné prázdniny mohli začať skôr, vyučovanie by sa pred koncoročnými sviatkami mohlo skončiť už 17. decembra. "Musím sa ešte o tom poradiť," povedal. Viac čítajte v našom článku:

9:20 Počas lockdownu mnohí Slováci nakupujú online, polícia však upozorňuje na obozretnosť. Je potrebné sledovať svoj bankový účet a všetky pochybné aktivity hlásiť banke. Pozor treba dať aj na podozrivo vysoké zľavy, pri ktorých ide často o podvod. Pripomína to polícia v rámci súboru odporúčaní, ktoré majú ľuďom pomôcť s bezpečným nakupovaním. Informuje o tom na sociálnej sieti. (tasr)

9:00 Nemocnica v košickej Šaci od štvrtka (25. 11.) poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť, čo znamená zastavenie plánovanej "bielej" medicíny. Pre onkologických pacientov, biologickú liečbu a pacientov, ktorí navštevujú dialýzu, sa však nič nemení. Informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí. (tasr)

8:05 Druhý stupeň základných škôl v Zlatých Moravciach na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre prechádza od pondelka (29. 11.) z prezenčného na dištančné vzdelávanie. To potrvá do piatka 3. decembra. Dôvodmi sú zhoršujúca sa epidemická situácia, zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení. (tasr)

7:23 Českého prezidenta Miloša Zemana koronavírusom údajne nakazila pozitívne testovaná zamestnankyňa prezidentskej kancelárie, ktorá s ním bola v kontakte. V rozhovore pre spravodajský server iDNES.cz to uviedol Boris Šťastný, exposlanec a riaditeľ spoločnosti Senior Home Group, ktorá prevzala zdravotnú starostlivosť o Zemana. (tasr)

7:00 Portugalsko opätovne zavádza niektoré prísne obmedzenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu - ani nie dva mesiace po uvoľnení väčšiny z nich po dosiahnutí cieľa 86 percent populácie zaočkovanej proti ochoreniu COVID-19. Nedávny nárast počtu prípadov nákazy prinútil vládu konať, uviedol vo štvrtok portugalský premiér António Costa. (tasr)

Súťaž
Zdroj: archív

6:23 Slovenské národné múzeum (SNM) z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu a schválenia lockdownu vládou SR uzatvára od štvrtka všetkých 18 múzeí SNM na Slovensku až do odvolania. TASR o tom informovala Zuzana Vášáryová, vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM.

"Návštevníkov pozývame do virtuálneho priestoru na webové stránky SNM a sociálne siete špecializovaných múzeí, kde ostávame v kontakte aj v tejto zložitej situácii," uviedol generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

6:15 Británia vo štvrtok oznámila, že dočasne zakáže lety zo šiestich juhoafrických krajín po tom, čo vedci v Juhoafrickej republike (JAR) ohlásili, že zistili nový variant koronavírusu obsahujúci veľký počet mutácií. (tasr)

6:00 Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vo štvrtok vyhlásil, že je proti tomu, aby Brazília vo februári obnovila karnevalové slávnosti, ktoré sa tento rok pre pandémiu COVID-19 nekonali. Krajne pravicový líder, doteraz známy zľahčovaním pandémie koronavírusu, sa tak podľa agentúry AFP prekvapivo priklonil k opatreniam zameraným na dodržiavanie sociálneho odstupu. (tasr)