AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 249 913 prípadov nákazy
Za sobotu (30. 1.) pribudlo 1723 pozitívne testovaných PCR testami
Spolu máme 4 642 (+77) obetí a 212 271 vyliečených (+ 3 865).

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 103,138,809
Počet vyliečených: 74,769,979
Počet úmrtí: 2,229,514

____________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca súhlasila, že dodávku vakcín proti koronavírusu pre Európsku úniu do konca marca navýši o deväť miliónov dávok, oznámila v nedeľu na Twitteri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. (tasr)

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli.
Zdroj: Francisco Seco

21:35 Skríningové testovanie v Jelšave v okrese Revúca zachytilo v nedeľu 4,65 percenta pozitívnych prípadov. Primátor mesta Milan Kolesár za zlou situáciou vidí aj nezodpovedné správanie niektorých obyvateľov. (tasr)

21:00 Miera pozitivity v Košiciach počas druhého kola skríningového testovania na ochorenie COVID-19 dosiahla v nedeľu 0,77 percenta. Odberové tímy vykonali 32.358 testov a odhalili 252 pozitívnych prípadov. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Fabian. (tasr)

20:33 Toma Moora, 100-ročného veterána druhej svetovej vojny, ktorý na jar 2020 počas pandémie vyzbieral milióny libier pre britských zdravotníkov, v nedeľu hospitalizovali s ochorením COVID-19. (tasr)

20:00 Stovky ľudí v Holandsku v nedeľu opäť protestovali proti prísnym pandemických opatreniam, ktorých cieľom je spomaliť šírenie nákazy koronavírusom. Oproti nedávnym násilným protestom však mali pokojnejší priebeh. (tasr)

19:20 Niekoľko stoviek Maďarov protestovalo v nedeľu v Budapešti na Námestí hrdinov proti opatreniam vlády v boji proti šíreniu nového druhu koronavírusu. Na Facebooku avizovalo účasť vyše 3000 ľudí, napokon ich prišlo okolo 300. (tasr)

18:40 Švajčiarsko musí tiež pre nedostatočné zásobovanie vakcínami obmedziť svoj plán očkovania proti koronavírusu a dávku dostane len polovica z počtu ľudí, ktorý si vláda naplánovala na február. V nedeľu to oznámilo ministerstvo zdravotníctva, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA. (tasr)

18:26 Približne 5000 ľudí protestovalo v nedeľu v uliciach Viedne proti karanténnym opatreniam, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu. Demonštráciu zorganizovala Slobodná strana Rakúska (FPÖ). (tasr)

18:00  Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini sa ospravedlňuje všetkým, ktorí jeho kritiku spustenia vakcinačnej kampane pochopili ako útok.  Zároveň je presvedčený, že úspešnému očkovaniu nepomôžu svojou podporou len známe tváre z kultúrneho či športového života, za čo im treba poďakovať, ale hlavne odborné vysvetľovanie zdravotných aspektov vakcíny, tak aby sa rozptýlili obavy u ľudí sa nechať zaočkovať. (tasr)

17:30 Ľudia, ktorým je momentálne umožnené dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, tak budú môcť od pondelka (1. 2.) urobiť aj v nemocnici v Snine. Objednať sa je možné prostredníctvom webstránky korona.gov.sk a rovnako si overiť splnenie podmienok. (tasr)

17:00 Portugalsko od nedele uzavrelo svoje hranice s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. Portugalská vláda vydala nariadenie, na základe ktorého sa sprísnili kontroly na letiskách a v prístavoch. Opatrenie má platiť najbližších 15 dní, píše na svojej webovej stránke španielska verejnoprávna stanica RTVE. (tasr)

 

16:30 Taliansko od pondelka zmierni opatrenia zavedené v spojitosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 v 16 z celkového počtu 20 regiónov. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na nedeľňajšie vyhlásenie talianskeho ministerstva zdravotníctva. (tasr)

16:00 Snaha Európskej únie (EÚ) zaočkovať 70 percent európskej populácie do leta sa ukazuje ako príliš ambiciózna. Pre meškajúce vakcíny a nepripravenosť jednotlivých členských štátov bude väčšina európskej populácie zaočkovaná až na jeseň. Upozornili na to europoslanci Ivan Štefanec (KDH) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) v diskusnej relácii TA3 V politike. (tasr)

15:20 Rakúsko a Nemecko v nedeľu oznámili, že poskytnú pomoc Portugalsku, ktorého zdravotníctvo je mimoriadne zaťažené pri snahách zvládnuť nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom. (tasr)

15:00 Pamätník a Múzeum Auschwitz-Birkenau a miesto bývalého nacistického vyhladzovacieho tábora na území Poľska v pondelok znovu otvoria pre verejnosť. Budú však platiť nové opatrenia, ktoré zabránia kontaktom medzi návštevníkmi. (tasr)

14:30 Premiér Igor Matovič (OĽANO) odmieta, že by bola dohoda v koalícii na zmene COVID-automatu v súvislosti s plošným testovaním. Pripomenul, že za jeho prijatie hlasovali aj ostatné koaličné strany a pripravili ho spolu s odborníkmi a epidemiológmi. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Dodal, že aktuálne rokujú s obchodnými reťazcami aj o predaji respirátorov za nákladové ceny. Nevedel však povedať, kedy by sa mohla uzavrieť finálna dohoda. (tasr)

Igor Matovič
Zdroj: Martin Baumann/ TASR

13:45 Ak Európska lieková agentúra (EMA) schváli žiadosť o registráciu ruskej vakcíny proti novému koronavírusu Sputnik, môže to rozšíriť možnosti očkovania aj na Slovensku. Zhodli sa na tom europoslanci Ivan Štefanec (KDH) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) v diskusnej relácii TA3 V politike. (tasr)

13:30 Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorí skúmajú pôvod nového druhu koronavírusu, navštívili v nedeľu dve trhoviská v stredočínskom meste Wu-chan, kde sa pred vyše rokom objavili jedny z prvých ohnísk nákazy. Časť vedcov sa domnieva, že koronavírus pochádza z netopierov a najprv sa šíril na trhovisku so živými zvieratami. (tasr)

12:30 Rusko nedodáva svoju vakcínu Sputnik V proti koronavírususeparatistickým republikám na východe Ukrajiny. Oznámil to v sobotu Ruský fond priamych investícií (RFPI). (tasr)

11:30 V Prievidzi v sobotu (30. 1.) otestovali na nový koronavírus 10.551 osôb, 106 testov bolo pozitívnych. Miera pozitivity je zatiaľ jedno percento. Informovalo o tom mesto na sociálnej sieti.

 

10:40 Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí skúmajú pôvod nového druhu koronavírusu, navštívili v nedeľu dve trhoviská v stredočínskom meste Wu-chan, kde sa pred vyše rokom objavili jedny z prvých ohnísk nákazy. Informovali o tom agentúry AP a AFP. (tasr)

10:00 Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v sobotu (30. 1.) na Slovensku 1723 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 8201 testov. Počet obetí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 77. Ochorenie prekonalo ďalších 3781 pacientov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. (tasr)

9:30 V Českej republike pribudlo v sobotu 4025 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 200 menej než pred týždňom. Vyplýva to z údajov zverejnených v nedeľu ráno na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva ČR. (tasr)

9:00 Celoplošné testovanie antigénovými testami sa v nedeľu v Liptovskom Mikuláši neuskutoční. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor mesta Ján Blcháč. (tasr)

 

8:30 Knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) môžu byť pre verejnosť od stredy (27. 1.) znovu otvorené. Na vstup do knižnice je ale potrebný negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 alebo doklad o prekonaní tohto ochorenia nie starší ako tri mesiace či zaočkovanie druhou dávkou vakcíny. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

8:00 Austrália nezaznamenala už dva týždne prípad komunitného prenosu koronavírusu, ktorým sa v krajine infikovalo približne 29 000 ľudí a 909 mu podľahlo. Krajina v nedeľu znovu otvorila "cestovnú bublinu" s Novým Zélandom, keďže neoznámil žiadny nový prípad komunitného prenosu koronavírusu SARS-CoV-2. (tasr)

7:50 Od spustenia očkovacej kampane proti chorobe COVID-19 v Izraeli pred šiestimi týždňami dostali prvú dávku vakcíny už približne tri milióny ľudí, čo je asi jedna tretina tamojšej 9,3-miliónovej populácie. Približne 1,7 milióna Izraelčanov dostalo aj druhú dávku. (tasr)

7:40 Tuniská vláda schválila použitie ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu SARS-CoV-2 na svojom území po dobu jedného roka. (tasr)

7:30 Ukrajina dostane vo februári 117.000 dávok vakcíny proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech na základe globálnej schémy COVAX. Rozdelia ich "okamžite" medzi zdravotníckych pracovníkov, ktorí poskytujú starostlivosť pacientom s COVID-19. (tasr)

7:15 Nemecko si už objednáva vakcíny na rok 2022 pre prípad, že budú nutné pravidelne podávané alebo dodatočné dávky na zachovanie imunity obyvateľstva proti variantom koronavírusu. V sobotu to oznámil minister zdravotníctva Jens Spahn. V Európe pritom silnie frustrácia z pomalého tempa očkovania. (tasr)

7:00 V lyžiarskom areáli v českej obci Čenkovice bol v sobotu spustený vlek, a to napriek protikoronavírusovým opatreniam. Na čulý lyžiarsky ruch narazili policajti, ktorí vykonávali kontrolu lyžiarskych areálov v okrese mesta Ústí nad Orlicí. Lyžovalo sa tiež v areáli Vaňkův kopec, ktorý leží neďaleko Ostravy. (tasr)