12:55V Španielsku zaznamenali v priebehu 24  hodín ďalších 394 prípadov úmrtia na ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Nákaze doposiaľ podľahlo 1720 ľudí, infikovaných bolo 28.572 osôb.

12:45 Putin nariadil armáde poskytnúť Taliansku pomoc v boji s koronavírusom. V sobotu o nej telefonicky rokoval s premiérom Contem. Ruské ministerstvo obrany pošle do Talianska osem tímov vojenských lekárov, špeciálne dezinfekčné vozidlá a ďalšie zariadenia

12:41 Nemeckí vedci odporúčajú, aby sa pre koronavírus na najmenej tri týždne zásadne obmedzil verejný život. Uviedli to vo svojom stanovisku menom  akadémie vied Leopoldina.

12:38 India dnes zakázala na 14 hodín vychádzať viac než miliarde občanov. Opatrenie má byť podľa premiéra Narendra Módího skúškou pripravenosti na boj s pandémiou a čiastočne zastaviť šírenie nákazy.

12:35  Príbeh mladej mamičky, ktorú koronavírus pripútal k nemocničnému lôžku.

12:32 Slovenský výrobca bioetanolu, spoločnosť Enviral, a.s. zo skupiny ENVIEN GROUP reaguje na akútny nedostatok dezinfekčných prostriedkov. V najbližšom čase dodá výrobcom dezinfekčných prostriedkov niekoľko miliónov litrov 99,3% bezvodého liehu. Informuje portál webnoviny.sk.

V piatok 20.marca expedovala firma prvých 45 000 litrov. Lieh bol aktuálne zaradený na zoznam schválených  dezinfekčných prípravkov priamo proti Koronavírusu (SARS-CoV-2). V koncentrácii od 60 % – 80 % účinkuje nielen na baktérie, ale aj vírusy. Útočí na obal vírusov, zamedzuje ich prežitiu a množeniu. 

12:23 Pellegrini tvrdí, že nemocnice dostali už začiatkom januára pokyn, aby sa predzásobili ochrannými pomôckami, z ktorých podľa neho doteraz čerpajú. Až potom dostali štátne hmotné rezervy príkaz, aby ich zabezpečili vo väčšom množstve.

Koronavírus
Zdroj: twitter

12:15 Obmedzenia v Česku by sa mali začať uvoľňovať po Veľkej noci, počas sviatkov budú ešte platiť. Hranice budú zatvorené ešte minimálne pol roka, povedal šéf krízového štábu Roman Prymula. Do niektorých krajín nebude možné ísť ani na Vianoce

12:09 Expremiér Pellegrini odmieta kritiku, že Slovensko netestovalo dostatočne. Podľa neho včera na vláde hlavný hygienik potvrdil, že sa testovalo toľko, koľko bolo potrebné. „Nemali by klamať v tom, že Slovensko naschvál znižovalo čísla,“ dodal v TA3

12:05  Šikovníci z Piešťan vyrobili a rozdávajú dezinfekciu vyrobenú v pálenici.

12:02 Spoľahlivé testy na koronavírus zatiaľ nemáme objednané, podľa štátnych rezerv neboli v ponuke. Minister zdravotníctva Krajčí včera informoval, že máme posledných 3000 setov.

12:00 Irán dnes potvrdil ďalších 129 prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil celkovo na 1685. Nakazených je viac ako 21.600 osôb.

11:53 USA sú už v počte potvrdených prípadov koronavírusu na treťom mieste. Pribudlo ďalších 2681 ľudí a spolu ich je 26 888. Prvá je Čína (81 349) a na druhom mieste je Taliansko (53 578), ktoré však má najviac obetí – 4825.

11:50 Argentínčan Paulo Dybala je tretím hráčom talianskeho futbalového klubu Juventus Turín, ktorý mal pozitívny test na ochorenie COVID-19. Spolu s rovnako nakazenou priateľkou Orianou Sabatiniovou sú v domácej karanténe a nemajú symptómy choroby.

11:47 Ak šéf štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura nevysvetlí nákupy, vláda už v pondelok odhlasuje jeho odvolanie. Po stretnutí o tom informoval premiér Igor Matovič.  Štátne rezervy preplatili ochranné pomôcky o 13 miliónov eur.

11:43 Trenčiansko-teplickí policajti preverovali oznámenie o konaní bohoslužby v kostole v Trenčianskej Teplej.
Tí po príchode na miesto zistili, že v Teplanskom kostole sa naozaj uskutočnila súkromná Kňažská omša.

Kňaz, ktorý mal omšu vykonať policajtom uviedol, že omša bola vykonaná v súlade s kanonickým právom, ktoré kňazovi toto prikazuje a verejnosť sa jej zúčastnila z vlastnej vôle.

Polícia SR
Zdroj: polícia trenčianský kraj

11:36 Všetky obchody reťazcov Terno, dm drogerie market a Teta sú dnes zatvorené, rozhodli sa dopriať svojim zamestnancom oddych. Ďalšie obchodné siete, ktoré smú predávať, pre mimoriadnu situáciu skrátili čas predaja počas niektorých dní. Zatvorené sú aj predajne obchodu siete Kraj.

11:30 Počet obetí ochorenia COVID-19 dnes v Maďarsku stúpol na šesť. Podľa informácie vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu nákaze podľahli dve Maďarky vo veku 65 a 75 rokov.

Z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa v budapeštianskej Nemocnici sv. Ladislava zotavilo už 12 pacientov.

V Maďarsku evidujú 131 nakazených. V nemocničnej karanténe je 115 ľudí.

 

Článok pokračuje na ďalšej strane.