AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 93 396  prípadov nákazy.
  • Za štvrtok (19. 11.) pribudlo 1 818 nakazených koronavírusom.
  • Spolu máme 614 (+35) obetí a 40 816 vyliečených (+2 121).
SITUÁCIA VO SVETE
  • Počet nakazených: 57 297 459
  • Počet vyliečených: 39 780 789
  • Počet úmrtí: 1 366 731

__________________________________________________________________________________

ONLINE

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Každý deň u nás pribúdajú tisíce nových nakazených, ktorí musia zostať v karanténe aj s rodinami. U veľkej časti pacientov môže mať ochorenie bezpríznakový priebeh, avšak aj vtedy je dobré dodržať niekoľko odporúčaní a prípadne podporiť imunitu dostupnými spôsobmi. Viac sa dočítate TU.

21:43 Celoplošné testovanie antigénovými testami na ochorenie Covid-19 prebieha v Košickom kraji aj dnes. Tentokrát je však dobrovoľné a na niektorých miestach nezvyčajné. Viac sa dočítate TU.

21:19 Prelomový test na ochorenie Covid-19 od slovenských vedcov mohol byť už dávno dostupný v obrovských množstvách. Zlyhala však podpora zo strany štátu pre našu vedu. Viac sa dočítate TU.

20:55 Celoplošné testovanie antigénovými testami na ochorenie Covid-19 prebieha v Košickom kraji aj dnes. Tentokrát je však dobrovoľné a na niektorých miestach nezvyčajné.

20:22 Priebeh testovania v obciach Bratislavského kraja kopíruje situáciu z ostatných miest a obcí, v ktorých realizujú víkendové pretestovanie na nový koronavírus. Účasť na dobrovoľnom testovaní je výrazne nižšia ako počas celoplošnej akcie, v ktorej boli otestovaní zvýhodnení voči tým, ktorí sa testovať nedali. (tasr)

19:49 Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici otvorí v tomto roku svoje brány pre uchádzačov o štúdium prvýkrát online. Študenti stredných škôl a gymnázií budú môcť od pondelka (23. 11.) počas troch dní spoznať všetkých šesť fakúlt UMB. TASR o tom informovala Dana Straková, vedúca referátu marketingovej komunikácie univerzity. (tasr)

19:20 Koronavírusová pandémia vyvolala systémovú ekonomickú krízu, ktorá nemá obdobu od Veľkej hospodárskej krízy, uviedol v sobotu ruský prezident Vladimir Putin na virtuálnom summite skupiny G20. (tasr)

18:50 Taliansko plánuje v januári budúceho roku spustiť rozsiahle očkovanie novou vakcínou proti koronavírusu SARS-CoV-2. Uviedol to v sobotu taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza. (tasr) Viac sa dočítate TU.

Dobrovoľník dostáva ako druhý v poradí vakcínu proti novému koronavírusu počas klinickej skúšky vakcíny.
Dobrovoľník dostáva ako druhý v poradí vakcínu proti novému koronavírusu počas klinickej skúšky vakcíny.
Zdroj: Ted S. Warren

18:23 Irán od soboty zatvára vo viac ako polovici miest v krajine obchodné prevádzky s výnimkou lekární či zdravotných stredísk a zavádza aj obmedzenia pohybu obyvateľov v snahe zamedziť šíreniu nového druhu koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP. (tasr)

18:12 Koronakríza spôsobila, že globálny dlh sa v 3. kvartáli dostal na nové rekordné maximum vyše 272 biliónov USD (229,3 bilióna eur), uviedol Inštitút pre medzinárodné financie (IIF) a varoval pred "útokom dlhového cunami". Podľa IIF globálny dlh bude v najbližších mesiacoch pokračovať v raste a stanovovaní nových rekordných maxím a do konca roka dosiahne 277 biliónov USD alebo 365 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP). (tasr)

17:50 Už štvrté kolo plošného testovania na ochorenie COVID-19 majú tento víkend v Zborove, najväčšej obci Bardejovského okresu, keďže tento okres bol zaradený aj do pilotného testovania. Tentoraz je účasť dobrovoľná, čo sa prejavuje aj na nižšej účasti. V miestnom kultúrnom dome majú ako predtým zriadené dve odberné miesta. (tasr)

17:28 Mestské divadlo Trenčín bude večer vysielať online predstavenie Svetový Slovák Štefánik. Zapojí sa tak do celoslovenského podujatia Noc divadiel 2020. Pre TASR to uviedla riaditeľka Mestského divadla Trenčín Zuzana Mišáková. Projekt, ktorý sa pre šírenie nového koronavírusu presunul do virtuálneho priestoru, dostal podtitul Stále sme tu!. Súhrnný program podujatia, ktoré koordinuje Divadelný ústav, je dostupný na nocdivadiel.sk. (tasr)

16:50 Niekoľko stoviek dánskych farmárov blokovalo na traktoroch ulice v mestách Kodaň a Aarhus na protest proti kontroverznému nariadeniu vlády zlikvidovať všetky norky chované v Dánsku. (tasr) Viac sa dočítate TU.

Zamestnanci norkových  fariem protestujú na ceste v dánskom meste Holstebro v  severozápadnej časti Jutského polostrova.
Zamestnanci norkových fariem protestujú na ceste v dánskom meste Holstebro v severozápadnej časti Jutského polostrova.
Zdroj: Bo Amstrup

16:17 Na štvrtom kole testovania na nový koronavírus sa v sobotu k 12.00 h zúčastnilo 31.548 ľudí. Pozitívny test malo 602 z nich, čo v priemere predstavuje 1,91 percenta. Viac sa dočítate TU.

16:00 Na štvrtom kole testovania na nový koronavírus sa v sobotu k 12.00 h zúčastnilo 31.548 ľudí. Pozitívny test malo 602 z nich, čo v priemere predstavuje 1,91 percenta. Najväčšie číslo pozitívne testovaných bolo pod veliteľstvami Hlohovec a Zvolen. Na brífingu v Púchove o tom v sobotu informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že evidujú približne tretinový záujem oproti testovaniu pred dvoma týždňami. (tasr)

15:32 Spojené štáty v piatok zaznamenali 195.542 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Prekonaný tak bol doterajší rekord z predošlého dňa, keď v krajine zaevidovali 187.833 infikovaných. (tasr)

15:00 O tom, či majú byť ďalšie kolá celoplošného testovania, respektíve v akej forme sa majú uskutočniť, by mali rozhodnúť odborníci. Myslí si to podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. (tasr)

14:20 O tom, či majú byť ďalšie kolá celoplošného testovania, respektíve v akej forme sa majú uskutočniť, by mali rozhodnúť odborníci. Myslí si to podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, ktorá verí, že hlas odborníkov rozhodne aj na rokovaní pondelkového ústredného krízového štábu. (tasr)

13:30 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline tento týždeň otvorila mobilné odberové miesto na realizáciu antigénových testov na nový koronavírus. Od pondelka zdravotníci otestovali 206 ľudí, pozitívny výsledok zistili v 13 prípadoch. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Testovanie v obci Markovce (okres Michalovce).
Testovanie v obci Markovce (okres Michalovce).
Zdroj: Roman Hanc

13:15 Záujem obyvateľov o testovanie na nový koronavírus v obci Dohňany, okres Púchov, je zatiaľ oveľa menší ako počas prvého kola. Pre TASR to povedal miestny starosta Milan Panáček. Odberové tímy v obci sú podľa starostu v identickom zložení ako pri prvom a druhom testovaní. "Máme dve odberové miesta, ktoré sú už zabehnuté, s ľuďmi ani zdravotníkmi nebol problém," doplnil.

12:55 Poľský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu vyzval svojich spoluobčanov, aby necestovali počas vianočných sviatkov, keďže vláda plánuje väčšinu opatrení súvisiacich s koronavírusovou pandémiou predĺžiť. Netýka sa to obchodov v nákupných centrách, ktoré sa znovu otvoria od budúcej soboty. (tasr)

12:45 Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 sa začalo v Nitrianskom kraji v 51 obciach v siedmich okresoch. Testovacie miesta sú zriadené najmä v kultúrnych domoch, budovách obecných úradov, školách a na športoviskách, ale aj v synagóge. (tasr)

12:30 Ukrajina zaznamenala za posledných 24 hodín ďalších 14.580 prípadov infekcie novým typom koronavírusu. Ide o vôbec najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v sobotu ráno Systém monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RBNO), informovala agentúra UNIAN. (tasr)

Odberní pracovníci v telocvični na základnej škole na Školskej ulici v obci Vinosady, okres Pezinok.
Odberní pracovníci v telocvični na základnej škole na Školskej ulici v obci Vinosady, okres Pezinok.
Zdroj: Jaroslav Novák

12:20 Aktuálna situácia v meste Púchov v súvislosti s testovaním na nový koronavírus je pokojná, záujemcovia prichádzajú do odberných miest priebežne. Uviedla to v sobotu primátorka mesta Katarína Heneková. "Otvorili sme všetky odberné miesta. Do niektorých prichádza viac ľudí, do niektorých menej, no ide to priebežne, nikto nemusí čakať,"zhodnotila primátorka.

11:55 Zatiaľ pomerne nízky záujem občanov hlásia v sobotu viaceré obce v Košickom kraji, v ktorých sa počas víkendu koná plošné dobrovoľné testovanie antigénovými testami na ochorenie COVID-19. V rámci kraja sa testovanie koná najviac v okrese Košice-okolie, a to v 24 obciach. "Zatiaľ to prebieha štandardne bez problémov, začalo sa o 8.00 h, evidujeme pomerne nízku účasť, tak uvidíme, čo deň prinesie,"potvrdila dopoludnia pre TASR prednostka okresného úradu Košice-okolie Zuzana Vozár Kakaščíková. 

11:35 V nemocnici v košickej Šaci v piatok (20. 11.) plošne otestovali antigénovými testami na nový koronavírus viac ako 800 zamestnancov. "Z 331 administratívnych pracovníkov a zamestnancov ambulancií bez lôžok sme nezaevidovali ani jeden pozitívny prípad. Na oddeleniach sa počas piatkového plošného testovania v Nemocnici Agel Košice-Šaca vyskytli štyri pozitivity,"uviedol riaditeľ nemocnice Ján Slávik. (tasr)

 

11:20 Testovanie obyvateľov na nový koronavírus v obci Svätý Kríž (okres Liptovský Mikuláš) by mohlo pokračovať aj mimo celoplošných kôl. Navrhuje to miestny starosta Dušan Matejka. Čítajte viac TU >>>

Na Slovensku sa začalo štvrté dobrovoľné kolo testovania. Na snímke pohľad do divadelnej sály, v ktorej prebieha testovanie v meste Púchov.
Na Slovensku sa začalo štvrté dobrovoľné kolo testovania. Na snímke pohľad do divadelnej sály, v ktorej prebieha testovanie v meste Púchov.
Zdroj: RADOVAN STOKLASA

10:50 Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že zmenou oproti predošlým testovaniam je to, že na základe požiadavky samospráv je toto kolo určené prioritne pre obyvateľov 458 určených miest a obcí. Má sa tak zistiť reálny výskyt ochorenia u ľudí, ktorí v nich naozaj žijú. Pripomenul dobrovoľnosť testovania. Naďalej verí vo vysokú účasť. (tasr)

10:40 Za posledný deň potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 4397 ľuďom a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo rekordných 121 pacientov, informoval v sobotu operačný štáb na stránke koronavirus.gov.hu. Doteraz najväčší denný počet obetí s hodnotou 107 zaznamenali v troch novembrových dňoch, naposledy 15. novembra. (tasr)

AKTUÁLNE ČÍSLA

10:25 Na Slovensku v piatok pribudlo 1861 nakazených novým koronavírusom, identifikovali ich z 10.554 testov. Pribudlo i 30 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2372 ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. 

Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji (363), nasleduje Trenčiansky (316), Nitriansky (264), Žilinský (251), Trnavský (246), Košický (176), Banskobystrický (127) a Bratislavský (118). V nemocniciach je hospitalizovaných 1698 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1469 ľudí. Na JIS je 104 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 112 osôb. (tasr)

10:10  Rusko zaznamenalo za uplynulý deň rekordný počet nových prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19, ako aj súvisiacich úmrtí, informovala v sobotu agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie krízové centrum. Úrady zaznamenali za posledných 24 hodín 24.822 nových prípadov, celkovo od začiatku pandémie už 2.064.748. (tasr)

9:50 Všetkých 537 odberových miest na ďalšie kolo testovania na ochorenie COVID-19 je otvorených. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti s tým, že jednotlivé tímy sú naplnené na 100 percent.  

8:30 V 458 mestách a obciach sa počas víkendu koná ďalšie kolo testovania. Tentokrát je dobrovoľné. Týka sa miest a obcí, ktoré v rámci posledného testovania dosiahli podiel pozitívnych testov viac ako jedno percento. Ľudia sa môžu testovať od 8.00 do 20.00 h. Kompletný zoznam miest a obcí, kde sa testuje, je na webstránke www.somzodpovedny.sk. Nachádzajú sa tam aj informácie, ako sa testuje a čo v prípade, že vyjde pozitívny výsledok. Vtedy treba ísť do domácej 10-dňovej karantény.

 

7:30 V Česku za piatok zaznamenali 5809 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je pokles o 1548 potvrdených infikovaných v porovnaní s rovnakým dňom minulého týždňa. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v sobotu ráno zverejnilo české ministerstvo zdravotníctva. (tasr)

7:10 Donald Trump mladší, najstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa, mal pozitívny test na nový koronavírus a nachádza sa v karanténe bez príznakov ochorenia. Oznámil to v piatok jeho hovorca. (tasr)

7:00 Ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom, by tento vírus nemali opätovne dostať najmenej po obdobie šiestich mesiacov. Vyplýva to z výskumu vedcov Oxfordskej univerzity. Profesor David Eyre, ktorý je jedným z autorov štúdie, nazval zistenia "skutočne dobrými správami"."Môžeme si byť istí, že aspoň v krátkodobom horizonte väčšina ľudí, ktorí COVID-19 dostanú, ho nedostane znova,"dodal. (tasr)