AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 392 647 prípadov nákazy.
  • Za piatok (30. 7.) pribudlo 66 pozitívnych prípadov.
  • Spolu máme 12 540 (+ 4) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE
  • Počet nakazených: 198 047 247
  • Počet úmrtí: 4 224 637
  • Počet vyliečených: 178 941 631

_____________________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Cestovanie s COVID pasmi sa poriadne komplikuje. Pribúdajú mnohé prípady, kedy digitálny preukaz uvádza nesprávne údaje. Viac sa dočítate TU.

21:33 Hager Ameurová, 37-ročná zdravotná sestra dala výpoveď zo zamestnania a obvinila francúzsku vládu z "vydierania". "Myslím si, že nám nemôžu hovoriť, čo máme robiť," povedala s tým, že so zdravotníkmi bolo počas prvej vlny koronavírusového ochorenia COVID-19 zle zaobchádzané. "A teraz nám zrazu oznámili, že ak sa nedáme očkovať, tak je to naša chyba, že ľudia sú infikovaní. Myslím si, že je to odporné," dodala. (tasr)

21:20 Vo Francúzsku budú od 9. augusta očkovacie preukazy povinné pri vstupe do reštaurácií, kaviarní, cestovaní v medzimestských vlakoch či v leteckej doprave. Uviedol to v stredu hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal. Poznamenal, že stúpajúci počet prípadov nákazy - v priemere 19.000 prípadov denne - znamená, že situácia "sa naďalej zhoršuje a je znepokojujúca". Vplýva na to najmä šírenie variantu delta, dodal. (tasr)

20:13 Počet potvrdených prípadov infekcie novým druhom koronavírusu na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 916 na celkovo 2.252.785. Vyplýva to zo sobotňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

20:00 Tisíce ľudí pochodovali v sobotu francúzskou metropolou Paríž na protest proti zavedeniu tzv. covidových pasov. Polícia proti niektorým zasahovala, pričom použila aj slzotvorný plyn. (tasr)

18:40 Britské zdravotnícke organizácie vyzvali tehotné ženy, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu, keďže výsledky nedávnej štúdie ukazujú, že variant delta zrejme zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19 u tehotných žien spojeného s hospitalizáciou. (tasr)

17:25 Štyri najvýznamnejšie zdravotnícke, obchodné a finančné organizácie v sobotu v spoločnom vyhlásení vyzvali výrobcov proticovidových vakcín, aby uprednostňovali dávky pre chudobnejšie krajiny s cieľom bojovať proti ich "akútnemu a alarmujúcemu nedostatku". (tasr)

15:39 Vo veľkokapacitnom očkovacom centre na trenčianskom výstavisku Expo Center budú aj v nedeľu (1. 8.) očkovať záujemcov o vakcináciu proti COVID-19 bez registrácie prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií (NCIZ). Ako informovala Barbora Jánošková z Oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja, očkovať na trenčianskom výstavisku sa bude možné iba v nedeľu od 8.00 h do 17.00 h. Zaočkovať môžu 1200 osôb. 

14:45 Režim na hraniciach sa opäť mení. Osoby, ktoré vstupujú na územie SR a ktoré dostali prvú dávku vakcíny proti COVID-19 pred 9. júlom, už musia ísť do karantény. Vyplýva to z uznesenia Ústavného súdu SR, ktoré v sobotu vyšlo v zbierke zákonov a je zverejnené na portáli právnych predpisov www.slov-lex.sk. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. (tasr)

13:55 Príčinou posledného nárastu počtu nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Číne je variant delta, v sobotu to uviedli predstavitelia tamojšieho Národného zdravotného výboru (NHC). Čína sa naďalej snaží bojovať s narastajúcim počtom nových infekcii už v 14 provinciách krajiny. "Hlavný kmeň, ktorý v súčasnosti cirkuluje, je variant delta. Ten predstavuje ešte väčšiu výzvu v súvislosti s prevenciou a kontrolami," uviedol hovorca NHC Mi Feng. (tasr)

13:25 Rwandská vláda nariadila zrušenie lockdownu v hlavnom meste Kigali a ďalších ôsmich okresoch, hoci počet prípadov ochorenia COVID-19 je v tejto africkej krajine stále na vzostupe. (tasr)

12:50 Nosenie rúšok, pravidelná dezinfekcia či dodržiavanie rozstupov sú v čase pandémie ochorenia COVID-19 samozrejmosťou aj na vojenských základniach misie OSN UNFICYP na Cypre. Na opatrenia treba prihliadať nielen pri plnení úloh, ale dotkli sa aj voľného času vojakov, priblížili pre TASR členovia slovenského kontingentu. (tasr)

12:40 Japonské hlavné mesto Tokio, kde sa momentálne konajú letné olympijské hry, zaznamenalo v sobotu 4058 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je vôbec najvyšší počet od začiatku pandémie. Počet nových prípadov prvýkrát prekročil hranicu 4000 infekcií. 

Organizátori letných olympijských hier zaznamenali v sobotu 21 nových prípadov nákazy, medzi nakazenými nie sú športovci. Organizátori však trvajú na tom, že olympijské hry nemajú vplyv na pandemickú situáciu v Tokiu, pretože neevidujú, že by nákazu medzi obyvateľmi rozšíril niektorí z účastníkov hier.

V japonskom Tokiu sa práve odohrávajú dlho očakávané Olympijské hry, mesto zároveň hlási rekord v počte nakazených od začiatku pandémie.
Zdroj: Profimedia

12:00 Najľudnatejší austrálsky štát Nový Južný Wales dnes oznámil 210 prípadov lokálnej nákazy koronavírusom za deň. Polícia zároveň uzavrela centrum Sydney pomocou radu kontrolných stanovísk, aby zabránila plánovanej nepovolenej demonštrácii proti lockdownu. V Sydney a okolí platí už zýždne prísna uzávera, ktorá potrvá najmenej do konca augusta.(tasr)

10:40 Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok oznámila, že Európska únia by do októbra mala dostať ďalších 40 miliónov dávok vakcíny od americkej spoločnosti Moderna. Moderna navyšuje výrobu v dvoch nových zariadeniach v USA. (tasr)

Aktuálne čísla

10:10 Prostredníctvom 10.239 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (30. 7.) na Slovensku 66 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli i štyri obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti dodáva, že k pozitívne testovaným vzorkám z PCR testov pribudlo aj 18 odhalených antigénovými testami, tých urobili počas piatka 7390. "Za posledný týždeň predstavoval počet pozitívne testovaných na delta  112 z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 61,9-percentné zastúpenie," dodal rezort.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Banskobystrickom kraji (27), nasleduje Bratislavský (15), Košický (12), Trnavský (3), Žilinský (3), Prešovský (2), Trenčiansky (2) a Nitriansky (2) kraj.  V nemocniciach je hospitalizovaných 81 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 46 ľudí. Na JIS sú šiesti pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú štyri osoby. (tasr)

9:50 V Česku pribudlo za piatok 140 ľudí s pozitívnym výsledkom tesu na koronavírus. Je to výrazne menej ako v piatok minulý týždeň, keď bolo nových nakazených 187. Reprodukčné číslo sa v krajine drží na hodnote 0,9, čo znamená, že epidémia je na ústupe. Číslo udáva, koľko ľudí v priemere nakazí jeden človek s pozitívnym výsledkom testu na koronavírus. (tasr)

9:25 V prípade zmeny priezviska, napríklad po vydaji ženy, je potrebné, aby majiteľ COVID preukazu požiadal o zmenu údajov. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) údaje po žiadosti upraví. "V prípade zmeny priezviska je potrebné poslať kópiu či scan relevantného dokladu, rodné číslo a súhlas so spracovaním osobných údajov do NCZI, napríklad na adresu [email protected] NCZI upraví údaje pre nový digitálny COVID preukaz EÚ," spresnila Diana Dúhová, hovorkyňa NCZI. (tasr)

8:30 Austrálske úrady sa rozhodli zaviesť od sobotňajšieho popoludnia miestneho času trojdňový lockdown vo viacerých ďalších častiach štátu Queensland vrátane mesta Brisbane. Dôvodom je snaha dostať tak pod kontrolu vznikajúce ohnisko koronavírusového variantu delta. Nariadenie nevychádzať z domu tak počas nasledujúcich troch dní zasiahne milióny obyvateľov. (tasr)

Eduard Heger v piatok navštívil lekárov mobilnej výjazdovej očkovacej jednotky v rámci jeho návštevy Nemocnice s poliklinikou Bojnice.
Zdroj: Alexandra Moštková

8:00 Česká vláda od soboty mení niektoré hygienické opatrenia týkajúce sa cestovania detí vo veku 6 až 12 rokov a nosenia ochrany horných dýchacích ciest. Na tieto deti sa už ani v prípade návratu z rizikových a vysoko rizikových krajín nebude vzťahovať povinnosť mať pri prekročení hraníc negatívny PCR test. Tieto deti budú môcť PCR test absolvovať bezprostredne po návrate do ČR. Nemusia už pred tým stráviť päť dní v domácej izolácii. (tasr)

7:30 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zdôraznila, že delta variant koronavírusu SARS-CoV-2 je varovaním, ktoré má podnietiť rýchlu reakciu pred tým, ako sa objavia nebezpečnejšie mutácie. "Delta je varovaním, že vírus sa vyvíja, ale je aj výzvou konať - urobiť niečo skôr, ako sa objavia nebezpečnejšie varianty," vyhlásil v piatok na brífingu v Ženeve riaditeľ WHO pre mimoriadne situácie Mike Ryan. (tasr)

7:15 Na Slovensku chýba politická osobnosť, ktorá by vedela dosiahnuť základný konsenzus koalície a aspoň časti opozičných strán o otázkach očkovania proti ochoreniu Covid-19. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko. „Vecná informačná kampaň nie je a zodpovedná je za to vládna koalícia, nie opozícia,“ poznamenal. (tasr)

Povinné očkovanie zasiahne slovenských vojakov

7:00 Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete. Pre médiá to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

„Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a misií, musí už dnes povinne podstúpiť očkovaciu schému. Dostáva rôzne vakcíny na rôzne druhy ochorení. My sme zaradili aj vakcínu proti COVID-19 medzi vakcíny, ktoré musia byť realizované pred odchodom na každú operáciu," vysvetlil minister. O povinnom očkovaní vojakov pôsobiacich doma rezort podľa Naďa neuvažuje.  (tasr)

To najdôležitejšie zo včera si pozrite vo VIDEU: