Vo štvrtok o tom informovala agentúra TASS, ktorá sa odvolala na nemenovaný zdroj. "Podľa predbežných údajov v bani nikto neprežil. Zahynulo až 52 ľudí vrátane banských záchranárov," uviedol zdroj pre TASS. Informáciu potvrdili v piatok skoro ráno aj ruské úrady. 

Nemenovaný predstaviteľ medzi obete započítal aj šesť záchranárov, ktorí v bani pátrali po preživších.
Guvernér Kemerovskej oblasti Sergej Civiľov už skôr spresnil, že pátracie a záchranné operácie boli prerušené po tom, ako záchranári v epicentre výbuchu a požiaru zistili vysokú koncentráciu metánu a oxidu uhoľnatého.

Súťaž
Zdroj: archív

Podľa Federálnej služby pre dohľad v oblasti ekológie, technológií a využívania jadrovej energie (Rostechnadzor) došlo v bani Listviažnaja, ležiacej pri meste Belov v Kemerovskej oblasti, k výbuchu v jednej vetracej štôlni.

Pravdepodobnú príčinu výbuchu sa dozviete v GALÉRII

Guvernér Kemerovskej oblasti Sergej Civiľov prostredníctvom aplikácie Telegram spresnil, že medzi mŕtvymi je 46 baníkov a šesť záchranárov. Dodal, že ďalších 38 baníkov a 11 záchranárov je hospitalizovaných, väčšinou v dôsledku nadýchania sa toxických plynov.

 

Zadržali prevádzkara bane

Podozrením z porušenia bezpečnostných pravidiel s následkom smrti sa zaoberá oblastná správa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (takzvaného Sledkomu), ktorej príslušníci už zadržali prevádzkara bane a dvoch ďalších vysoko postavených zamestnancov.

Podľa ruského ministerstva pre výnimočné situácie sa z bane Listviažnaja podarilo zachrániť celkovo 239 ľudí. V tejto súvislosti plánujú ruské úrady dať vykopať počas nasledujúcich troch dní ďalšiu šachtu, ktorá podľa Civiľova zabráni vzniku požiarov.

V bani Listviažnaja došlo k havárii aj 24. januára 1981, keď pri výbuchu metánu v jednej zo štôlní zahynulo päť osôb, ako aj 28. októbra 2004, keď si výbuch zmesi metánu a vzduchu vyžiadal životy 13 ľudí.