"V čase, keď sa mnohé konflikty zdajú byť neriešiteľnými, sme preukázali, že postoje sa dajú zmeniť a budúcnosť môže byť iná, ak odmietneme byť väzňami svojej minulosti. Ukázali sme, že pokrok a ľudská dôstojnosť sa najlepšie rozvíjajú prostredníctvom vzájomnej spolupráce," povedal Obama v Hanoji. Šéf Bieleho domu sa však vo svojej reči vyhol priamej kritike Vietnamu ohľadne dodržiavania ľudských práv.

Obama bude prvým prezidentom USA v Hirošime: Ospravedlní sa za zhodenie atómovej bomby?

Namiesto toho v širších intenciách spomenul "univerzálne hodnoty", ktoré by mal Hanoj prijať. Ide najmä o slobodu slova a zhromažďovania sa, právo na prístup k informáciám či právo demonštrovať.

Prelomové stretnutie

Barack Obama sa stretol v rámci svojej cesty do Ázie aj so známym Anthonym Bourdainom v Hanoji. Pred reštauráciou Bun Cha Huong Lien sa zhromaždil obrovský dav, ktorý prišiel prezidenta pozdraviť. Obama si s tými, ktorí sa zoskupili v blízkosti jedálne, potriasol rukou, zamával divákov a odišiel.

Anthony Bourdain je známy americký kuchár a televízny moderátor, ktorý už v rámci siedmej série svojho seriálu jazdí po svete, aby sa podrobnejšie oboznámil s gastronómiou rôznych kultúr. 

Čo teda Bourdain a prezident jedli počas tohto historického stolovania?

Prezident si pochutnal na Bun cha, čo je tradičný pokrm, ktorý sa skladá z grilovaného bravčového mäsa, podávaného s vývarom alebo omáčkou. Mäso je obložené ryžovými rezancami a čerstvými bylinkami. Bourdain neskôr tweetol, že jedlo stojí len 6 dolárov a pozitívne ohodnotil prezidentovu schopnosť jesť paličkami.

 

Obama mal nabitý program

V priebehu dňa sa Obama stretol aj s predstaviteľmi vietnamskej občianskej spoločnosti vrátane politických disidentov a novinárov, ktorí sú prenasledovaní tamojším komunistickým režimom za angažovanie sa v otázkach ľudských práv a iných citlivých záležitostiach. Obama svoj prejav adresoval najmä mladým ľudom.

"Váš osud je vo vašich rukách. Je to vaša chvíľa, usilujete sa dosiahnuť budúcnosť, akú si sami želáte. Chcem vás uistiť, že USA budú stáť po vašom boku ako váš partner a priateľ," zdôraznil americký prezident, ktorý v pondelok ohlásil zrušenie 40-ročného embarga na predaj zbraní do Vietnamu. Obamu na jeho návšteve Vietnamu sprevádzajú šéf americkej diplomacie John Kerry a prezidentská bezpečnostná poradkyňa Susan Riceová.

Obama si pred potriasaním rúk zložil obrúčku...

via GIPHY

Obama je iba tretím prezidentom USA, ktorý zavítal do tejto juhoázijskej krajiny. Pred ním tak učinili Bill Clinton v roku 2000 a George W. Bush v roku 2006. Obama sa z Hanoja presunul do Hočiminovho Mesta, niekdajšieho Saigonu, kde sa stretne s vietnamskými podnikateľmi a mládežou. V stredu poobede odcestuje z Vietnamu do Japonska na summit najvyšších predstaviteľov krajín skupiny G7.

Ako vôbec prvý prezident USA navštívi mesto Hirošima, ktoré v roku 1945 zničila americká atómová bomba.