Streľbou v mešitách, ktorá otriasla uvedeným mestom 15. marca, sa bude podľa Ardernovej zaoberať tzv. kráľovská vyšetrovacia komisia, informovala tlačová agentúra AP. Táto najvyššia forma vyšetrovania na Novom Zélande je určená pre "záležitosti najvyššej dôležitosti pre verejnosť",pripomenula premiérka.
      
Ardernovej vláda už skôr rozhodla, že nechá preveriť, či bolo možné takémuto útoku zabrániť, dosiaľ však nebolo známe, o aký druh vyšetrovania pôjde. Podľa pondelkového vyhlásenia spomínaná komisia posúdi, čo "sa mohlo alebo malo urobiť pre to, aby sa tomuto útoku predišlo".
      
Z útoku na mešity v Chistrchurchi, ktorý si okrem obetí na životoch vyžiadal aj 50 zranených, bol obvinený 28-ročný austrálsky pravicový extrémista.

Telo 26-ročného Pakistanca, ktorý bol pri útoku na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch medzi 50 veriacimi, priviezli v pondelok na letisko v juhopakistanskom prístavnom meste Karáči. Informovala o tom agentúra AP. Sajjid Aríb Ahmad patril k deviatim Pakistancom, ktorí prišli o život, keď belošský rasista spustil 15. marca v dvoch mešitách v Christchurchi streľbu do ľudí.
     
 Telo prevzal na letisku v Karáči vzlykajúci otec obete Sajjid Ajjáz Ahmad, členovia rodiny a predstavitelia vlády.Ahmad bol jediný syn a emigroval na Nový Zéland za prácou, ako uviedol jeho strýko Muhammad Muzaffar Chán.