"V dôsledku toho vás informujem o mojom rozhodnutí odvolať vás z postu vo Vláde Jeho Veličenstva," napísal Sunak vo zverejnenom liste Zahawimu.

Zahawi nedávno priznal, že počas pôsobenia na poste ministra financií zaplatil pokutu, aby urovnal spor s daňovým úradom týkajúci sa nezaplatenej dane. Sám tvrdí, že sa omylu nedopustil zámerne, ale z nedbanlivosti. Vyrovnanie ho podľa britských médií vyšlo na takmer päť miliónov libier, uviedla agentúra AP.

V súvislosti so škandálom rástol tlak na odstúpenie alebo odvolanie Zahawiho. Ten bol ako predseda konzervatívcov zodpovedný za správu strany a jej centrály. Najvyšším predstaviteľom strany je jej líder, ktorým je Sunak.

Premiér dal záležitosť posúdiť svojmu poradcovi pre etiku, ktorý konštatoval porušenie ministerského kódexu, informovala stanica Sky News. Sunak následne v liste Zahawimu uviedol, že musel konať po tom, ako pri nástupe k moci prisľúbil bezúhonnosť, profesionalitu a vyvádzanie zodpovednosti na každej úrovni svojej vlády.

Zahawi, spoluzakladateľ spoločnosti YouGov venujúcej sa výskumu verejnej mienky, bol šéfom rezortu financií od júla do septembra 2022 v posledných mesiacoch vlády premiéra Borisa Johnsona.