Tradícia dvorných dám pomáhajúcich kráľovnej siaha až do stredoveku. Ich nahradenie čestným, menej formálnym titulom "spoločníc kráľovnej" sa vníma ako symbolický modernizačný krok, uvádza korešpondent BBC pre záležitosti kráľovskej rodiny Sean Coughlan.

Šesť nových spoločníc sa bude musieť zúčastňovať na verejných podujatiach menej často než doterajšie dvorné dámy. Medzi ich povinnosti už po novom nebude patriť vybavovanie korešpondencie ani plnenie administratívnych úloh.

Kráľovnej manželke budú po prvý raz nové spoločnice asistovať na utorkovej recepcii v Buckinghamskom paláci, na ktorú budú pozvaní aktivisti bojujúci proti domácemu násiliu a násiliu voči ženám.

Za svoje služby nebudú spoločnice kráľovnej dostávať plat, ale budú im preplácať súvisiace výdavky.

Kráľovná Alžbeta II. mala pred svojím úmrtím v septembri tohto roka sedem dvorných dám, pričom niektoré z nich jej asistovali vyše 60 rokov. Dvorné dámy celé stáročia patrili medzi blízke spoločnice britských, respektíve anglických kráľovien, často pochádzali z aristokratických kruhov a niekedy sa zapájali aj do dvorských intríg.