Na 15. apríla, deň, kedy vyhorela katedrála Notre-Dame, Francúzi nikdy nezabudnú. Pamiatka, ktorá prežila aj druhú svetovú vojnu, však našťastie nevyhorela celá. Vyše 400 hasičom sa podarilo po niekoľkých hodinách uhasiť plamene, avšak strechu a historickú vežičku sa im zachrániť nepodarilo. Denník Plus JEDEN DEŃ sa bol deň po katastrofe na mieste nešťastia - viac sa dočítate TU. 

VIDEO: Notre-Dame závidel Parížu celý svet

Na snímke Katedrála Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži.
Na snímke Katedrála Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži.
Zdroj: TASR

VIac fotiek horiaceho Notre-Dame v galérii článku >>>

Podľa strojného inžiniera Paola Vannucciho visí nad budúcnosťou katedrály veľký otáznik. Prezident Emmanuel Macron by ju chcel obnoviť do piatich rokov, z čoho naskakuje husia koža nie len obyvateľom, ale aj historikom. Podľa nich je totiž nemožné obnoviť katedrálu za tak krátku dobu. Do piatich rokov však bude Notre-Dame musieť bojovať okrem iného aj s nástrahami počasia.

Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži.
Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži.
Zdroj: Lori Hinant

Jej základy boli počas požiaru narušené a steny oslabené. Zrútiť by sa tak mohla podľa Vannucciho už pri rýchlosti vetra 55mhp (85km/h.) Pôvodne by však jej mohutné steny vydržali aj oveľa väčší vietor so silou 136km/h. Francúzom tak neostáva nič iné, iba sa modliť, aby počasie v krajine nevystrkovalo rožky najbližších päť rokov.

Viac na Pluska.sk: